Капана.БГ

Капана.БГ

Днес от 18 часа, в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив на ул. „Гладстон“ 32, ще се състои официалното откриване на изложбата „Връзки“ на световно признатия художник Бахрам Хаю (Bahram Hajou).

 

Българската публика ще има възможност да се запознае за първи път отблизо с изкуството на един от най-значимите фигуративни художници на нашето време.  Авторът пристигна от Германия по покана на директора на Градска художествена галерия – Пловдив Красимир Линков, който е куратор на изложбата. Асистент - куратор е главният уредник на ГХГ - Милена Китипова. Изложбата е придружена и от каталог. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и е част Културния календар на града за 2025 г.

 

Бахрам Хаю е международно признат германски сирийско-кюрдски художник, който над 40 години живее и твори в Германия, има студио и в Ню Йорк, САЩ. Роден на 25 юни 1952 г. в Деруна, Северна Сирия, Бахрам Хаю заминава за Ирак да учи. Политическите предвоенни събития го принуждават да напусне Багдад, където изучава изкуство, и през кратък престой в Прага стига до Берлин (1974). Накрая се установява в град Мюнстер, където между 1978-84 учи в мюнстерския клон на Академията за изкуства в Дюселдорф. Завършва майсторски клас при проф. Норберт Тадеуш. От началото на 90-те години на XX век се посвещава на изобразителното изкуство. Човекът и сложността на неговите взаимоотношения с другия/другите, самотата, откровеният самоанализ са основни теми в живописта на Бахрам Хаю.

 

Представян е със самостоятелни изложби в престижни галерии по целия свят: Германия, Австрия, САЩ, ОАЕ, Саудитска Арабия, Сирия, Египет, Йордания, Бахрейн, Ливан, Турция, Хърватия, Словакия, Белгия, Франция, Швеция, Италия.

 

Носител е на наградата „Анри Матис“ от Château Musée Grimaldi, Франция (2014), след една запомняща се негова изложба във френската столица, предизвикала широк отзвук в културните среди и медиите.

 

Картини на Бахрам Хаю се намират в частни и публични колекции като: Mathaf of Modern Art Museum в Ar-Rayyan-Qatar, ArtHall Oldenburg в Германия, Deutsche Bank в Германия, Sheikh Rashed Al Khalifa в al-Bahrain, Albert O’hayon в САЩ, Manfred Goubitz в Германия и др.

 

На 14 май (сряда) ще се проведе среща на художника със студенти, изучаващи изкуство в ПУ „Паисий Хилендарски“ и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Входът е свободен и за всички желаещи да се запознаят отблизо с известния художник и да научат повече за темите, които го вълнуват, за техниката, която използва. Бахрам Хаю за първи път показва свои произведения в България и пловдивската публика има привилегията да ги види преди всички.

 

Изложбата „Връзки“ може да бъде разгледана в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив до 11 юни. 

Петото юбилейно издание на камерния концерт в НБ „Иван Вазов“ е с вход свободен

 

Петото юбилейно издание на камерния концерт „През чудния месец май“ на Сдружение „Изкуство във времето“ ще се състои на 14 май 2025г., от 19.00 часа в Салона на Изкуствотеката на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив . Събитието е подкрепено от община Пловдив и  е част от Културния календар на града за 2025 г.

 

Концертната програма представя разнообразие от стилове, национални школи и камерни ансамбли. Изпълнителите са професионални музиканти и млади таланти.

 

Участват представителите на Сдружението: Евгения Ночева (цигулка), Павел Генов (цигулка),  Никола Николов (виолончело) и Злателина Коларова (пиано)

 

Гост-изпълнители: Ивелина Рашкова (сопрано), Мария Стоименова (сопрано), Емануил Татеосян (виола), ученици от НУМТИ „Добрин Петков“: цигуларите Калина Борисова, Адам Рамадан, Теодора Василева и  Натали Недялкова (класически танц)

 

В програмата: творби от Й.С. Бах, В.А. Моцарт, Л. Бокерини, Ф. Шуберт, К. Сен-Санс, Х. Виенявски, Ал. Глазунов, Ф. Бридж, Г. Славчев и др.

 

Входът е свободен!

 

Сдружение „Изкуство във времето“ е създадено през 2020 г. с цел разширяване аудиторията на класическата камерна музика; обогатяване на градската интонационна среда с нетрадиционни форми на общуване с изкуството; децентрализация на културните процеси; утвърждаване на нови, алтернативни пространства за изкуство; образование  и естетическо възпитание на публиката.

 

Сдружението обединява музиканти от различни културни институции в Пловдив и съмишленици. За четиригодишната си история то е изнесло множество концерти, представя и различни форми на  съвременни музикални практики. В програмите си включва познати автори и шедьоври, както и по-малко известни, но стойностни творци и произведения, изпълнени от професионални музиканти  и  от млади таланти.  

