
Капана.БГ
За 24 май хор „Евмолпея“ с концерти в Румъния под патронажа на ЮНЕСКО
Пловдивските момичета от хор „Евмолпея“ ще честват Деня на българската азбука, просвета и култура в Румъния, с която сме в историческа, духовна и географска близост. В навечерието в най- хубавия български пролетен празник - Деня на българското училище, на всички ученици и учители - 24 май, ще е начало на юбилейните дни по повод 280 години от основаването на първото българско училище в света, носещо името на книжовниците и първоучители Кирил и Методий в Стар Бешенов. Девическият хор „Евмолпея“ не случайно е поканен да изнесе цикъл концерти в северната ни съседка Румъния. Преди 174 г. първото светско честване по българските земи на двамата равноапостоли и покровители на Европа става през Възраждането в Пловдив и е организирано в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ от Найден Геров.
Този празник ще бъде отбелязан на 23 май от най-голямата и най-старата запазена българска диаспора в Румъния, населена от 3500 българи, намираща се в областта Банат на района Трансилвания, включваща Стар Бешенов, Винга и Тимишоара. Тези селища са център на българщината и кътчето, запазило душата на България за повече от 300 години. Поканата е персонална към хор „Евмолпея“ при ЦПЛР-ОДК- Пловдив с диригент д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова. Получена е чрез кмета на гр. Пловдив, г-н Костадин Димитров, от извънредния и пълномощен Посланик на Република България в Румъния г-н Радко Влайков и е с подкрепата на г-н Георги Наков - депутат на българското национално малцинство в Румънския парламент, лидер на Съюза на банатските българи и почетен Консул на България в гр. Тимишоара.
За банатските българи Денят на светите братя Кирил и Методий е изключителен празник. От 2015 г. в Румънския парламент е приет закон, с който 24 май е обявен за Ден на българския език в Румъния. Именно поради значимостта на празника и за да си припомним вековните връзки между българи и румънци е поканен хор „Евмолпея“ след многобройните му участия пред българските общности в Сърбия, Хърватия, Северна Македония, Турция, Германия и Франция, а този път и в Румъния.
Хор „Евмолпея“ е високо оценяван състав сред българските малцинства в тези страни. Топлите връзки с българските дружества, дипломати, специалисти с хорови състави, незабравимите концерти в много градове с българско население и ценители на хоровото изкуство, предопределиха по естествен начин избора на пловдивските момичета. През годините хор „Евмолпея“ е участвал в различни културни-дипломатически мисии, но и тази се очертава като много затрогваща, защото е свързана с един от най- светлите български празници, скъп на сърцето на всеки българин, с езика на нашите деди и с гордостта, че и ний сме дали нещо на света!
Честването ще се състои в Стар Бешенов, с тържествено отбелязване на патронния празник на Теоретическия лицей „Св. св. Кирил и Методий“ - Дудещий Веки и ще се състои в Дома на културата „Яку Ронков“ – носещ името на първия учител по български език в областта Банат. Гимназията е открита през 1745 г. и от тогава до днес няма нито една година прекъсване на учебния процес. (Априловската гимназия, първото светско училище в поробена България е основана 90 г. по- късно през 1835 г.). Гимназията тук е единственото в Румъния училище, в което български език се учи от детската градина до 12 клас.
Изключително силен акцент в рамките на тържествата ще бъде 200 - годишнината от издаването на първия български учебник „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон. С оглед обвързаността и жизнения път на големия български общественик и будител с различни градове в Румъния, както и поради огромния му принос за запазването на българската традиция и слово, тази двувековна годишнина бе включена в списъка на бележитите годишнини по линия на ЮНЕСКО, по инициатива на България, подкрепена от Румъния и Франция. Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО също дава патронажа на честването. В културен център „Карол Телбиз“, носещ името на най-младият и най-важният кмет в историята на банатските българи, ще бъде представен за първи път пред широка аудитория юбилейния тритомник с произведения на д-р Петър Берон, издаден от пловдивското издателство „НИТОН, а то ще запознае публиката и с други издания от наши възрожденци, като Г. С Раковски и Петко Славейков (екземпляри от които, както и от юбилейната трилогия ще бъдат дарени на българските читатели в Румъния). За българската общност ще бъдат подготвени безплатни брошури за значимата годишнина и за съдържанието на сборника. Ще се състои премиерна прожекция на документален филм за личността и делото на д-р Петър Берон, за този „Достоен наследник на Хумбулта“, както Славейков нарича д-р Берон в некролога за него от май от 1871 г.
