Капана.БГ

Капана.БГ

От средата на юни до началото на септември Пловдив отново ще се смее под звездите с най-добрите заглавия от театралната сцена в рамките на Панорама на комедиите „Завеса под звездите“. В емблематичната лятна сцена на кино „Орфей“ водещи трупи, популярни актьори и обичани спектакли ще зарадват публиката с премиери, класика и актуални хитове.

 

Откриването е на 16 юни с премиерното комедийно шоу „КОМикадзе на КРЪСТЮпът“ на обичания Кръстю Лафазанов. Седмицата продължава с мащабната постановка на Театър Българска Армия „Много шум за нищо“ от Шекспир (20 юни), с впечатляващ ансамбъл от 17 актьори, сред които Иван Радоев, Гергана Данданова и Ненчо Илчев. На 22 юни сцената ще приеме още една премиера – „Две обиколки на парка“ с участието на Стефка Янорова, Поли Недкова, Георги Кадурин и Дони.

 

Сред новите заглавия е и „И верният отговор е...“ – нестандартна винкел-комедия с Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева (30 юни), както и „Билет за Америка“ с Башар Рахал и Иван Бърнев (26 август). Месецът завършва с острата комедия „Прецакани“ (29 август), където ще видим Койна Русева, Асен Блатечки и Милена Маркова.

 

През септември Пловдивската публика ще се срещне с няколко специални премиери: „Тиха луда нощ“ – класическа английска бурлеска от Рей Куни с Руслан Мъйнов и Кирил Ефремов (1 септември), както и сатиричният спектакъл „За вредата от образованието, културата и изкуството“ с братя Мангасарян и режисура на Теди Москов (2 септември). На 4 септември панорамата ще завърши с обичания хит „Ревност“ с Асен Блатечки и Мария Сапунджиева.

 

Сред заглавията, които вече са се утвърдили като фаворити на публиката, отново ще видим „Отчаяни съпрузи“ с Бойко Кръстанов, Даниел Пеев и Явор Бахаров (10 юли), както и „Това не го казвай“ със Захари Бахаров и Теодора Духовникова (25 юли), които ще се играят на сцената на Летен театър „Бунарджика“. На същата сцена е и концертът от  съпътстващата музикална програма –АBBA Симфони с участието на Люси Дяковска, Милица Гладнишка и Плевенска филхармония на 25 юни.

 

Спектаклите се играят под открито небе в духа на истински летен театрален празник. Зрителите ще имат възможност да се срещнат с част от звездите преди представленията, а подробности ще бъдат публикувани на фейсбук страницата на Арт-събития „Орфей“, където може да се следи и пълната програма.

 

Билети се предлагат в мрежата на Eventim, на каса МаскАрт, на билетните каси в Пловдив, както и онлайн на eventim.bg и grabo.bg.

 

Панорама на комедиите „Завеса под звездите“ се реализира с подкрепата на Община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година.

Син на легендата Андреа Бочели, младият италианец тръгва по собствен път в музиката и пристига за първия си концерт в България – на 11 юни в Античния театър в Пловдив

 

На 11 юни Античният театър в Пловдив ще приеме едно от най-вълнуващите музикални събития на лятото – първия концерт в България на Матео Бочели. Син на легендарния Андреа Бочели, Матео гради собствена звездна траектория – с глас, харизма и душа, които се помнят.

 

„Израснах в дом, където музиката беше навсякъде – класика, поп, соул. Именно тази атмосфера събуди у мен желание да се изразявам чрез звук и емоция“, споделя той. Първото му голямо прозрение идва като тийнейджър, когато усеща колко силно живото изпълнение свързва артиста с публиката.

