
Капана.БГ
ДПХ представя изложба на хърватския художник Лука Петрач
Дружеството на Пловдивските художници представя изложба на хърватския художник Лука Петрач. Събитието е на 22 май, от 18 ч., в Галерия "ДПХ" /бул. "Цар Борис III Обединител" 153, Пловдив/.
ЛУКА ПЕТРАЧ – изложба мозайки
Националната общност на българите в Хърватия и Дружество на пловдивските художници представят изложба на мозайки на ЛУКА ПЕТРАЧ - хърватски художник, преподавател в Педагогическия факултет на Загребският университет и в Художествената академия на Загреб.
ВРЕМЕ И МЯСТО
Откриване: 22.05.2025 г., 18:00 ч. Изложбата продължава 04.06.2025 г.
Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153, гр. Пловдив; раб.време: от вторник до събота: от 12,30 до 18 ч.
ЗА СЪБИТИЕТО
"На 22 май в Изложбената зала на „Дружеството на пловдивските художници“ на бул.“Цар Борис III-ти Обединител“153 от 18 часа Националната общност на българите в Хърватия представя изложба на мозайки на известният хърватски художник Лука Петрач.
Обединявайки произведения от няколко цикъла в тази изложба, Лука Петрач създава изцяло нова система за наблюдение на пищните възможности, които притежава каменната мозайка. Обикновеният зрител трудно може да предположи колко потенциал има в натрошения камък. Петрач създава образи с изключителна жизнена сила. Лекотата с която изгражда формата и установява тонални разновидности в мозаечната техника, наподобява рисуването с четка и е особено отчетлива в цикъла „Портрети“.
Лука Петрач е един от най-известните представители на този жанр на приложните изкуства в Хърватия.Това доказват големият брой изложби както в Хърватия така и в чужбина. Лука Петрач е редовен преподавател в Педагогическия факултет на Загребският университет и в Художествената академия на Загреб."
За автора: Лука Петрач е роден през 1980 г. в Загреб. През 2001 г. завършва Учителската академия в Загреб, а през 2006 г. – отдел „Графика“ на Художествената академия към Загребския университет, в класа на проф. Невенка Ар- банас.Участва е в самостоятелни и групови изложби в Хърватия – Загреб, Дубровник, Сплит, Раб, а също така и в чуж- бина – Братислава, Бари, Краков, Скопие, Йоханесбург, Хуан Гриего (Венецуела). Освен с живопис, Петрач се занимава и с приложно изкуство. Награждаван е за своите творби както в Хърватия, така и в чужбина. Автор е на множество мозайки и витражи, по обществени поръчки от Хърватия и Словения.
Лука Петрач е редовен професор във Факултета по педагогика на Загребския университет и хоноруван преподавател в Художествената академия към Загребския университет.
Член е на Съюза на хърватските художници и на обществената културна организация „Матица хърватска“.
/Материалите са предоставени от Национална общност на българите в Хърватия/
Георги Б. Геров гостува в Пловдив
Литературен фестивал „Пловдив чете 2025“ и издателство „Жанет 45“ канят пловдивчани и гостите на града на среща разговор с Георги Б. Геров. Заповядайте на премиерата на първия му роман – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие из темите за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота.
Дата: 16 май 2025 г.
Час: 18:00 ч.
Място: Club Fargo, ул. „Гладстон“ 1, Пловдив
Модератор: Живка Танчева
„Роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги проправя, са именно нашите цели и избори, вътрешните ни заблуди и врагове, страховете и мечтите ни. Георги Б. Геров разказва една философска история за любовта и липсата ѝ, в която вътрешният свят на главния герой е разкрит така честно и красиво, че той се проектира в съзнанието на читателя като картина на цяло едно поколение. Дори нещо повече – като картина на човека и неговата същност.“
– Николай Терзийски
За автора:
Георги Б. Геров е роден в Шумен. Магистър е по право и по философия в СУ „Св. Климент Охридски“. С последния си сборник с разкази „Игра без финал“ (Жанет 45) е номиниран за годишната награда „Хеликон“ 2023 г. и е един от лауреатите на конкурса „Йордан Радичков“ 2023 г. „Отвъд спирка „Съвършена“ е първият му роман.
Събитието е част от програмата на „Пловдив чете пролет 2025“, включено в културния календар на Община Пловдив. Входът е свободен.
„Камерна сцена Пловдив“ представя „Междугенерационни травми“ на мултидисциплинарния артист Алекс Лулудис
„Камерна сцена Пловдив“ кани пловдивчани на едно специално събитие със заглавие „Междугенерационни травми“ с участието на Алекс Лулудис на 29 май, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив.