В тези празнични дни хор „Евмолпея“ ще изнесе самостоятелни концерти и в красивата българска Римокатолическа църква „Успение на Пресвета Богородица в Стар Бешенов, построена от българите католици, дошли по тези земи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 година. На самия 24 май, момичетата ще отпътуват за Винга, където ще огласят великолепната неоготическа църква, най- големия храм в района. Винга е селище от градски тип, което е начело на банатското българско национално възраждане през 19 век. Селището е в български граници по времето на хан Крум, при цар Симеон и при сина му Петър I. Градът е заселен от българи през 1723 г., а Мария Терезия потвърждава с тържествена грамота заселването им.
В един от дните също с представяне на хора в гр. Тимишоара, момичета ще се запознаят със забележителностите на третия по големина град в Румъния и главен град на областта Банат. Наричан „Малката Виена“ и „Виена на Балканите“, градът е сърцето на Румъния, един от най-красивите градове на Европа, който крие много история, археология и красота. Ще посетят площада на Обединението в центъра на старата част на града, Католическата катедрала с гробницата на единствения български епископ - Никола Станиславович, дошъл с прадедите си от България в Тимишоара, ще видят бароковият дворец и най-големия търговски център в Европа. Предстои им срещнат и с представители от лектората по българския език към Западния университет в града. Тук през 1849 г. е роден Йосиф Иванович, най-известният композитор на валсове след фамилията Щраус.
С обновения състав на формацията хористките, заели местата на абитуриентките ще представят многоцветна програма и пъстър репертоар от 20 песни с различни стилове на няколко езика, но тъй като XXXIV – то им задгранично турне обхваща дните за празника на българската писменост и култура, на всеки концерт ще започват неизменно с химна „Върви народе възродени“ по музика на Панайот Пипков и текст на Стоян Михайловски.
За пореден път младите пловдивски хористки ще развеят знамето на българската култура, а като носител на званието „Посланик на добра воля“ ще са и културни дипломати, които през годините на своята 20 годишна творческа дейност, успешно представят българския дух, красота и талант при срещите си с нашите сънародници зад граница, защото България е навсякъде, където се говори български, където се събираме под българския флаг и заедно честваме важни исторически дати.
Да пожелаем и този път на хор „Евмолпея“ светъл път със закрилата на Св. Св. Кирил и Методий.
Големият художник Бахрам Хаю ще създаде картини, инспирирани от историята на Батак
При очаквано голям интерес премина срещата на пловдивски студенти и преподаватели по изкуствата с художника от световна величина Бахрам Хаю, чиято изложба „Връзки“ се откри на 13 май в Градската художествена галерия (Зала „2019“).
Обратно на драматизма и меланхолията, които насищат картините му, Бахрам с усмивка заяви пред младите си колеги, че всъщност е един осъществен щастлив човек, с прекрасно голямо семейство с деца и внуци, отдадени на различни изкуства. По неговия път върви 17-годишният му внук, току-що приет в престижната Художествена академия - Дюселдорф (Kunstakademie Düsseldorf), която през 80-те години на XX век завършва и той самият. Младите художници и педагози от ПУ „Паисий Хлендарски“ и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ поискаха да узнаят за трудностите, които известният артист е срещнал като имигрант в Германия от родния Сирийски Кюрдистан, за оформянето на характерния му стил и специфична техника на рисуване, за пътя му до световната известност. Художникът скромно заяви, че е бил късметлия. И работи много в ателието си. „Рисуването за мен е като храненето“ – обобщи той.
В отговор на въпроси от преподавателите за мястото на живописта в съвременното изкуство артистът изрази своите убеденост, че нови поколения художници я възраждат и ще я има винаги, независимо че отдавна са ѝ предричали залез.