 

Матео създава музика на няколко езика, но казва:„Италианският е език на сърцето ми. В него мога да кажа всичко с една дума.“

 

С влияние от имена като Ед Шийрън и Адел. „Обожавам честността в музиката на Ед – той е толкова автентичен. А Адел… нейният глас е душа.” Работата му с артисти като Джеси Шаткин и PARISI в дебютния албум Matteo му помага да открие нови хоризонти: „Научих, че автентичността е най-голямата сила на всеки артист.”

 

Неочаквано за мнозина, Матео има и опит като модел – работил е за Guess редом до Дженифър Лопес. „Пол Марсиано ми е приятел и ме покани да участвам в кампания. Това беше приключение! Не се смятам за модел, но модата ми показа колко е важно излъчването – тя също е форма на изразяване.“ споделя той.

 

Най-емоционалният му момент досега? „Да изпълня Time To Say Goodbye с баща ми на наградите „Оскар“ беше чест и сбъдната мечта.“ А първото му изпълнение на живо е на 18-годишна възраст и то не къде да е – а в Колизеума в Рим в концерт на знаменития си баща.

 

За бъдещето мечтае просто и истински: „Да продължа да раста, да се вдъхновявам и да докосвам душите на хората чрез музиката.“ А на малката си сестра Вирджиния, която също пее, казва с усмивка: „Тя не се нуждае от съвет – тя вече сияе!“.

 

На въпрос с коя своя песен би описал Италия, Матео не се колебае: Honesty. „Тя е за простите, истински моменти – смях около масата, чаша вино, петък вечер с приятели. Това е Италия за мен. Красота, която не се нуждае от показност.“

 

Не пропускайте да бъдете част от тази музикалната магия – Summer Night с Матео Бочели – на 11 юни 2025, Античен театър, Пловдив! Един концерт на Матео не е просто вечер с музика – това е среща с емоцията, с изкуството, с Италия. Последни билети са в продажба в системата на Ивентим.

 

 

Международният фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща”- част от Културния календар на Община Пловдив – беше удостоен с авторитетната награда “Златно перо” за принос към българската култура и изкуство. Отличието беше връчено на артистичния директор на фестивала Мила Павлова от изпълнителния директор на “Кантус Фирмус” Васил Димитров на тържествена церемония, състояла се в “Сити Марк Арт център” в София в навечерието на светлия празник на българската писменост и култура.

 

Сред останалите наградени изявени личности в областта на изкуството и културата са големият български художник Емил Стойчев, режисьорът Виктор Чучков, водещият на предаването “Култура.БГ” по БНТ Димитър Стоянович, актьорът Захари Бахаров, диригентът Константин Добройков, певците Стефан Вълдобрев и Тони Димитрова, сценографът Никола Тороманов, списание “Лик”, балетна школа “Маша Илиева”, вокална група “Бон-Бон”и др.

 

Международният фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща”, избрал за своя емблема едно от най-красивите музейни пространства в Старинен Пловдив – Балабановата къща, със самото си основаване през 2010 г. зае място в челните редици на културните процеси в България. Припознат като един от факторите, спомогнали за избирането на Пловдив за европейска столица на културата, фестивалът вече 16 години прокарва мост между световната и българската сцена, представяйки у нас едни от най-добрите образци на класическата музика.

 

Във фестивалната програма през годините са участвали стотици прочути музиканти и формации с бляскава кариера, утвърди като негова запазена марка и слогана „за първи път”. Именно на неговата сцена са осъществени първите гостувания в България на знаменитите: Еманюел Паю (соло флейтист на Берлинска филхармония), Радек Баборак (соло валдхорнист на Берлинска филхармония) и „Баборак ансамбъл”, Солистите на Националния оркестър на Франция, Ансамбъл „WIEN” от Виенска филхармония, начело с българката Албена Данаилова, „Paganini String Quartet” от Миланската Скала; първи рецитали в Пловдив на Красимира Стоянова, Евгени Божанов, Пламена Мангова, Клавирно дуо Аглика Генова – Любен Димитров, Орлин Анастасов и мн. други.