Алекс Лулудис е мултидисциплинарен артист, известен с изследването си на личните разкази чрез звук и изпълнение. Творчеството му често се занимава с темите за паметта и травмата. Той е барабанист, композитор и изпълнител, завършил New School for Jazz and Contemporary Music in New York City, издал е четири албума с оригинална музика и е представян на множество места по целия свят.
„Междугенерационни травми“ (Intergenerational Traumas) е завладяваща художествена изложба и пърформанс от известния музикант и художник, която се задълбочава в тревожното наследство на Втората световна война и нейното трайно въздействие върху бъдещите поколения. Изложбата разглежда травмата, предадена през семейството на Лулудис, особено през прадядо му по майчина линия, Илиас Караманлис, който е заловен по време на войната и изпратен в концентрационен лагер. След освобождението си Илиас предприема дългото и болезнено пътуване обратно до родния си град Драма, Гърция, само за да открие жена си съсипана от болката от предполагаемата му смърт.
Чрез уникално пътешествие и множество лични открития, Лулудис проследява стъпките на прадядо си, пътувайки от Драма до Берлин. По пътя той прави снимки, записи на терен и събира материали, които сега служат като основа за неговите солови изпълнения на барабани и самата изложба. Тези произведения на изкуството, заедно с ежедневните записи в дневника му по време на пътуването му, предлагат задълбочен поглед към мислите, преживяванията и размислите на Лулудис за травмата, пренесена през поколенията.
Изложбата кани зрителите да се ангажират, както с личните, така и с колективните истории за травма, загуба и изцеление. Лулудис съчетава визуални, слухови и изпълнителски елементи, за да създаде силен разказ, който подчертава важността на съвместното изправяне пред историята и изцелението.
По време на изложбата посетителите ще имат възможност да се докоснат до творчеството на Лулудис в различни формати, кулминиращи в изпълнения на живо, които интегрират неговите мултимедийни инсталации със соловия му барабанен ритъм. Тези изпълнения се провеждат на избрани дати, предлагайки емоционално и катарзисно пространство за размисъл.
Билети се продават в цялата мрежа на Ивентим и на място преди събитието. Камерна сцена Пловдив се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
Открива се 61-ият Международен фестивал на камерната музка, организиран от АМТИИ
На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал на камерната музика „Пловдив 2025“. Събитието е част от културния календар на града и тази година всички десет концерта са с вход свободен.
„В първата година на седмото си десетилетие Фестивалът продължава традицията на елитно българско и международно участие, обогатявайки палитрата на афиша си с не толкова често застъпените инструменти: орган и маримба, акцентирайки върху еволюционното набъбване на камерния ансамбъл „Академия музика Пловдив“ в камерен оркестър и значителното разрастване на майсторските класове. С увереност и надежда за успешно 61-во издание - на добър час!“ споделя Артистичният директор на фестивала, проф. д-р Евгений Шевкенов.
Новост тази година е и приобщаването на още едно чудесно градско пространство сред локациите с концертни прояви – Късноантична сграда "Ирини" - пешеходен подлез "Археологически".
Програмата на 61-ия фестивал започва с юбилеен концерт „80 години НУМТИ „Добрин Петков“ Пловдив“. На 20 май е клавирният калейдоскоп на Борислава Танева и нейните възпитаници Николай Маринов, Ивайло Василев, Ангел Ялъчков, който ще се състои в концертната зала на АМТИИ. На 22 май, отново в концертната зала на Академията, е предвиден впечатляващ органов концерт, посветен на 340 години от рождението на Бах. Гост-изпълнител е Венсан Дюбоа. Селекцията продължава с концерта на Карлхайнц Шютц - флейта и Мария Принц - пиано, предвиден за 28 май в АМТИИ. Следват двата концерта в късноантична сграда „Ирини“, които се реализират в партньорство със ОИ „Старинен Пловдив“, и които представят, на 30 май Квартет АRTE в състав Десислава Петева- флейта, Демна Гигова-виола, Теодора Атанасова- виолончело и Петя Бъговска- контрабас, а на 1 юни Ивайло Койчев-маримба.
Юнските дати във фестивалната програма продължават със станалия традиционен концерт „Звездите на утрешния ден“, който на 3 юни ще срещне публиката с най-младото поколение виртуазни изпълнители: Михаил Гаврилов- цигулка и пианистката Ивана Говедарска-Ролдау. На 5 юни е премиерата на камерния оркестър „Академия Музика Пловдив“ с диригент Хуан Хосе Наварро, с участието на цигуларките Дуня Наварро и Мария Джуклеска в концертната зала на АМТИИ. Там на 10 юни е и вокалният концерт на Зоряна Кушплер- мецосопран и Донка Ангъчева-пиано.