 

Партньори на Сдружението са: Областна администрация – Пловдив, НБИВ, Държавен архив – Пловдив, Културен център „Тракарт“, галерия „Аrsenal of Art“, Кметство на Район Запад – Пловдив, СОУ „Черноризец Храбър“,  СУ „Христо Г. Данов“, Независимо пространство „Галерията“.

 

Репертоарът на Сдружение „Изкуство във времето“ е с широк стилов и жанров диапазон, с разнообразие от инструменти и камерни формации. Голяма част от продукцията на Сдружението се превръща в традиция: концертите „Viva la Musica” в ОА – Пловдив; „През чудния месец май“ и  „В навечерието на Рождество“ в НБИВ; музикалната акция „С България в сърцето“ и т.н.

 

Сдружението е носител на многобройни почетни грамоти и дипломи за художествено-творческата си дейност.

Пловдив празнува 10 години „Народен събор Пловдив“ на 16, 17 и 18 май в парк „Лаута“

 

Юбилейното издание на един от най-големите фолклорни фестивали в България започва този петък. От 16 до 18 май парк „Лаута“ ще се превърне в сцена за хиляди изпълнители и в дом на българския дух и традиции.

 

През трите празнични дни на сцените ще се изявят едни от най-обичаните имена във фолклора – Берковската духова музика, Райна, Петя Панева, ансамблите „Тракия“, „Странджа“ – Бургас и „Македонци“, „Русалии Петрич“, „Големите гайди“ – единственият гайдaрски състав към Българската православна църква, и още над 4 500 изпълнители от цялата страна.

 

Участие ще вземат над 20 детски градини от Пловдив, десетки читалища, училища, танцови клубове, самодейци и фолклорни формации от града и региона.

 

Запазената марка на събора – големите тричасови хоротеки под открито небе – ще съберат майсторите на народните танци в петък и неделя, за да извият разнообразни хорà от всички фолклорни области пред сцената.

 

PostArt Танцов Театър ще представи един модерен прочит за съвременния живот със заглавие “Завръщане към корените”.

 

На повече от километър фестивална площ ще откриете: занаятчийска алея с майстори, демонстрации и уъркшопи; училище по народни инструменти; интерактивни кътове на сдруженията „Традиция“, „Родолюбие“ и „Памет и бъдеще“ с изложби, демонстрации и лекции

 

традиционни български продукти и стоки; детски битови работилници; открито ателие за рисуване на фолклорни картини; изложба на домашни животни – магаре и понита (на 17 и 18 май).

 

Любителите на физическите предизвикателства ще могат да се включат в „юнашките тренировки в гората“ през събота и неделя – изпитание за сила и издръжливост.

 

Тази година фестивалът отделя специално внимание на социалните каузи. По алеята на занаятите ще откриете благотворителни щандове с ръчно изработени изделия от хора от социални предприятия.

 

За удобство на посетителите дясната лента на бул. „Санкт Петербург“ ще бъде отворена за паркиране. Призоваваме шофьорите към повишено внимание – в района ще се извършва постоянен видеоконтрол.

 

Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и Район „Тракия“ и е част от Културния календар на града. Заедно с тях в организацията участват ОД на МВР – Пловдив, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, ОП „Чистота“, ОП „Градини и паркове“, ОП „Организация и контрол на транспорта“, „Общинска охрана“ и Доброволно формирование „Пловдив 112“.

 

Всички подробности за програмата и участниците ще откриете тук:

 

https://saborplovdiv.com/

 

https://www.facebook.com/narodensaborplovdiv

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила.

 

На 17 май 2025 г. Регионален археологически музей – Пловдив ще открие четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея през изминалия сезон. Тазгодишната изложба е със специална подтема – „Археологията и законът“, и предлага на посетителите възможността не само да видят новооткрити артефакти, но и да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие.

 

Какво означава да направиш откритие по правилата?

 

Какво се случва преди първия удар с мистрията?

 

Кой има право да копае и при какви условия?

 

На тези въпроси ще даде отговор новата експозиция, която представя законовата рамка и реда, по който се извършват археологическите проучвания – от издаването на разрешения за проучване до опазването на обектите и резултатите от тях. Обръща се внимание и на една от най-големите заплахи за културното наследство – иманярството. Посетителите ще разберат защо разрушаването на археологически обекти не е просто незаконно, но и непоправимо.

 

Сред находките, които ще бъдат представени публично за първи път, е и изключително интересен артефакт – главата на градската богиня на Филипопол, открита при спасителни археологически проучвания в Епископската базилика. Тя е символично и буквално лице на античния град и един от най-впечатляващите резултати от археологическия сезон 2024.