Пред студентската си публика Бахрам Хаю отново изрази своето възхищение от Пловдив – от хората му, от неговата многопластова култура (Бахрам Хаю е завършил и археология в Германия, преди да се отдаде на рисуването). Впечатлен е също, че се прави много за изкуството в този сравнително малък европейски град.
В сърцето и мислите му се заражда нов творчески импулс, свързан с нашата страна. Но той е инспириран от Батак, от всичко онова, което е видял и научил за трагичната му история при свое посещение там. „Вие непременно разберете, когато изпълня този свой проект и го превърна в картини“ – обеща на тръгване от България Бахрам Хаю.
Силно въздействащата му изложба „Връзки“ може да се види до 11 юни.
А по време на Европейската нощ на музеите Зала „2019“ на ул. „Гладстон“ 32 ще работи с удължено работно време, като часовете между 18:00 и 22:00 ще са с безплатен достъп за посетителите.
„Деним Уикенд в Пловдив“ с четвърто издание
Деним Уикенд в Пловдив се завръща под тепетата със своето 4-то издание
"Имаме удоволствието да Ви поканим на едно Pop-up културно събитие под мотото: "Свободната мода ни дава свободния деним". Втори живот на деним облеклото и винтидж дрехите - в една свободна зона за обмяна на облекла, получавате безплатно дънки, като Вие може също да подарите, замените и получите дрехи“, казват организаторите.
В програмата са включени следните експозиции:
Борис Семерджиев - фото изложба „Деним 150“ на култови деним парчета от частна колекция и първата българска книга за деним и култура.
Красимир Стоянов – фотограф с изложба на лични творчески етюди на алтернативна градска среда в Пловдив.
Младата артистичната художничка Паула Пърпова – живопис.
Зона мини базар:
Гости на събитието ще бъдат млади дизайнери и предприемачи със стилни и качествени outlet предложения и vintage second hand облекла. Както и уникални бутикови деним продукти създадени по екологичен начин.
17.05.-18.05.2025г. /събота и неделя /, Бар „Пощата“, Центъра, ул. „Гладстон“ №8, гр. Пловдив
Начало: 12 часа - Край: 19.00 часа
ВХОД: СВОБОДЕН
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание
Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната
На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал на камерната музика Пловдив 2025 г. Събитието се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града. Тази година всички концерти – общо 10, са с вход свободен!
„В първата година на седмото си десетилетие Фестивалът продължава традицията на елитно българско и международно участие, обогатявайки палитрата на афиша си с не толкова често застъпените инструменти: орган и маримба, акцентирайки върху еволюционното набъбване на камерния ансамбъл „Академия музика Пловдив“ в камерен оркестър и значителното разрастване на майсторските класове. С увереност и надежда за успешно 61-во издание - на добър час!“ споделя Артистичният директор на фестивала, проф. д-р Евгений Шевкенов.
Новост тази година е и приобщаването на още едно чудесно градско пространство сред локациите, на които ще има концертни прояви – Късноантична сграда "Ирини" - пешеходен подлез "Археологически".
Програмата на 61-ия фестивал започва с юбилеен концерт „80 години НУМТИ „Добрин Петков“ Пловдив“. На 20 май е клавирният калейдоскоп на Борислава Танева и нейните възпитаници Николай Маринов, Ивайло Василев, Ангел Ялъчков, който ще се състои в концертната зала на Академията. На 22 май, отново в концертната зала, е предвиден един впечатляващ органов концерт, посветен на 340 години от рождението на Бах. Гост-изпълнител е Венсан Дюбоа. Селекцията продължава с концерта на Карлхайнц Шютц, флейта и Мария Принц, пиано, който е предвиден за 28 май в АМТИИ. Следват двата концерта в късноантична сграда „Ирини“, които се реализират в партньорство със ОИ „Старинен Пловдив“, и които представят, на 30май, Квартет АRTE - Десислава Петева, флейта; Демна Гигова, виола; Теодора Атанасова, виолончело; Петя Бъговска, контрабас и на 1 юни - Ивайло Койчев, маримба.