Закриването на фестивала е с клавирния концерт на Чинция Бартоли, посветен на 150 години от рождението на Морис Равел. Събитието ще бъде в пространството на Етнографския музей в Пловдив. Програмата на фестивала и тази година е отличена с знака на Европейската фестивална асоциация.
Началото на всички концерти е 19,30 ч. и публика ще се допуска до изчерпване на свободните местата.
Ректорът на АМТИИ доц. д-р Жан Пехливанов споделя: „Специално е летоброенето на Международен фестивал на камерната музика Пловдив - то отброява неизчерпаема енергия, върховно майсторство, изключително вдъхновение! И така 61 години! Събитието е една от творческите емблеми на града ни, перла в културната карта на Европа и за Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" е изключителна чест да бъде организатор, пазител и иноватар на този престижен форум. На добър час на всички участници и прекрасни мигове за публиката на 61-ия Международен фестивал на камерната музика „Пловдив 2025!“
Детайли и повече информация: https://www.intermusicfest.com/
Един от най-значимите фигуративни художници на нашето време открива изложба в Пловдив тази вечер
Днес от 18 часа, в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив на ул. „Гладстон“ 32, ще се състои официалното откриване на изложбата „Връзки“ на световно признатия художник Бахрам Хаю (Bahram Hajou).
Българската публика ще има възможност да се запознае за първи път отблизо с изкуството на един от най-значимите фигуративни художници на нашето време. Авторът пристигна от Германия по покана на директора на Градска художествена галерия – Пловдив Красимир Линков, който е куратор на изложбата. Асистент - куратор е главният уредник на ГХГ - Милена Китипова. Изложбата е придружена и от каталог. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и е част Културния календар на града за 2025 г.
Бахрам Хаю е международно признат германски сирийско-кюрдски художник, който над 40 години живее и твори в Германия, има студио и в Ню Йорк, САЩ. Роден на 25 юни 1952 г. в Деруна, Северна Сирия, Бахрам Хаю заминава за Ирак да учи. Политическите предвоенни събития го принуждават да напусне Багдад, където изучава изкуство, и през кратък престой в Прага стига до Берлин (1974). Накрая се установява в град Мюнстер, където между 1978-84 учи в мюнстерския клон на Академията за изкуства в Дюселдорф. Завършва майсторски клас при проф. Норберт Тадеуш. От началото на 90-те години на XX век се посвещава на изобразителното изкуство. Човекът и сложността на неговите взаимоотношения с другия/другите, самотата, откровеният самоанализ са основни теми в живописта на Бахрам Хаю.
Представян е със самостоятелни изложби в престижни галерии по целия свят: Германия, Австрия, САЩ, ОАЕ, Саудитска Арабия, Сирия, Египет, Йордания, Бахрейн, Ливан, Турция, Хърватия, Словакия, Белгия, Франция, Швеция, Италия.
Носител е на наградата „Анри Матис“ от Château Musée Grimaldi, Франция (2014), след една запомняща се негова изложба във френската столица, предизвикала широк отзвук в културните среди и медиите.
Картини на Бахрам Хаю се намират в частни и публични колекции като: Mathaf of Modern Art Museum в Ar-Rayyan-Qatar, ArtHall Oldenburg в Германия, Deutsche Bank в Германия, Sheikh Rashed Al Khalifa в al-Bahrain, Albert O’hayon в САЩ, Manfred Goubitz в Германия и др.
На 14 май (сряда) ще се проведе среща на художника със студенти, изучаващи изкуство в ПУ „Паисий Хилендарски“ и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Входът е свободен и за всички желаещи да се запознаят отблизо с известния художник и да научат повече за темите, които го вълнуват, за техниката, която използва. Бахрам Хаю за първи път показва свои произведения в България и пловдивската публика има привилегията да ги види преди всички.
Изложбата „Връзки“ може да бъде разгледана в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив до 11 юни.
Сдружение „Изкуство във времето“ кани на камерен концерт „През чудния месец май“
Петото юбилейно издание на камерния концерт в НБ „Иван Вазов“ е с вход свободен
Петото юбилейно издание на камерния концерт „През чудния месец май“ на Сдружение „Изкуство във времето“ ще се състои на 14 май 2025г., от 19.00 часа в Салона на Изкуствотеката на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив . Събитието е подкрепено от община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.
Концертната програма представя разнообразие от стилове, национални школи и камерни ансамбли. Изпълнителите са професионални музиканти и млади таланти.