 

С тази изложба екипът на музея си поставя за цел да покаже, че археологията не е просто копаене – тя е внимателно регламентирана дейност с ясни правила, подлежаща на контрол. Посетителите ще видят не само откритията от археологическия сезон 2024, но и какво е нужно, за да бъде направено едно откритие – по правилата.

Пловдив ще бъде преобразен с килими от цветя в рамките на фестивала Флоропополис. От 23 до 25 май Цар-Симеоновата градина ще бъде изпъстрена с мащабни цветни килими, съставени от над 8000 цветчета и други изцяло естествени материали.

 

Фестивалът се организира от Община Пловдив и има за цел да се превърне в ежегодна културна емблема на града. Първото издание на Флоропополис ще отдаде почит на кирилицата по повод предстоящия празник на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Цветните композиции, изобразяващи буквите, ще бъдат разположени на централната алея пред Виенския павилион.

 

Подготовката за събитието ще започне на 19 май, когато ще стартира изграждането на пъстрите килими. В тази връзка част от Цар-Симеоновата градина временно ще бъде ограничена за преминаване, за да се гарантира безопасност и качествена реализация на проекта.

 

В организирането на фестивала се включват над 170 човека – ученици от Национална гимназия за сценични и екранни изкуства , студенти от АМТИИ, артисти от художествени галерии, школи по изкуство и свободни творци.

 

Заповядайте на Флоропополис – един свят, в който цветята разказват истории!

Литературен фестивал "Пловдив чете 2025", литературен салон "Spirt & Spirit", издателство "Рива"

и клуб "Петното на Роршах" Ви канят на среща разговор с Неда Узунколева.

 

13 май, 19:00 ч.

Клуб Петното на Роршах

 

Модератор: Владислав Севов

 

„Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда Узунколева проследява интензивния вътрешен монолог на трима герои, оголени до най-човешкото си състояние – това между живота и смъртта. Техните истории ни припомнят, че истинското живеене е за фанатиците, за способните да изживяват по хиляда живота на ден.

 

Това е възторжен трибют именно към тях – хората извън кутията. Тези, които макар и да прекосяват куп чужди съдби, остават самодостатъчни. Които свирят на една-единствена струна, но го правят гениално. Затова и вярата в създаването на самия себе си – в самоизмислянето си – е в центъра на този роман.

 

За Неда Узунколева истинският творец може да принадлежи само на онази порода хора, които са „изнасилили живота“, които „са страдали и накрая са изгорели като факли, за да осветят пътя на тези след тях“.

 

И ако в един роман, подобно на приказка, може да има поука, то тук тя е тъкмо тази: че трябва да се живее, че от човека не се иска нищо друго. Малко са дебютите, които владеят с такава енергия разказването и увличат любопитството с всяко следващо привидно семпло, но попадащо право в целта изречение.

- Антония Апостолова

 

Зрял, интелигентен и пристрастяващ дебют, напоен със сладко-горчиви интроспекции и с попкултурни препратки, с персонажи, които трудно допускат до себе си, но веднъж сторят ли го, не можете да се отделите от тях; три автентично разгърнати и динамични съдби, на границата между разрухата и съзиданието, които обитават смущаващо позната градска екосистема, а след края продължават да съществуват и извън нея - в самите нас.

- Благой Д. Иванов

 

Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/4sNTuYg7D

В Регионалния природонаучен музей – Пловдив на 22.05.2025 (четвъртък) от 18:00 ще бъде открита първата самостоятелна изложба на авторката Демита Чернева – „ЦАРЕ“. Изложбата е посветена на емблематични и редки видове хищни птици - гнездящи и срещащи се в България орли и лешояди. Серията включва 12 оригинални акварелни творби, представени с изчистена естетика и фин усет към детайла.

 

С почти научна точност, всяка птица е изобразена в характерна поза - кацнала, в пълен покой. Изключение правят царският орел и брадатият лешояд – изобразени в полет и в по-голям мащаб, те внушават движение и сила, превръщайки се в централни акценти на експозицията.

 

„Царе“ е повече от изложба – това е лична почит към природата, визуален архив на един застрашен свят, носеща и природозащитно послание - покана към зрителя да преосмисли крехкото равновесие между човека и дивото.

 

Демита Чернева завършва Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив и Националната художествена академия в София, специалност Скулптура. В последните години работи активно в областта на рисунката и акварела, като темите ѝ често се свързват с дивата природа и животинския свят.

 

В момента работи и по международния проект Central Asian Vultures, където чрез рисунки допринася за визуалната идентичност и популяризиране на опазването на лешоядите в Централна Азия. „Царе“ е първата ѝ самостоятелна изложба, посветена изцяло на хищните птици на България.

 

Посетителите на Музея могат да видят творбите в Изложбената зала до 22.06.2025.

 

Откриващото събитие е с вход свободен. 

Страница 1 от 2393

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…