
Капана.БГ
Представят „Три погледа към Съединението от 1885 г.“ в Пловдив
Книгата „Три погледа към Съединението от 1885 г.“ на проф. дин Милко Палангурски, проф. дин Веселин Янчев, проф. дин Петър Стоянович ще бъде представена на 5 юни 2025 г. от 17:30 ч. в зала „Съединение“ на Регионален исторически музей – Пловдив.
Трима историци.
Три погледа.
Едно Съединение.
140 години по-късно.
„Всяка гледна точка не е последната, а поредната…“, подчертават авторите, утвърдени имена в съвременната историография.
Книгата представя три различни прочита на едно от най-значимите събития в българската история – Съединението на Княжество България с Източна Румелия. 140 години по-късно, Съединението остава живо в паметта на поколенията, но и в размишленията за националната ни идентичност и воля.
Театрална спирка на Джамборето: театър „Хенд“ оживяват Римския стадион на 21 юни от 19:30ч.
Тепе Джамборе 2025 наближава. Празникът на движението и културата, който ще изпълни улиците на Пловдив с вълнение.
Тази година към спортно-културния маратон се присъединяват емблематичният пловдивски клоун Ивомир Игнатов – Кени и неговият театър „Хенд“ с цялото си артистично очарование и обич към Пловдив.
На 21 юни 2025 г. от 19:30 ч. градът под тепетата отново ще се изпълни с ритъм, движение и усмивки. Над 500 участници ще поемат по маршрута, преминаващ през ключови пловдивски локации и именно в една от тях, Римския стадион, Кени и екипът на театър „Хенд“ ще представят специално театрално улично шоу, посветено на духа на движението, града и радостта.
„Щастливи сме, че тази година Кени и театър „Хенд“ ще бъдат с нас. Те са символ на пловдивския културен живот и ще направят Джамборето още по-незабравимо“, сподели Георги Алексиев от организационния екип на събитието.
Римският стадион е една от спирките по трасето на всички участници, място, където историята среща настоящето, а движението среща театъра. Това е още един пример как Тепе Джамборе обединява спорт, култура и общност.
Имате още малко време да се запишете на www.tepejambore.com. А ако не ви се бяга – просто елате да сте публика на Римския стадион. Ще бъде истинско шоу!
Проектът се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
Хор „Евмолпея“ завладя сърцата на българите в Румъния с поредица концерти за 24 май
За 24 май, най-голямото населено място с банатски българи в северната ни съседка – Румъния, бе огласено от звънливите гласове на 35–те момичета от хор „Евмолпея“. Сутринта, в читалище „Яку Ронков“ - Стар Бешенов, следобед в културен център „Карол Телбизов“, вечерта в римокатолическия храм „Успение на Пресвета Богородица“, през следващия ден в гр. Тимишоара и Винга – Детско-девическия хор „Евмолпея“ при ЦПЛР-ОДК – Пловдив с диригент д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова, развяваше знамето на българската просвета и култура, чрез своите прекрасни изпълнения.
Персоналната покана към състава, отправена от Посланика на Република България в Румъния Радко Влайков и с подкрепата на Георги Наков - депутат на българското национално малцинство в Румънския парламент, лидер на Съюза на банатските българи и Почетен консул на България в гр. Тимишоара, не бе случайна. В 20 – годишната си творческа биография хор „Евмолпея“ е гостувал в различни културни-дипломатически мисии, но като че ли тази беше изключително затрогваща, защото е свързана с един от най-светлите, най-български от всички празници (както го нарича Ботев).
Българският дух завладя сърцето на Стар Бешенов още при тържественото отбелязване на патронния празник на Теоретическия лицей „Св. Св. Кирил и Методий“ - Дудещий Веки, с което се даде началото на 280 - годишнината на юбилейните дни от основаването на първото българско училище в света. (Банатското школо е било открито още когато Паисий Хилендарски е бил дете). За това „Евмолпеите“, отдадени на каузата, прегърнаха с гласовете си идеята да заявят делото на Светите братя и с голяма преданост да се докоснат до нашата историческа и духовна памет. Поздрав към всички участници и гости на тържеството отправиха Георги Наков, който е гласът на българското малцинство в Румъния, Огнян Илиев – първи секретар от дипломатическото представителство на Р България в Румъния, Йоан Топчов – директор на българското училище, Боно Кукапан – кмет на Дудещий Веки (Стар Бешенов), Елена Дойчева–Драгомир – референт по културата към СББР, Катерина Татов – общински съветник представляващ българската общност в Тимишоара.
