
Капана.БГ
Карибите идват в Капана
Пловдив посреща Биляна Вранчева и нейната книга за Карибите в галерия "Arsenal of Art" тази вечер
На 23 юли (сряда) от 18:00 ч. в галерия „Arsenal of Art“ в Капана (ул. „Магура“ №4) ще се състои среща с пътешественичката и авторка Биляна Вранчева – добре позната на читателите с пътеписите си под псевдонима „патиланец“.
Събитието ще представи нейната първа книга – „Прекрасният свят на Карибите – Гваделупа, Тринидад и Тобаго, Доминика, Бахами и Каймани“, в която авторката споделя впечатления от островните държави на Карибския басейн – пъстър свят на палми, море и усмихнати хора.
Биляна Вранчева е посетила 146 държави, като в пътуванията си не просто събира картини, а съхранява историите на хората, които среща по пътя.
Очаква ви вълнуваща вечер с разкази от екзотични места, много емоции и желание за откривателство.
Заповядайте да попътуваме заедно! - канят организаторите на срещата.
Кино за пътешествия, световни класики и филми за деца в последните дни на Филмови нощи във Филипополис
Много емоции с филми за пътешествия по света, световни кинокласики и кино за децата очаква посетителите в последните три дни на Филмови нощи във Филипополис.
В сряда вечер ни очакват два филма за пътешествия с един билет. Киноприключенията започват с френския „През Памир към Каракорум“ – две от най-високите международни пътни връзки в света. Пътешествието се велосипед от едното до другото място с моменти на каране на 4600 метра надморска височина е изключително предизвикателство за Антоан и Колет, но и много емоции за зрителите. Втората прожекция за вечерта е шведският „Около света за 1000 дни“, в който Фредрика също тръгва на дълъг път с велосипед и много вълнуващи ситуации. Прожекциите започват от 21:15 часа.
В четвъртък, 24 юли, предстои прожекция на последната световна кинокласика от специално подбраната селекция в рамките на „Филмови нощи във Филипополис“ – култовият „Американски психар“. Смешен и страшен, незабравимият Крисчън Бейл изиграва една от най-добрите си роли на бизнесмен, който нощем се превръща в жесток сериен убиец.
Финалът на фестивала е в петък вечер с новия „Смърфове“. Култовата анимация разказва за ново шеметно киноприключение в което Татко Смърф е отвлечен мистериозно от Смърфско село. За да го освободят и да спасят дома си, който вече не е безопасен, Смърфиета и останалите смърфове се отправят на опасна мисия в реалния свят. Прожекцията е в петък от 21:15 часа.
Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.
Природонаучният музей кани на „Фестивал на пеперудите“ и обявява конкурс за детска рисунка „Пеперуден свят“
Регионалният природонаучен музей в Пловдив съобщава, че и през 2025 година ще се проведе традиционния и обичан от публиката „Фестивал на пеперудите“. Събитието е тридневно и ще се състои от 19 до 21 септември 2025 г. на територията на музея.
В 6-тото си издание ще предложи богата програма с творчески ателиета, вдъхновяващи лекции и образователни активности, подходящи за всички възрасти. Идеята на фестивала е да се покаже многообразието на една от най-красивата група животни в природата – техния полет, пътешествие, трансформация и красота. В Регионален природонаучен музей Пловдив е изградена и единствената в България Зала „Тропик“ с колекция от живи пеперуди, в която посетителите на живо могат да видят, да се запознаят и да съпреживеят досега с огромно разнообразие на пеперуди от различни части на света.
В рамките на фестивала е обявен и конкурс за детска рисунка на тема „Пеперуден свят“, чиято цел е да вдъхнови децата да разкрият своето въображение и любов към природата чрез изкуството. Възрастовите категории са, както следва: от 5 до 8 години; от 9 до 13 години и от 14 до 18 години.
Условия за участие:
- Приема се само една рисунка от участник, във формат А4 или А3.
- Допускат се всички изобразителни техники.
На гърба на рисунката трябва задължително да бъдат изписани:
- Трите имена на участника
- Възраст
- Телефон за контакт с родител/настойник
Краен срок за предаване на творбите: 16 септември 2025 г. (до 16:00 ч.)
Изпратените рисунки ще бъдат изложени в сградата на музея по време на фестивала.
Награждаването на отличените участници ще се състои на 21 септември 2025 г.
Очаквайте подробна програма на фестивала!
„Разговори с живописта“ – изложба на Греди Асса в Градската художествена галерия
По покана на Градска художествена галерия – Пловдив с голяма изложба в Зала „2019“ ще гостува Греди Асса – знакова фигура в българската живопис.
Публиката ще може да види повече от 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създавани от Греди Асса между 2010 и 2024 г.
Изложбата ще се открие на 25 юли в 18:00 часа и ще продължи един месец.
Неин куратор е Даниела Панайотова, уредник в ГХГ-Пловдив.