 

Наред с тази основна линия – привличането на ярки личности с международно признание, „Дни на музиката в Балабановата къща“ имат и друг, прераснал в мисия, приоритет – фестивалът предоставя форум за изява на млади дарования, като им осигурява рядката привилегия да музицират на една сцена с прочути артисти. Осигурява им и безценната възможност за усъвършенстване чрез организираните от „Музикартисимо майсторски класове”, водени от световноизвестни майстори в професията. Над 1800 млади музиканти са взели участие в концертната и образователната програма на фестивала до този момент.

 

Мащабите на разрасналия се през годините фестивал наложиха приобщаването и на други подиуми с културно-историческа значимост в Пловдив – Римски стадион, Античен театър, Епископската базилика на Филипопол, Малката Базилика, къща Хиндлиян, Етнографски музей, Исторически музей, Дом на културата „Борис Христов”, като Балабановата къща запазва изначалното си първенство, бидейки жизненият символ на фестивала, неговото сърце.

 

МФ „Дни на музиката в Балабановата къща” е носител на редица авторитетни отличия – още при самото му прохождане през 2010 телевизия ЕuroNews го откроява като едно от най-значимите събития в Пловдив, а през 2015 френско-германският телевизионен канал „АRТЕ”, в посветения си на бъдещата Европейска столица на културата – 2019 филм, му отрежда специално място сред елита в творческия потенциал на града. Наградите „Музикален проект на годината” в престижната класация „Музикант на годината“ на БНР, награда „ПЛОВДИВ“ за музика, и Златен медал от Министерство на културата за принос в честванията на 100-годишнината от рождението на великия бас Борис Христов, законно довеждат до трикратното удостояване на МФ „Дни на музиката в Балабановата къща” със знаменателния лейбъл „Европейски фестивал“ на Европейската фестивална асоциация.

 

Присъден за забележителната професионална класа и въздействие на форума на национално и международно равнище, този сертификат за качество поставя „Дни на музиката в Балабановата къща” сред най-значимите съвременни музикални форуми в европейския свят.

В 7-то издание участват над 120 певци от Арт Войс център и цялата страна, Биг Бенд Пловдив и гости от Сърбия

 

Започна 7-то издание на един от най-свежите и жизнерадостни музикални фестивали „Пловдив - СтоЛица на песента“, който се организира за пореден път от музикалната школа Арт Войс Център – Пловдив, с главен музикален педагог и ментор Руми Иванова.  В пет последователни дни – от  27 до 31 май, над 120 талантливи певци от Арт Войс център – Пловдив,  заедно с  Биг Бенд Пловдив и гости от Габрово, Велико Tърново, Стара Загора, Белград (Сърбия), Тутракан, Нови Пазар и др. ще създадaт настроение и ще превърнат града в „Столица на младежкото творчество, песен и приятелство“, каквато е и главната цел на проекта.  По време на Фестивала в Пловдив ще пристигнат солисти от цяла България, които със заряда си,  с красивите си изпълнения, водени от потребността си да пеят, да музицират и да споделят заедно емоциите си, ще превърнат събитието отново в любим за града, проект.

 

Над 100 певци от Арт Войс център с вокални педагози – Руми Иванова, Ева Палакова, Алис Толвева, Евелина Ангелова, Габриела Шкодрева и Анастасия Баткова, ще изпълнят вечни  хитове като  „Високо“, „Детство мое“, „Междучасие“, „Панаири“, „Моя страна“ - доказателство за  високото ниво на подготовка и работа на Арт Войс Център.

 

Гостуващите солисти са сред най- добрите млади изпълнители в страната, доказaли се на множество конкурси и формати. Те ще изпълнят с Бенда знакови песни като – „Синева“, „Остани тази нощ“, „Да започнем отначало“, „Feeling good“, „Price tag“, „Respect“.