„Всички присъстващи гости, домакини и организатори бяха изключително щастливи да посрещнат и усетят изпълненията на пловдивските момичета, които преминаха през душата на децата. Изцяло българската програма неизменно започна с всеучилищния химн „Върви народе възродени!“ и премиерното изпълнение на песента „Училище, родно!“ на акад. Николай Стойков. Те събраха аплаузите и възторга на българската общност и доказаха, че хор „Евмолпея“ носи кауза и дух! Момичетата зарадваха своите връстници не само с песните си, а и с размяната на персонални подаръци за всеки ученик. Този празник е много специален за банатските българи. Тази година се навършват 10 години от приемането на закон в Румънския парламент, с който 24-ти май е обявен за Ден на българския език в Румъния“, разказаха ръководителите на Хора.
„С такава емоция и под български ритми продължи сърдечното и весело детско общуване, което бързо премина в приятелство. В следващите два концерта момичетата представиха на публиката пъстър репертоар, в римокатолическата църква в Стар Бешанов и в неоготическата катедрала „Света Троица“ във Винга. Те изпълниха старинна църковна музика, старобългарски молитви, които преливаха от църковна музика в български фолклор. Произведенията звучаха органично и сякаш сливаха живия звук с храмовата архитектурата“, разказа още диригентът д-р Алия Хансе. „За прекрасната енергия, излъчена от децата, благодариха пастор Пири Радулов от Винга, отец Стоян Мирчов от Стар Бешанов, пастор Себастиян от католическата катедрала в Тимишоара и сестра Ирина от музея на религиите, която изнесе запомнящ се урок по вероучение.“
„На всички концерти, с особено умиление приемаха песента „Хубава си моя горо“. Тук пролича професионализма на диригента д-р Алия Хансе, да вплете популярната българска песен по текст на Любен Каравелов – (свързал революционния си път с Румъния) сред многоцветната програма, която показа отново умението на хористките да интерпретират с лекота песни от различни националности и епохи. Концертите бяха излъчвани директно, отразени в медиите и в местния вестник „Нашият глас“, който излиза два пъти месечно от 1990 г. до сега и отразява важни събития от ежедневния живот и дейността на българската общност в Румъния. Представители на вестника разказаха, че хората тук говорят един архаичен български език наследен от дедите им напуснали България през 1688 г. след потушаването на Чипровското въстание“, разказа Ганка Янкова. В рамките на празничното събитие по случай 280-годишния юбилей на най-старото в света българско училище „Св. св. Кирил и Методий“ и 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“, бе представено за първи път юбилейното тритомно издание с неиздавани трудове на д-р Петър Берон. Събитието бе организирано от Посолството на България в Румъния и Съюза на банатските българи в Румъния, което се проведе в Стар Бешенов – най – стародавния център на българщината в Румъния.
„Рибният буквар“ е първия български учебник през Възраждането издаден на майчин български език в Румъния с различни поучения. Заради огромния принос на д-р Петър Берон и обвързаността на жизнения му и творчески път с различни градове в Румъния премиерата на тритомника и документалния филм за него на издателство „Нитон“ се състоя в Румъния.
Тази двувековна годишнина бе включена в списъка на бележитите годишнини по линия на ЮНЕСКО, по инициатива на България, подкрепена от Румъния и Франция, а представянето тук в Румъния бе под патронажа на Националната комисия на Р България за ЮНЕСКО.
Въпреки продължителното пътуване до Стар Бешенов, Винга и Тимишоара момичетата от хор „Евмолпея“ се завърнаха много заредени и щастливи от това кратко турне изпълнено с енергия, нови впечатления, приятелства и покани. Те ще запомнят със сигурност красивия исторически център на гр. Тимишоара, католическата катедрала с гробницата на единствения български епископ Никола Станиславич, централния парк с алея на личности, сред които и на най-успешния български кмет Карол Телбизов.
„Хористките донесоха в душите си огромно удовлетворение от поредното си XXXIV – то задгранично турне, от успешно изпълнената мисия, но най – вече, че тук в Банат имат много приятели и почитатели на тяхното красиво пеене и че винаги са добре дошли в това кътче с дух от България“, разказа още д-р Алия Хансе.