Юнските дати във фестивалната програма продължават със станалия традиционен концерт „Звездите на утрешния ден“, който на 3 юни ще срещне публиката с най-младото поколение виртуозни изпълнители: Михаил Гаврилов, цигулка и Ивана Говедарска-Ролдау, пиано. На 5 юни е премиерата на камерния оркестър „Академия Музика Пловдив“ с диригент Хуан Хосе Наварро, с участието на цигуларките Дуня Наварро и Мария Джуклеска, които ще се проведат в концертната зала на АМТИИ. Там, на 10 юни е и вокалният концерт на Зоряна Кушплер, мецосопран и Донка Ангъчева, пиано. Закриването на фестивала е с клавирния концерт на Чинция Бартоли, посветен на 150 години от рождението на Морис Равел и ще бъде в пространството на Етнографския музей в Пловдив.
Програмата на фестивала и тази година е отличена с знака на Европейската фестивална асоциация. Началото на всички концерти е 19,30 ч. и публика ще се допуска до изчерпване на свободните местата.
Ректорът на АМТИИ, доц. д-р Жан Пехливанов споделя: „Специално е летоброенето на Международен фестивал на камерната музика Пловдив - то отброява неизчерпаема енергия, върховно майсторство, изключително вдъхновение! И така 61 години! Събитието е една от творческите емблеми на града ни, перла в културната карта на Европа и за Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" е изключителна чест да бъде организатор, пазител и иноватар, на този престижен форум. На добър час на всички участници и прекрасни мигове за публиката на 61. Международен фестивал на камерната музика Пловдив 2025!“
Детайли и повече информация може да намерите на: https://www.intermusicfest.com/
ДПХ представя изложба на хърватския художник Лука Петрач
Дружеството на Пловдивските художници представя изложба на хърватския художник Лука Петрач. Събитието е на 22 май, от 18 ч., в Галерия "ДПХ" /бул. "Цар Борис III Обединител" 153, Пловдив/.
ЛУКА ПЕТРАЧ – изложба мозайки
Националната общност на българите в Хърватия и Дружество на пловдивските художници представят изложба на мозайки на ЛУКА ПЕТРАЧ - хърватски художник, преподавател в Педагогическия факултет на Загребският университет и в Художествената академия на Загреб.
ВРЕМЕ И МЯСТО
Откриване: 22.05.2025 г., 18:00 ч. Изложбата продължава 04.06.2025 г.
Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153, гр. Пловдив; раб.време: от вторник до събота: от 12,30 до 18 ч.
ЗА СЪБИТИЕТО
"На 22 май в Изложбената зала на „Дружеството на пловдивските художници“ на бул.“Цар Борис III-ти Обединител“153 от 18 часа Националната общност на българите в Хърватия представя изложба на мозайки на известният хърватски художник Лука Петрач.
Обединявайки произведения от няколко цикъла в тази изложба, Лука Петрач създава изцяло нова система за наблюдение на пищните възможности, които притежава каменната мозайка. Обикновеният зрител трудно може да предположи колко потенциал има в натрошения камък. Петрач създава образи с изключителна жизнена сила. Лекотата с която изгражда формата и установява тонални разновидности в мозаечната техника, наподобява рисуването с четка и е особено отчетлива в цикъла „Портрети“.
Лука Петрач е един от най-известните представители на този жанр на приложните изкуства в Хърватия.Това доказват големият брой изложби както в Хърватия така и в чужбина. Лука Петрач е редовен преподавател в Педагогическия факултет на Загребският университет и в Художествената академия на Загреб."
За автора: Лука Петрач е роден през 1980 г. в Загреб. През 2001 г. завършва Учителската академия в Загреб, а през 2006 г. – отдел „Графика“ на Художествената академия към Загребския университет, в класа на проф. Невенка Ар- банас.Участва е в самостоятелни и групови изложби в Хърватия – Загреб, Дубровник, Сплит, Раб, а също така и в чуж- бина – Братислава, Бари, Краков, Скопие, Йоханесбург, Хуан Гриего (Венецуела). Освен с живопис, Петрач се занимава и с приложно изкуство. Награждаван е за своите творби както в Хърватия, така и в чужбина. Автор е на множество мозайки и витражи, по обществени поръчки от Хърватия и Словения.