 

Разбира се, цялата тази магия ще се случи с изключителното музикантско сътрудничество и подкрепа от Биг Бенд Пловдив, с диригент Николай Гешев, които през цялата фестивална програма ще репетират и свирят с всички деца и младежи на концертите. Гостите - участници, родители, преподаватели, ще разгледат забележителни места в Пловдив.

 

Фестивалът „Пловдив - СтоЛица на песента“ 2025, организиран от Арт Войс Център, е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година. Той със сигурност ще донесе много емоции,  удовлетворение от свършената работа и нови идеи за следващото издание на фестивала, убедени са организаторите.

 

 

Ето и програма на фестивала по дни:

 

27 май 2025 г. от 19:00 ч. -  район „Тракия“, в парк „ 2019“

 

28 май 2025 г. от 19:00ч. - район Южен, в парк „Райчо Кирков“

 

29 май 2025 г. от 19:00ч. -  район Западен, в парк „Ружа“

 

30 май 2025 г. от 19:00ч. - район Централен, Античен форум Одеон

 

31 май 2025 г. от 19:00ч. -  район Централен, площад „Стефан Стамболов“

Втори танцов уикенд на One Dance Festival 2025

 

4 спектакъла от България, Гърция, Белгия и Нидерландия гледаме между 30 май и 1 юни в Пловдив

 

17-ото издание на международния фестивал One Dance Festival продължава с впечатляващ втори уикенд, който отново ще превърне Пловдив в сцена на съвременния танц от 30 май до 1 юни 2025 г. Публиката ще има възможност да се наслади на четири зашеметяващи спектакъла от България, Гърция, Белгия и Нидерландия – среща на различни култури, естетики и артистични визии, обединени от езика на тялото.

 

30.05.2025, 19:30

 

Христос Пападопулос - “Моята свирепа невежа стъпка”

 

Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив

 

Има думи, които разтреперват плътта. Звуци – докосвания. Спомени, протичащи през тялото като ток. Заради тях гръцкият хореограф Христос Пападопулос прави крачка към нова естетика и физическа експресивност. “Моята свирепа невежа стъпка”, най-новият и най-откровеният му спектакъл – копродукция на One Dance Festival, го води в непознатата сценична делта на поезията и танца, на звука като материя и на тялото като музика.

 

Използвайки по-широк обхват на движенията, по-мащабна, но все така прецизна хореография, вдъхновена от словото, Пападопулос променя траекторията на своята работа, заради която днес е сред водещите хореографи и първи носител на престижната танцова награда Rose за спектакъла LARSEN С, който вече гостува на фестивала през 2021-а.

 

30.05.2025, 21:00

 

премиера – Александар Георгиев - “Fantastic Futures”

 

Драматичен театър, Пловдив

 

В новия си спектакъл “Fantastic Futures”, копродукция на One Dance Festival, хореографът Александар Георгиев избира да постави танца не фронтално, а в 360-градусово пространство, отворено за съвместно преживяване и въобразяване. Това е спектакъл между личните и колективните прочити на носталгията отвъд времето, в който движенията и насладата стават едно.

 

“Fantastic Futures” е покана да надникнем в това, което можем да изградим заедно, стига първо да си го представим. Така чрез носталгията и желанието, с танц, музика и светлина, изпълнителите и публиката могат да скицират повече от едно възможно бъдеще - бъдеще, което диша свободно, без да е предопределено или приватизирано. Бъдеще, което танцува.

 

31.05.2025, 20:30

 

предпремиера – Trevoga – “Xx-63”

 

Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив (фоайе)

 

Вдъхновен от завръщането на „рецесионния поп“ и хроничните онлайн тенденции, новият проект “Xx-63“ на колектива Trevoga, режисиран от Неда Ружева и Никола Стоянов, е безкрайна машина за фантазии, пропита от амбициозна зависимост, тревожна представителност и алгоритмично отчуждение от съвременната поп култура, които определят Поколението Z.