Къде да ходим днес в Пловдив
Започват Международният танцов фестивал „Черната кутия“, Пролетен панаир на занаятите и Plovdiv Food Park Festival 2025
17.00ч. – Галерия „ЗАНАЯТИ“, ул.Д-р Вълкович №3, Откриване на изложба „Код Носия - Кукли, пазители на традицията“ на майстор Румяна Герчева.
Посетителите ще имат възможност да се докоснат до изяществото на ръчно изработени плъстени кукли, облечени в народни носии от различни етнографски области на България. Всяка кукла е миниатюрна вселена от багри, шевици и вълнена топлина. Авторът на изложбата, майстор Румяна Герчева от гр. Шумен, ще разкаже историята за сътворяване на куклите и детайлите по тяхната изработка. От програмата на Пролетен панаир на занаятите.

17.30 ч. - Дефиле от Галерия „ЗАНАЯТИ“ до площад „Римски стадион“ за откриване на Пролетен панаир на занаятите.
18.00ч. - площад „Римски стадион“, Официално откриване на Пролетен панаир на занаятите.
С участието на Школата за народни танци „Луди Млади“ към НЧ „Проф. Кирил Дженев-2018“.
29 май /четвъртък/, 19.00 ч., Драматичен театър Пловдив - Камерна зала
Откриване на 19-тото издание на Международния фестивал за театър и съвременен танц „Черната кутия“ със спектакъла APRES TOUT на танцова компания Gipsy Raw – Франция на артистите Manon Mafrici & Pasquale Fortunato.
Хореографите Манон Мафричи и Паскуале Фортунато поставят под въпрос понятието време. Te прекарват часове в създаване - опити, поправки, нови опити... Време, което не отчитат, размишлявайки върху стойността на своя танц. За разлика от времето, което няма видима граница, танцьорът има. Apres tout е перфектната сплав между брейкденса на Паскуале и хибридния стил на Манон. Едно богато на емоции и техника шоу!
GIPSY RAW е професионална френско-италианска танцова компания, базирана в Северна Франция. Манон Мафричи и Паскуале Фортунато насърчат своите артисти, идващи с различен танцов опит, да съчетаят различията си, за да създадат един изключителен танц!
Манон Мафричи e мултидисциплинарен танцьор, започнала да танцува класически балет и джаз. Тя иска да се откъсне от академичните кодове и се среща с хип-хоп танца, така развива своя хибриден стил. Работи с ARTMOVE CONCEPT ръководена от Soria Rem и Mehdi Ouachek, в спектаклите "Fli" (2019 - 2020) и "Anopas" (2021 - 2022). след което и с Hervé Koubi в спектакъла му „Одисей“. Манон е също част от Visual Maker – колектив от визуални артисти, с които създава ORIGAMI , спектакъл който представя в Япония през 2020 г.
Паскуале Фортунато (Paco Power) е роден в семейство на танцьори. Той се превръща в един от най-влиятелните bboys в Италия. Паскуале е професионален танцьор от 18-годишна възраст в множество международни компании и спектакли: мюзикала “Notre Dame de Paris” , където е главен bboy от 2012 г. насам, работи и с трупата на Hervé Koubi в продължение на 3 години, с която пътува по света в спектакли като „Les nuits Barbares“, „Ce que le jour“ и „Odyssey“. През последната година танцува с компания Accrorap на Кader Аttou в спектаклите „Allegria“ и „The Roots“.
От днес до неделя започва най-очакваният Plovdiv FOod Park FEstival, предлагащ с нтернационални вкусове, мобилни кухни на колела, готварски демонстрации, готварски клас, бармански миксове, занаятчийски бири и разбира се много музика.
Стартът на събитието ще бъде поставен в 17:00 ч. с представяне на разнообразието от участници, представящи апетитни рецепти от цял свят. Публиакта ще опита традиционни тайвански ястия, португалски специалитети, корейски вкусове, традиционна италианска кухня, белгийски вафли, американски бургери и грил.
Още тази вечер с ВХОД СВОБОДЕН от 21:00ч. на сцената излизат Sen I & the Roots Rocket feat. Jаhmmy, Bibi and Daria! Една от най-успешните реге банди, прославили България по целия свят с таланта и опита си в жанра с внушителния си състави музика ще гарантират доброто настроение на публиката.