За своя начин да говори с изкуството артистът пише:
„Пред живописта обикновено мълчим. Тя е универсален език, достъпен отвъд границите на естествените езици. Преплитането на желанието за разбиране с мълчанието на съсредоточеното виждане само доказва оксиморона на Елиас Канети от „Провинцията на човека“: „всеки език има своето мълчание“.
Още по темата четете в Под тепето.
17 000 свещи и незабравима вечер под звездите с музиканта Боби Вълчев и вокала на Earth, Wind & Fire в Античния театър в Пловдив
След триумфа край морето, където „Джаз концерт на свещи с Боби Вълчев и Биг Бенд Пловдив“ остави публиката без дъх, Боби Вълчев се отправя към своята финална и най-емблематична спирка на лятното турне. На 4 август 2025 г. Античният театър в Пловдив ще се потопи в светлина, музика и вдъхновение.
Кулминацията на вечерта ще бъде ексклузивното участие на Клод Джей Уудс, гласът на легендарната група Earth, Wind & Fire. За първи път пред българска публика, на една от най-магнетичните сцени под звездите на Античния театър, той ще застане рамо до рамо с Боби Вълчев в концерт, който обещава да остане в сърцата. Клод Джей Уудс пристига специално от Съединените щати, за да излезе за първи път пред българска публика в атмосфера, коренно различна от всичко, което някога е правил досега.
Под светлината на 17 000 свещи ще оживее нов, специално създаден репертоар – авторска музика, съвременни джаз аранжименти и дълбоко емоционални песни, родени от любов, отдаденост и артистично търсене.
"Джаз концерт на свещи не е просто концерт, това е състояние на духа. Това е момент, в който емоциите и музиката се сливат. Свещите не са просто светлина, те са символ. Символ на топлина, на връзка, на чисто присъствие в настоящето. Те обгръщат публиката в уют, лекуват със светлина и събуждат нещо дълбоко човешко“, споделя Боби Вълчев.
Зад тази серия концерти стои едно силно артистично послание, че музиката не е просто за слушане, а за преживяване. Организаторите вярват, че всяка вечер е ново творение, ново пространство от звук, светлина и съ-преживяване с публиката. Всеки концерт надгражда предишния, носи нова енергия, нова визия, нова изненада.
Среща с Даниела Найберг в Пловдивската народна библиотека
Авторката ще представи своята поезия в разговор с преводача и поет Азис Таш
„Под бомбетата на дърветата“ и на други места – така е озаглавено представянето на творчеството на българката Даниела Найберг, която от години живее и работи в САЩ, в родната ѝ страна. През август под формата на срещи разговори авторката ще гостува в Пловдив и Бургас, където ще представи на българската публика поезията си, събрана в стихосбирката „Под бомбетата на дърветата“. Изданието е отпечатано от ИК „Знаци“, а премиерата му бе миналата година в рамките на Културен семинар „Непознатите“, когато Даниела Найберг за първи път гостува и на Пловдивската народна библиотека.
Тази година срещата в библиотеката ще е на 12 август от 19 часа и ще се проведе в Читалня №2 „Акад. Петър Динеков“.
Но защо правим втора среща? Какво и кои от темите, засегнати в първия разговор, породиха интерес към неговото продължение? Това са въпросите, на които ще бъде потърсен отговор по време на срещата, на която модератор отново ще е поетът и преводач Азис Таш. Може би отговорът се крие в необичайния характер на неговите въпроси – в един продължаващ задочен диалог, който отключва неочаквани асоциации у авторката и провокира връзки с по-рано създадени творби. Сред тях е и музикално-поетичният албум „В града на спасението“, създаден съвместно с джаз китариста Людмил Крумов.
Запис на глас и китара ще отведе разговора към други места – само за да подчертае онези по-общи теми в поезията на Найберг, в които взаимодействието между човек и природа е същностно. Както и умението да се радваме на малките неща.
За участниците
Даниела Найберг е етнохореолог, културолог и поет. Завършила е българска филология, философия и културология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има докторска степен по етнохореология от Института за изследване на изкуствата – БАН.
Автор е на множество научни публикации, седем поетични книги, последната от които е „Под бомбетата на дърветата“. През 2020 г. в сътрудничество с джаз китариста Людмил Крумов, художничката Мария Апостолова и редактора Ирен Петрова създава музикално-поетичния албум „В града на спасението“.
Даниела е артистичен директор при Българския културен център в Сиатъл, където сред оглавяваните от нея програми е „Глаголницата“ – Общество за поезия и литературна проза.
Интернет страници:
danielanyberg.com
https://danielaivanovanyberg.academia.edu
Азиз Таш е изследовател към Катедра „Арабистика и семитология“ в Софийски университет. Има защитена докторска теза по История на науките в Истанбулския университет. Повече от двадесет години работи в Истанбул като университетски преподавател. Над 20 са и заглавията на издадените от него авторски и преводни книги с поезия и проза. Последната от тях е подправен с поезия роман със заглавие „Ниският полет над думите“, посветен на проблемите на деца от аутистичния спектър и техните родители. Негови творби са превеждани на английски, хърватски, унгарски, арабски, руски, турски и малайски език. Участва като ментор в семинари по творческо писане на Фондация „Стоил Куцев Даскала“ (2016) и академия за писатели „Заешка дупка“ (2021–2025).