 

Месеци преди световната премиера на фестивала Julidans в Амстердам и в копродукция с One Dance Festival, “Xx-63“ се изправя срещу кървавите реалности на фантазиите за бягство на дигиталната епоха, водейки публиката през транса на безкрайното скролване и синтетичното удоволствие. Вместо морална критика, той цели да постигне баланс между антиутопия и надежда, представяйки сурови, но завладяващо красиви образи.

 

01.06.2025, 19:30

 

Чериш Мензо - “Франк”

 

Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив

 

Чудовището, но не като външност и физическа обвивка, а като споделена фантазия вълнува хореографа Чериш Мензо в най-новия й спектакъл - FRANK, копродукция на One Dance Festival. Заглавието, както английската дума за честен, прям или краткото на Франкенщайн, e финалният акорд от нейната трилогия, в която лайтмотив е изкривяването и разтварянето на реалността, оттам и на танца.

 

В заключителната част Чериш разглежда плетеницата между чудовищното и човешкото. Тези “зли” създания – зомбита, митични герои, демони, духове, зверове – са наше творение. Те са метафори на страшни, но и притеглящи разкази. Те са призраци на прашни вярвания, отражения на страха, отрочета на непознатото, получили свои визуални черти, модели на поведение, гласове, реплики и движения дори. Фигурата на чудовището съществува, за да бъде победена, опитомена или отблъсната. Чрез нея се изгражда  представа за Другия, за врага, за различния, подтиснатия.

 

One Dance Festival 2025 се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства и е част от програмата на Пловдив - Пловдив - Европейска столица на културата 2019 . Фестивалът се реализира с подкрепата на Министерство на културата  и Министерство на туризма на Република България, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив и Фондация Лъчезар Цоцорков.

На 6 юни красотата и емоцията си дават среща на древната сцена, показвайки  богатството на българския фолклор

 

„Ансамбъл Тракия и приятели“ е името на един много специален концерт, който пловдивчани и гостите на града ще видят на 6 юни 2025г., петък, от 19.00 часа на древната сцена на Античния театър в Пловдив. Главно действащо лице, както се подразбира, отново ще е любимият на  публиката Фолклорен ансамбъл „Тракия“ - Пловдив с главен художествен ръководител и хореограф проф. д-р Даниела Дженева. Ансамбъл „Тракия“ е истинска емблема на българското фолклорно изкуство, емблема за град Пловдив и уникално българско постижение за световната сценична култура. Всеки път, във всяка концертна изява, на всяка сцена, виртуозните танцьори, певци и музиканти на ансамбъла очароват публиката с неповторимите си изпълнения и я пренасят в един свят на запленяваща красота и емоция, където традициите оживяват. Факт е, че всеки път, спектаклите на ФА „Тракия“ излизат от рамките на традиционните концерти и по един блестящ начин разкриват огромното фолклорно богатство на България от всички етнографски области.

 

Само преди дни, на 24 май, на сцената пред община Пловдив, пловдивчани станаха свидетели на невероятната симбиоза между Ансамбъла и музикантите от Гвардейския представителен духов оркестър, под диригентската палка на подполковник Ради Радев. Програмата включваше музикални изпълнения от Тракия, Добруджа, Странджа, Родопите, Северна България и Пирин, също и авторски композиции на Гвардейския представителен духов оркестър. Фолклорната и духовата музика са част от културната памет на българите, а в съчетание с честванията на събития от историята ни придобиват още по-силно значение и послание за поколенията, сподели тогава по повод концерта художественият ръководител на ансамбъла проф. д-р Даниела Дженева. (вижте снимки)

 

Сега, ФА „Тракия“ ще поведе пловдивчани и гости на града в още едно незабравимо музикално пътешествие, изпълнено с богатството на българския фолклор, но този път, заедно със своите дългогодишни, доказани във  времето, приятели - Оркестър за народна музика на Българското Национално Радио, под диригентството на Димитър Христов и Оркестър „Канарите“, с ръководител - известният акордеонист, композитор и певец Атанас Стоев.