Лука Петрач е редовен професор във Факултета по педагогика на Загребския университет и хоноруван преподавател в Художествената академия към Загребския университет.
Член е на Съюза на хърватските художници и на обществената културна организация „Матица хърватска“.
/Материалите са предоставени от Национална общност на българите в Хърватия/
Георги Б. Геров гостува в Пловдив
Литературен фестивал „Пловдив чете 2025“ и издателство „Жанет 45“ канят пловдивчани и гостите на града на среща разговор с Георги Б. Геров. Заповядайте на премиерата на първия му роман – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие из темите за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота.
Дата: 16 май 2025 г.
Час: 18:00 ч.
Място: Club Fargo, ул. „Гладстон“ 1, Пловдив
Модератор: Живка Танчева
„Роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги проправя, са именно нашите цели и избори, вътрешните ни заблуди и врагове, страховете и мечтите ни. Георги Б. Геров разказва една философска история за любовта и липсата ѝ, в която вътрешният свят на главния герой е разкрит така честно и красиво, че той се проектира в съзнанието на читателя като картина на цяло едно поколение. Дори нещо повече – като картина на човека и неговата същност.“
– Николай Терзийски
За автора:
Георги Б. Геров е роден в Шумен. Магистър е по право и по философия в СУ „Св. Климент Охридски“. С последния си сборник с разкази „Игра без финал“ (Жанет 45) е номиниран за годишната награда „Хеликон“ 2023 г. и е един от лауреатите на конкурса „Йордан Радичков“ 2023 г. „Отвъд спирка „Съвършена“ е първият му роман.
Събитието е част от програмата на „Пловдив чете пролет 2025“, включено в културния календар на Община Пловдив. Входът е свободен.
„Камерна сцена Пловдив“ представя „Междугенерационни травми“ на мултидисциплинарния артист Алекс Лулудис
„Камерна сцена Пловдив“ кани пловдивчани на едно специално събитие със заглавие „Междугенерационни травми“ с участието на Алекс Лулудис на 29 май, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радио Пловдив.
Алекс Лулудис е мултидисциплинарен артист, известен с изследването си на личните разкази чрез звук и изпълнение. Творчеството му често се занимава с темите за паметта и травмата. Той е барабанист, композитор и изпълнител, завършил New School for Jazz and Contemporary Music in New York City, издал е четири албума с оригинална музика и е представян на множество места по целия свят.
„Междугенерационни травми“ (Intergenerational Traumas) е завладяваща художествена изложба и пърформанс от известния музикант и художник, която се задълбочава в тревожното наследство на Втората световна война и нейното трайно въздействие върху бъдещите поколения. Изложбата разглежда травмата, предадена през семейството на Лулудис, особено през прадядо му по майчина линия, Илиас Караманлис, който е заловен по време на войната и изпратен в концентрационен лагер. След освобождението си Илиас предприема дългото и болезнено пътуване обратно до родния си град Драма, Гърция, само за да открие жена си съсипана от болката от предполагаемата му смърт.
Чрез уникално пътешествие и множество лични открития, Лулудис проследява стъпките на прадядо си, пътувайки от Драма до Берлин. По пътя той прави снимки, записи на терен и събира материали, които сега служат като основа за неговите солови изпълнения на барабани и самата изложба. Тези произведения на изкуството, заедно с ежедневните записи в дневника му по време на пътуването му, предлагат задълбочен поглед към мислите, преживяванията и размислите на Лулудис за травмата, пренесена през поколенията.
Изложбата кани зрителите да се ангажират, както с личните, така и с колективните истории за травма, загуба и изцеление. Лулудис съчетава визуални, слухови и изпълнителски елементи, за да създаде силен разказ, който подчертава важността на съвместното изправяне пред историята и изцелението.
По време на изложбата посетителите ще имат възможност да се докоснат до творчеството на Лулудис в различни формати, кулминиращи в изпълнения на живо, които интегрират неговите мултимедийни инсталации със соловия му барабанен ритъм. Тези изпълнения се провеждат на избрани дати, предлагайки емоционално и катарзисно пространство за размисъл.
Билети се продават в цялата мрежа на Ивентим и на място преди събитието. Камерна сцена Пловдив се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.