Петъчната сцена (30 май) ще бъде посветена на рока, защото на сцената излиза пловдивската банда Richard Manta.
През уикенда напреднали и начинаещи кулинари ще застанат рамо до рамо с шеф Даниела Рей, за да се включат в Мастър клас “Вкусове от Азия”, по време на който ще придобият нови умения под ръководството на шеф готвача. Вечерната програма ще бъде под звуците на вечни хитове с музикално бинго и награди, диджеи до края на вечерта и късно излъчване на футболния нампионат в една от зоните на фестивала.
Барманско шоу с цветни коктейли, джин бар и разнообразие от занаятчийски бирени вкусове ще допълват настроението на събитието, а съпровода на зоната за храна и напитки ще бъде поднесен от селекция диджеи.
На 1-ви юни празнуваме децата с богата детска програма, палачинки за закуска, творчески ателиета, работилници, театрално-марионетно шоу, прясно изцедени сокове и детска дискотека с много танци, подаръци …и вкусен сладолед. Овкусен със сол-пипер, аромат на мента, карамел и хмел - Plovdiv FOOD Park те очаква на Младежки хълм от днес до неделя. Следете информацията във фейсбук страницата и събитието - Plovdiv Food Park Festival 2025.
„Детски панаир на занаятите“ очаква децата на 1 юни пред сградата на БНБ
В Деня на детето – 1 юни, Регионална занаятчийска камара – Пловдив и Община Пловдив канят всички деца, желаещи да се докоснат до магията на занаятите на „Детски панаир на занаятите“.
Той ще се проведе в пространството пред БНБ на ул. „Райко Даскалов“, където от 11.00ч до 14.30ч. ще се представят единадесетте традиционни занаята, в които се обучават децата в Занаятчийско училище – Пловдив.
Майстори – занаятчии очакват в ателиета по Иконопис; Национален костюм; Накити; Художествена керамика; Художествена обработка на дърво и дърворезба; Художествени тъкани /вертикален стан/; Писани яйца; Художествена керамика / грънчарско колело/; Пекарство /Сладкарство ; Художествени тъкани /плъсти/ и Рисуване върху стъкло, всички деца, желаещи да се потопят във вълшебството на българските занаяти, включвайки се в демонстрации и практически занимания.
„За нас ще бъде изключително удоволствие да се присъедините към дефилето, което ще тръгне в 11.00ч. на 1 юни, неделя, с маршрут от емблематичните стълби на Каменица с надпис „Пловдив 2019“ и ще продължи до сградата на БНБ на ул. „Райко Даскалов“. Занимателна детска, музикална програма и викторина с награди ще съпровождат детските работилници“, призовават организаторите от РЗК – Пловдив.
„Детски панаир на занаятите“ е част от Проект „Занаятчийско училище – Пловдив“, част от Културния календар на града за 2025 г. и се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив и ХОЛДИНГ КЦМ 2000.
Събитието е с вход свободен и кани деца, родители и всички граждани и гости на град Пловдив да преживеят един незабравим празник на традициите, творчеството и детската радост.
Премиери, звезден актьорски състав и театрални хитове в лятната Панорама на комедиите „Завеса под звездите“ в Пловди
От средата на юни до началото на септември Пловдив отново ще се смее под звездите с най-добрите заглавия от театралната сцена в рамките на Панорама на комедиите „Завеса под звездите“. В емблематичната лятна сцена на кино „Орфей“ водещи трупи, популярни актьори и обичани спектакли ще зарадват публиката с премиери, класика и актуални хитове.
Откриването е на 16 юни с премиерното комедийно шоу „КОМикадзе на КРЪСТЮпът“ на обичания Кръстю Лафазанов. Седмицата продължава с мащабната постановка на Театър Българска Армия „Много шум за нищо“ от Шекспир (20 юни), с впечатляващ ансамбъл от 17 актьори, сред които Иван Радоев, Гергана Данданова и Ненчо Илчев. На 22 юни сцената ще приеме още една премиера – „Две обиколки на парка“ с участието на Стефка Янорова, Поли Недкова, Георги Кадурин и Дони.
Сред новите заглавия е и „И верният отговор е...“ – нестандартна винкел-комедия с Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева (30 юни), както и „Билет за Америка“ с Башар Рахал и Иван Бърнев (26 август). Месецът завършва с острата комедия „Прецакани“ (29 август), където ще видим Койна Русева, Асен Блатечки и Милена Маркова.
