
Капана.БГ
„Разговори с живописта“ – изложба на Греди Асса в Градската художествена галерия
По покана на Градска художествена галерия – Пловдив с голяма изложба в Зала „2019“ ще гостува Греди Асса – знакова фигура в българската живопис.
Публиката ще може да види повече от 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създавани от Греди Асса между 2010 и 2024 г.
Изложбата ще се открие на 25 юли в 18:00 часа и ще продължи един месец.
Неин куратор е Даниела Панайотова, уредник в ГХГ-Пловдив.
За своя начин да говори с изкуството артистът пише:
„Пред живописта обикновено мълчим. Тя е универсален език, достъпен отвъд границите на естествените езици. Преплитането на желанието за разбиране с мълчанието на съсредоточеното виждане само доказва оксиморона на Елиас Канети от „Провинцията на човека“: „всеки език има своето мълчание“.
Още по темата четете в Под тепето.
17 000 свещи и незабравима вечер под звездите с музиканта Боби Вълчев и вокала на Earth, Wind & Fire в Античния театър в Пловдив
След триумфа край морето, където „Джаз концерт на свещи с Боби Вълчев и Биг Бенд Пловдив“ остави публиката без дъх, Боби Вълчев се отправя към своята финална и най-емблематична спирка на лятното турне. На 4 август 2025 г. Античният театър в Пловдив ще се потопи в светлина, музика и вдъхновение.
Кулминацията на вечерта ще бъде ексклузивното участие на Клод Джей Уудс, гласът на легендарната група Earth, Wind & Fire. За първи път пред българска публика, на една от най-магнетичните сцени под звездите на Античния театър, той ще застане рамо до рамо с Боби Вълчев в концерт, който обещава да остане в сърцата. Клод Джей Уудс пристига специално от Съединените щати, за да излезе за първи път пред българска публика в атмосфера, коренно различна от всичко, което някога е правил досега.
Под светлината на 17 000 свещи ще оживее нов, специално създаден репертоар – авторска музика, съвременни джаз аранжименти и дълбоко емоционални песни, родени от любов, отдаденост и артистично търсене.
"Джаз концерт на свещи не е просто концерт, това е състояние на духа. Това е момент, в който емоциите и музиката се сливат. Свещите не са просто светлина, те са символ. Символ на топлина, на връзка, на чисто присъствие в настоящето. Те обгръщат публиката в уют, лекуват със светлина и събуждат нещо дълбоко човешко“, споделя Боби Вълчев.
Зад тази серия концерти стои едно силно артистично послание, че музиката не е просто за слушане, а за преживяване. Организаторите вярват, че всяка вечер е ново творение, ново пространство от звук, светлина и съ-преживяване с публиката. Всеки концерт надгражда предишния, носи нова енергия, нова визия, нова изненада.
Среща с Даниела Найберг в Пловдивската народна библиотека
Авторката ще представи своята поезия в разговор с преводача и поет Азис Таш
„Под бомбетата на дърветата“ и на други места – така е озаглавено представянето на творчеството на българката Даниела Найберг, която от години живее и работи в САЩ, в родната ѝ страна. През август под формата на срещи разговори авторката ще гостува в Пловдив и Бургас, където ще представи на българската публика поезията си, събрана в стихосбирката „Под бомбетата на дърветата“. Изданието е отпечатано от ИК „Знаци“, а премиерата му бе миналата година в рамките на Културен семинар „Непознатите“, когато Даниела Найберг за първи път гостува и на Пловдивската народна библиотека.
Тази година срещата в библиотеката ще е на 12 август от 19 часа и ще се проведе в Читалня №2 „Акад. Петър Динеков“.
Но защо правим втора среща? Какво и кои от темите, засегнати в първия разговор, породиха интерес към неговото продължение? Това са въпросите, на които ще бъде потърсен отговор по време на срещата, на която модератор отново ще е поетът и преводач Азис Таш. Може би отговорът се крие в необичайния характер на неговите въпроси – в един продължаващ задочен диалог, който отключва неочаквани асоциации у авторката и провокира връзки с по-рано създадени творби. Сред тях е и музикално-поетичният албум „В града на спасението“, създаден съвместно с джаз китариста Людмил Крумов.
Запис на глас и китара ще отведе разговора към други места – само за да подчертае онези по-общи теми в поезията на Найберг, в които взаимодействието между човек и природа е същностно. Както и умението да се радваме на малките неща.
За участниците
Даниела Найберг е етнохореолог, културолог и поет. Завършила е българска филология, философия и културология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има докторска степен по етнохореология от Института за изследване на изкуствата – БАН.
Автор е на множество научни публикации, седем поетични книги, последната от които е „Под бомбетата на дърветата“. През 2020 г. в сътрудничество с джаз китариста Людмил Крумов, художничката Мария Апостолова и редактора Ирен Петрова създава музикално-поетичния албум „В града на спасението“.
Даниела е артистичен директор при Българския културен център в Сиатъл, където сред оглавяваните от нея програми е „Глаголницата“ – Общество за поезия и литературна проза.