Отзиви за поезията на Даниела Найберг
„Поезията на Даниела Найберг предлага деликатни отражения – на времена и пространства. Поезия, която наблюдава света с тиха, утешителна вдълбоченост.“
— Ина Иванова, за „Под бомбетата на дърветата“
„Това са стихове за всички малки, едва забележими чудеса в света и краткото ни съществуване, които някак убягват на погледа, а тъкмо те са бисерите, за които си струва да се живее.“
— Ирен Петрова, за „В града на спасението“
„Поезия на съзерцанието – толкова рядка в бързото ни време. Уловени мигове като проблясъци по морската повърхност, едно примигване се превръща в стих.“
— Силвия Недкова, за „Ако е стих“
Лятната академия за децата на Хисаря превръща града в сцена на детското въображение, таланта и приятелството
Хисаря отново посреща лятото с вдъхновение, усмивки и много детски гласове, до края на юли в курортния град тече единадесетото издание на „Лятна академия за децата на Хисаря“. Любимата инициатива, която през годините се превърна в традиция, изпълва града с живот, радост и смислено съдържание. В продължение на две седмици децата и младежите ще се потопят в свят на игри, изкуства, спорт и култура, където всяка идея намира своята форма, а всяко дете – своето място.
Академията се организира от Община Хисаря, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви, Центъра за обществена подкрепа, Районното управление на полицията, Общински младежки клуб „Иноватор“ и Младежки съвет „Хисаря“. За първи път всички институции в общината се включват активно, рамо до рамо с млади доброволци и нови членове на екипа, които обединяват усилия в името на едно по-добро, пълноценно лято за децата на Хисаря.
„Лятната академия е не просто събитие. Това е традиция, която расте заедно с нашите деца – място, където те не само се забавляват, но и се изграждат като личности, с уважение към себе си, към природата, към културата. Това е нашият отговор на въпроса как да направим лятото на децата смислено, вдъхновяващо и пълно с живот. Програмата на Академията е внимателно подбрана и структурирана около седем основни тематични направления, вдъхновени от интересите на самите деца.“, споделя Таня Марковска – заместник-кмет на Община Хисаря и председател на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви. Според нея и това издание на Лятната академия за децата на Хисаря дава възможност не само за весело прекарване на лятото, но и за създаване на спомени, умения и приятелства които остават. Доказателство за това е, че тази година програмата се води от Поли, Кари, Нели и Дими, които преди години са били едни от първите участници. Днес те са активни ментори и доброволци, които с любов и отдаденост предават знанията и опита си на по-малките. За тях Лятната академия е не просто проект – тя е път, който ги е изградил като личности. Сега, от другата страна, те вдъхновяват с личния си пример и показват как един детски спомен може да се превърне в мисия.
Програмата на Академията включва спортни активности, танци, рисуване, четене и други занимателни дейности, така, че всеки ден има ново предизвикателство и нов повод за откривателство. В спортните активности децата не само се забавляват, но и усвояват ценни умения за отборна работа, феърплей и здравословен начин на живот. Следват часовете, посветени на изкуството и природата – арт работилници с рециклирани материали, еко инициативи и занимания, свързани с устойчивостта и грижата към заобикалящия свят. Важна част от програмата заема и темата „От българско, по-българско“, която връща децата към корените им. Стари занаяти, народни танци и приказки – така оживяват българските обичаи, създавайки усещане за принадлежност и уважение към културното ни наследство. Традицията се преплита с модерното и доказва, че не е отминала история, а живо вдъхновение. Темата за танца продължава в часовете, посветени на ритъма и движението. Децата се учат да изразяват себе си чрез различни стилове, а сцената се превръща в място за изява, самочувствие и свързаност. Един от най-вълнуващите моменти в Академията е този, в който децата се срещат с представители на различни институции – полиция, пожарна, социални служби, администрация. Чрез демонстрации, разговори и интерактивни игри, те ще се учат как функционира обществото и каква е ролята на всяка една структура в поддържането на реда, сигурността и грижата за хората. Специално място е отделено и на темата за домашните любимци, в която децата не само ще разкажат за своите животни, но и ще научават повече за отговорното и хуманно отношение към всяко живо същество и ще бъдат възпитавани колко важна е връзката човек–природа.
Всичко преживяно ще намери своята кулминация в големия финален концерт-спектакъл, когато на сцената ще се изявят обичани български изпълнители като Торино и Пашата, които са част от националната инициатива „Не сте сами“ – кампания, насочена към превенция на зависимости и насърчаване на креативни алтернативи за младите. Към тях ще се присъединят и артисти от Студио „Респект Рекърдс“ – Пловдив, Светослав Козлоджов и други гости.