 

Концертът „Ансамбъл Тракия и приятели“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив. Той бе планиран като част от събитията, с които през 2024г. Ансамбъл „Тракия“ отбеляза 50-тия си юбилей, но по ред причини, не се състоя.

 

Тази година, на 6 юни, от 19.00 часа, фолклорната феерия ще „разлюлее“ сцената на Античния театър, за да срещне на едно сцена едни от най-обичаните и талантливи изпълнители на българска народна музика. Връзката на диригента Димитър Христов с ФА„Тракия“ е особено силна и специална, тъй като в миналото той е бил и диригент на ансамбъла. През годините, певици и музиканти от редиците на ансамбъл „Тракия“ са били част от състава и на оркестър „Канарите“, което допълнително засилва връзката между тези музикални състави. Със сигурност, участието на „иконите на сватбарската музика“ и любимци на публиката в цяла България, ще превърне концерта в незабравим празник, в който всеки ще усети радостта и енергията на българската народна музика.

 

Билети за концерта „Ансамбъл Тракия и приятели“ се продават в мрежата на Eventim.bg в цялата страна, на касите в Пловдив – каса „МаскАрт“ в ДК „Борис Христов“, Билетен център пред Община Пловдив, в Туристически информационен център на Римски стадион, каса на Античен театър и онлайн на Eventim.bg, както и в сградата на Ансамбъл „Тракия“, ул. Даме Груев № 1а.

 

По повод отбелязания на 24 май Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, Исторически музей – Стрелча припомня на обществеността за една от най-ценните реликви в своя фонд – ръкописът „Статистика, преведена и наредена от Йоаким Груев“, грижливо преписан на ръка от Ганче Милев Чиширанов в Пловдив през 1865 г.

 

Ръкописът не е просто учебен тефтер – той е живо свидетелство за възрожденската епоха, когато знанието се е съхранявало чрез ръкописен труд, с отдаденост и отговорност към бъдещето. Освен статистически данни, тетрадката съдържа откъси от различни книги и учебни материали, каквито са използвани в класните стаи по време на Възраждането.

 

Ганче Чиширанов, възпитаник на Класното епархийско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив, където е учил под ръководството на бележития просветител Йоаким Груев, посвещава живота си на учителската дейност в родната Стрелча. Под негово ръководство местното училище прераства в трикласно и се утвърждава като водещо в региона. Чиширанов е и инициатор на първото Земеделческо дружество в града (1871 г.), както и на идеята за основаване на читалище.

 

Днес, повече от 150 години по-късно, тефтерът му не само ни разказва за една епоха, а и продължава да живее. С голяма отдаденост и професионализъм, д-р Румяна Дечева от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ при Софийския университет в момента реставрира тази ценна реликва – истински мост между миналото и настоящето.

 

В края на 2024 г. проектът на музея „Консервация и реставрация на ръкописни документи и старопечатни издания в аварийно състояние от експозицията на Исторически музей - Стрелча“ беше одобрен за финансиране от Министерството на културата. Сред обектите на реставрация е и този тефтер – свидетелство за просветното дело, духа и паметта на възрожденските ни учители.

 

Исторически музей – Стрелча изразява своята признателност към всички, които съхраняват българската духовност и историческа памет. С реставрацията на тази безценна реликва се прави важна крачка към опазване на културното наследство и предаването му на бъдещите поколения.

 

Публикацията е реализирана по проект, рег. № СМГ -114/02.10.2024 г. “Консервация и реставрация на ръкописни документи и старопечатни издания в аварийно състояние от експозицията на Исторически музей - Стрелча”, по Тема 1: „Дейности по опазване на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии”, финансиран от Министерството на културата на Република България.

 

Страница 1 от 2399

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…