Интернет страници:
danielanyberg.com
https://danielaivanovanyberg.academia.edu
Азиз Таш е изследовател към Катедра „Арабистика и семитология“ в Софийски университет. Има защитена докторска теза по История на науките в Истанбулския университет. Повече от двадесет години работи в Истанбул като университетски преподавател. Над 20 са и заглавията на издадените от него авторски и преводни книги с поезия и проза. Последната от тях е подправен с поезия роман със заглавие „Ниският полет над думите“, посветен на проблемите на деца от аутистичния спектър и техните родители. Негови творби са превеждани на английски, хърватски, унгарски, арабски, руски, турски и малайски език. Участва като ментор в семинари по творческо писане на Фондация „Стоил Куцев Даскала“ (2016) и академия за писатели „Заешка дупка“ (2021–2025).
Отзиви за поезията на Даниела Найберг
„Поезията на Даниела Найберг предлага деликатни отражения – на времена и пространства. Поезия, която наблюдава света с тиха, утешителна вдълбоченост.“
— Ина Иванова, за „Под бомбетата на дърветата“
„Това са стихове за всички малки, едва забележими чудеса в света и краткото ни съществуване, които някак убягват на погледа, а тъкмо те са бисерите, за които си струва да се живее.“
— Ирен Петрова, за „В града на спасението“
„Поезия на съзерцанието – толкова рядка в бързото ни време. Уловени мигове като проблясъци по морската повърхност, едно примигване се превръща в стих.“
— Силвия Недкова, за „Ако е стих“
Лятната академия за децата на Хисаря превръща града в сцена на детското въображение, таланта и приятелството
Хисаря отново посреща лятото с вдъхновение, усмивки и много детски гласове, до края на юли в курортния град тече единадесетото издание на „Лятна академия за децата на Хисаря“. Любимата инициатива, която през годините се превърна в традиция, изпълва града с живот, радост и смислено съдържание. В продължение на две седмици децата и младежите ще се потопят в свят на игри, изкуства, спорт и култура, където всяка идея намира своята форма, а всяко дете – своето място.
Академията се организира от Община Хисаря, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви, Центъра за обществена подкрепа, Районното управление на полицията, Общински младежки клуб „Иноватор“ и Младежки съвет „Хисаря“. За първи път всички институции в общината се включват активно, рамо до рамо с млади доброволци и нови членове на екипа, които обединяват усилия в името на едно по-добро, пълноценно лято за децата на Хисаря.
„Лятната академия е не просто събитие. Това е традиция, която расте заедно с нашите деца – място, където те не само се забавляват, но и се изграждат като личности, с уважение към себе си, към природата, към културата. Това е нашият отговор на въпроса как да направим лятото на децата смислено, вдъхновяващо и пълно с живот. Програмата на Академията е внимателно подбрана и структурирана около седем основни тематични направления, вдъхновени от интересите на самите деца.“, споделя Таня Марковска – заместник-кмет на Община Хисаря и председател на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви. Според нея и това издание на Лятната академия за децата на Хисаря дава възможност не само за весело прекарване на лятото, но и за създаване на спомени, умения и приятелства които остават. Доказателство за това е, че тази година програмата се води от Поли, Кари, Нели и Дими, които преди години са били едни от първите участници. Днес те са активни ментори и доброволци, които с любов и отдаденост предават знанията и опита си на по-малките. За тях Лятната академия е не просто проект – тя е път, който ги е изградил като личности. Сега, от другата страна, те вдъхновяват с личния си пример и показват как един детски спомен може да се превърне в мисия.
Програмата на Академията включва спортни активности, танци, рисуване, четене и други занимателни дейности, така, че всеки ден има ново предизвикателство и нов повод за откривателство. В спортните активности децата не само се забавляват, но и усвояват ценни умения за отборна работа, феърплей и здравословен начин на живот. Следват часовете, посветени на изкуството и природата – арт работилници с рециклирани материали, еко инициативи и занимания, свързани с устойчивостта и грижата към заобикалящия свят. Важна част от програмата заема и темата „От българско, по-българско“, която връща децата към корените им. Стари занаяти, народни танци и приказки – така оживяват българските обичаи, създавайки усещане за принадлежност и уважение към културното ни наследство. Традицията се преплита с модерното и доказва, че не е отминала история, а живо вдъхновение. Темата за танца продължава в часовете, посветени на ритъма и движението. Децата се учат да изразяват себе си чрез различни стилове, а сцената се превръща в място за изява, самочувствие и свързаност. Един от най-вълнуващите моменти в Академията е този, в който децата се срещат с представители на различни институции – полиция, пожарна, социални служби, администрация. Чрез демонстрации, разговори и интерактивни игри, те ще се учат как функционира обществото и каква е ролята на всяка една структура в поддържането на реда, сигурността и грижата за хората. Специално място е отделено и на темата за домашните любимци, в която децата не само ще разкажат за своите животни, но и ще научават повече за отговорното и хуманно отношение към всяко живо същество и ще бъдат възпитавани колко важна е връзката човек–природа.