През септември Пловдивската публика ще се срещне с няколко специални премиери: „Тиха луда нощ“ – класическа английска бурлеска от Рей Куни с Руслан Мъйнов и Кирил Ефремов (1 септември), както и сатиричният спектакъл „За вредата от образованието, културата и изкуството“ с братя Мангасарян и режисура на Теди Москов (2 септември). На 4 септември панорамата ще завърши с обичания хит „Ревност“ с Асен Блатечки и Мария Сапунджиева.
Сред заглавията, които вече са се утвърдили като фаворити на публиката, отново ще видим „Отчаяни съпрузи“ с Бойко Кръстанов, Даниел Пеев и Явор Бахаров (10 юли), както и „Това не го казвай“ със Захари Бахаров и Теодора Духовникова (25 юли), които ще се играят на сцената на Летен театър „Бунарджика“. На същата сцена е и концертът от съпътстващата музикална програма –АBBA Симфони с участието на Люси Дяковска, Милица Гладнишка и Плевенска филхармония на 25 юни.
Спектаклите се играят под открито небе в духа на истински летен театрален празник. Зрителите ще имат възможност да се срещнат с част от звездите преди представленията, а подробности ще бъдат публикувани на фейсбук страницата на Арт-събития „Орфей“, където може да се следи и пълната програма.
Билети се предлагат в мрежата на Eventim, на каса МаскАрт, на билетните каси в Пловдив, както и онлайн на eventim.bg и grabo.bg.
Панорама на комедиите „Завеса под звездите“ се реализира с подкрепата на Община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година.
Матео Бочели: Научих, че автентичността е най-голямата сила на всеки артист
Син на легендата Андреа Бочели, младият италианец тръгва по собствен път в музиката и пристига за първия си концерт в България – на 11 юни в Античния театър в Пловдив
На 11 юни Античният театър в Пловдив ще приеме едно от най-вълнуващите музикални събития на лятото – първия концерт в България на Матео Бочели. Син на легендарния Андреа Бочели, Матео гради собствена звездна траектория – с глас, харизма и душа, които се помнят.
„Израснах в дом, където музиката беше навсякъде – класика, поп, соул. Именно тази атмосфера събуди у мен желание да се изразявам чрез звук и емоция“, споделя той. Първото му голямо прозрение идва като тийнейджър, когато усеща колко силно живото изпълнение свързва артиста с публиката.
Матео създава музика на няколко езика, но казва:„Италианският е език на сърцето ми. В него мога да кажа всичко с една дума.“
С влияние от имена като Ед Шийрън и Адел. „Обожавам честността в музиката на Ед – той е толкова автентичен. А Адел… нейният глас е душа.” Работата му с артисти като Джеси Шаткин и PARISI в дебютния албум Matteo му помага да открие нови хоризонти: „Научих, че автентичността е най-голямата сила на всеки артист.”
Неочаквано за мнозина, Матео има и опит като модел – работил е за Guess редом до Дженифър Лопес. „Пол Марсиано ми е приятел и ме покани да участвам в кампания. Това беше приключение! Не се смятам за модел, но модата ми показа колко е важно излъчването – тя също е форма на изразяване.“ споделя той.
Най-емоционалният му момент досега? „Да изпълня Time To Say Goodbye с баща ми на наградите „Оскар“ беше чест и сбъдната мечта.“ А първото му изпълнение на живо е на 18-годишна възраст и то не къде да е – а в Колизеума в Рим в концерт на знаменития си баща.
За бъдещето мечтае просто и истински: „Да продължа да раста, да се вдъхновявам и да докосвам душите на хората чрез музиката.“ А на малката си сестра Вирджиния, която също пее, казва с усмивка: „Тя не се нуждае от съвет – тя вече сияе!“.
На въпрос с коя своя песен би описал Италия, Матео не се колебае: Honesty. „Тя е за простите, истински моменти – смях около масата, чаша вино, петък вечер с приятели. Това е Италия за мен. Красота, която не се нуждае от показност.“
Не пропускайте да бъдете част от тази музикалната магия – Summer Night с Матео Бочели – на 11 юни 2025, Античен театър, Пловдив! Един концерт на Матео не е просто вечер с музика – това е среща с емоцията, с изкуството, с Италия. Последни билети са в продажба в системата на Ивентим.