Участват представителите на Сдружението: Евгения Ночева (цигулка), Павел Генов (цигулка), Никола Николов (виолончело) и Злателина Коларова (пиано)
Гост-изпълнители: Ивелина Рашкова (сопрано), Мария Стоименова (сопрано), Емануил Татеосян (виола), ученици от НУМТИ „Добрин Петков“: цигуларите Калина Борисова, Адам Рамадан, Теодора Василева и Натали Недялкова (класически танц)
В програмата: творби от Й.С. Бах, В.А. Моцарт, Л. Бокерини, Ф. Шуберт, К. Сен-Санс, Х. Виенявски, Ал. Глазунов, Ф. Бридж, Г. Славчев и др.
Входът е свободен!
Сдружение „Изкуство във времето“ е създадено през 2020 г. с цел разширяване аудиторията на класическата камерна музика; обогатяване на градската интонационна среда с нетрадиционни форми на общуване с изкуството; децентрализация на културните процеси; утвърждаване на нови, алтернативни пространства за изкуство; образование и естетическо възпитание на публиката.
Сдружението обединява музиканти от различни културни институции в Пловдив и съмишленици. За четиригодишната си история то е изнесло множество концерти, представя и различни форми на съвременни музикални практики. В програмите си включва познати автори и шедьоври, както и по-малко известни, но стойностни творци и произведения, изпълнени от професионални музиканти и от млади таланти.
Партньори на Сдружението са: Областна администрация – Пловдив, НБИВ, Държавен архив – Пловдив, Културен център „Тракарт“, галерия „Аrsenal of Art“, Кметство на Район Запад – Пловдив, СОУ „Черноризец Храбър“, СУ „Христо Г. Данов“, Независимо пространство „Галерията“.
Репертоарът на Сдружение „Изкуство във времето“ е с широк стилов и жанров диапазон, с разнообразие от инструменти и камерни формации. Голяма част от продукцията на Сдружението се превръща в традиция: концертите „Viva la Musica” в ОА – Пловдив; „През чудния месец май“ и „В навечерието на Рождество“ в НБИВ; музикалната акция „С България в сърцето“ и т.н.
Сдружението е носител на многобройни почетни грамоти и дипломи за художествено-творческата си дейност.
Над 4 500 изпълнители от цялата страна се включват в 10-тото издание на „Народен събор Пловдив“
Пловдив празнува 10 години „Народен събор Пловдив“ на 16, 17 и 18 май в парк „Лаута“
Юбилейното издание на един от най-големите фолклорни фестивали в България започва този петък. От 16 до 18 май парк „Лаута“ ще се превърне в сцена за хиляди изпълнители и в дом на българския дух и традиции.
През трите празнични дни на сцените ще се изявят едни от най-обичаните имена във фолклора – Берковската духова музика, Райна, Петя Панева, ансамблите „Тракия“, „Странджа“ – Бургас и „Македонци“, „Русалии Петрич“, „Големите гайди“ – единственият гайдaрски състав към Българската православна църква, и още над 4 500 изпълнители от цялата страна.
Участие ще вземат над 20 детски градини от Пловдив, десетки читалища, училища, танцови клубове, самодейци и фолклорни формации от града и региона.
Запазената марка на събора – големите тричасови хоротеки под открито небе – ще съберат майсторите на народните танци в петък и неделя, за да извият разнообразни хорà от всички фолклорни области пред сцената.
PostArt Танцов Театър ще представи един модерен прочит за съвременния живот със заглавие “Завръщане към корените”.
На повече от километър фестивална площ ще откриете: занаятчийска алея с майстори, демонстрации и уъркшопи; училище по народни инструменти; интерактивни кътове на сдруженията „Традиция“, „Родолюбие“ и „Памет и бъдеще“ с изложби, демонстрации и лекции
традиционни български продукти и стоки; детски битови работилници; открито ателие за рисуване на фолклорни картини; изложба на домашни животни – магаре и понита (на 17 и 18 май).
Любителите на физическите предизвикателства ще могат да се включат в „юнашките тренировки в гората“ през събота и неделя – изпитание за сила и издръжливост.
Тази година фестивалът отделя специално внимание на социалните каузи. По алеята на занаятите ще откриете благотворителни щандове с ръчно изработени изделия от хора от социални предприятия.
За удобство на посетителите дясната лента на бул. „Санкт Петербург“ ще бъде отворена за паркиране. Призоваваме шофьорите към повишено внимание – в района ще се извършва постоянен видеоконтрол.
Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и Район „Тракия“ и е част от Културния календар на града. Заедно с тях в организацията участват ОД на МВР – Пловдив, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, ОП „Чистота“, ОП „Градини и паркове“, ОП „Организация и контрол на транспорта“, „Общинска охрана“ и Доброволно формирование „Пловдив 112“.
Всички подробности за програмата и участниците ще откриете тук:
https://saborplovdiv.com/
https://www.facebook.com/narodensaborplovdiv