Всичко преживяно ще намери своята кулминация в големия финален концерт-спектакъл, когато на сцената ще се изявят обичани български изпълнители като Торино и Пашата, които са част от националната инициатива „Не сте сами“ – кампания, насочена към превенция на зависимости и насърчаване на креативни алтернативи за младите. Към тях ще се присъединят и артисти от Студио „Респект Рекърдс“ – Пловдив, Светослав Козлоджов и други гости.
Субкултура от Пловдив
По време на Hills of Rock ви каним на специално събитие в op34.studio – концептуално място в сърцето на Пловдив. Независимо дали сте в града за фестивала или просто сте почитатели на алтернативната култура, тук ще откриете подбрани артикули от местната сцена.
Очакват ви лимитирани музикални издания (винил, CD, касети), селектиран мърч и находки втора употреба, готови за фестивален живот.
УЧАСТНИЦИ:
Stereofox – независим лейбъл и музикална платформа с международно присъствие, родена в Пловдив.
ВЗРИВ / Delate / TDK / low-key – представители на различни течения в съвременния български рок, пънк и хардкор. От анархична енергия до интимна мрачна мелодичност.
7 Films Lab – независимо филмово студио, работещо с авторски документални и експериментални проекти.
OPEN ARTS Foundation / by Sarieva – лимитиран мърч и артикули от фестивали и инициативи, формирали културния пейзаж на Пловдив през последните две десетилетия.
X-Raydio – тениски с дизайн от култовото радио за алтернативна музика и култура.
Нула32 – списание, което изследва културните пластове на града с лимитирани тематични броеве.
MyVinyl / Stefan Skill Kolev – селекционери на музика – от хип-хоп и фънк до рок и електроника.
PHILLY / Dlirium Brand – локални модни марки с артистичен подход, ръчно направен мърч и лимитирани серии облекла и аксесоари.
МЯСТО:
op34.studio – concept store
ул. Отец Паисий 34, Пловдив
Алтернативната улица в центъра на града, която не е в Капана.
Заповядайте и си вземете вашето малко парченце underground.
ДАТИ И ЧАСОВЕ:
25 юли (петък) – 11:00 до 17:00
26 юли (събота) – 11:00 до 17:00
27 юли (неделя) – 11:00 до 17:00
Кинокласиката „Гадни копилета“ на Филмови нощи във Филипополис
Два дни с много специално кино очакват гостите на Филмови нови във Филипополис в първите два дни от новата седмица.
Селекцията кинокласики, подбрани за тазгодишното издание на фестивала продължава с един от култовите филми на Куентин Тарантино – Гадни копилета. Заглавието на Куентин Тарантино е един военен епос и история за отмъщение в окупираната от нацисти Франция. На големия екран ще видим страхотната игра на Брат Пит, Кристоф Валц и Мелани Лоран, а прожекцията е тази вечер, понеделник – 21 юли, от 21:15 часа.
Следващата вечер предстоят прожекциите от фестивала BANFF Mountain Film Festival. Световното турне на събитието, което тръгва от канадския курорт Банф, стига всяка година и до Пловдив с прожекции на лятно кино „Орфей“. Пловдивските фенове на екстремните спортове и пътешествията отново могат да преживеят една незабравима вечер с най-интересните късометражни заглавия от феста. Предстоят ни осем прожекции с филми за скално катерене, ски, водни приключения – вторник, 22 юли, от 21:15 часа.
Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.
Тази вечер: „Мадам Бътерфлай“ на OPERA OPEN 2025 в Античния театър
На 18 юли от 21:00 ч. в Античен театър – Пловдив в рамките на фестивала OPERA OPEN 2025 се очкава с нетърпение премиерата на грандиозния спектакъл „Мадам Бътерфлай“ от Пучини. Сцената ще оживее в духа на 20-те години на XX век, когато една млада японка мечтае за свят, изпълнен с любов, свобода и „американската мечта“. В главната роля на Чо-Чо-Сан ще видим сопраното Марта Морел (Испания), а в ролята на Пинкертън – тенорът Димитър Арнаудов . В ролята на Шарплес се изявява Иван Кабамитов , а като Сузуки – Алена Швайгер . Режисурата е поверена на Нина Найденова , хореографията – на Стефания Георгиева , а костюмите – на Светослав Кокалов .
Спектакълът е носител на Награда „Пловдив“ за сценография - дело на художника Борис Делчев , а тази вечер на диригентския пулт ще застане изнатитъкят полски маестро Марчин Нешоловски , гост по поканата на Полския институт в София. Наскоро отличен с Офицерския кръст на Ордена за възраждане на Полша, той ще ръководи оркестъра на Опера Пловдив в едно от най-вълнуващите оперни събития на лятото.
Билети: bit.ly/3Ir8rU6 , Grabo.bg и на касите на Опера Пловдив, Главната улица, пред Общината и Eventim.