
Капана.БГ
Музикален песенен фестивал озари обновената зала на Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“
Вълнуващ и вдъхновяващ празник на музиката събра на една сцена три различни по дух, но сродни по призвание музикални формации от три български града. Обновената зала на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ за първи път отвори врати за такова мащабно събитие – Музикален песенен фестивал, посветен на хоровото изкуство, културния диалог и приятелството чрез музика.
Срещата бе организирана по инициатива на маестро Илиян Тиганев – диригент на домакините от ППД „Ангел Букорещлиев“, както и от художествения съвет. Организацията по посрещането бе изцяло дело на хористите, с активното участие на партньорски състави от Сливен и София. Събитието се превърна в истински мост между поколенията, жанровете и творческите търсения, с основна цел: обмен на опит, вдъхновение и създаване на трайни музикални приятелства.
Гордост за събитието беше участието на смесения хор „Туида“ от Сливен, воден от младия и енергичен диригент Симон Павлов. От столицата пристигна вокално-инструменталната група „Вдъхновение“ към НЧ „Младост – 1971“, чийто ръководител Георги Богданов – впечатляващ със своята достойна възраст и неизчерпаем творчески заряд – трогна всички със своята отдаденост към музиката.
Фестивалът бе открит с тържествено слово от маестро Илиян Тиганев, който се обърна към гостите с дълбоко емоционално приветствие. В речта си той подчерта силата на изкуството да свързва хората и значимостта на културното общуване в съвременното общество.
„Ние сме събрани не просто на концерт, не просто на фестивал – ние сме събрани в името на една мисия... на духовността, на изкуството, на културното просветление! (...) Нека днес говори песента! Защото там, където звучат обединени човешките гласове, там има надежда, съпричастност, бъдеще!“, отбеляза Илиян Тиганев.
Концертната част откриха домакините от Пловдив. Под диригентството на Илиян Тиганев, хористите представиха завладяващ репертоар: „Тебе поем“, южноафриканската „Сия Хамба“, любимата „Хубава си, моя горо“ в оригинален аранжимент, както и въздействащите „Облаче ле бяло“ и „Каква мома видях, мамо“.
След тях сцената бе озарена от младия хор „Туида“. Макар сформиран преди по-малко от година, съставът демонстрира завидна зрялост, ентусиазъм и музикална изразителност. Сред изпълненията им се откроиха „Върви, народе възродени“ – в навечерието на 24 май, нежната „Хубава си, моя горо“ в нов прочит и темпераментната фолклорна песен „Бре Петрунко“. Изпълненията на техните солисти докоснаха сърцата на публиката.
Кулминацията дойде с вокално-инструменталната група „Вдъхновение“. Те поднесоха едночасова програма, изпълнена с енергия, стилово разнообразие и искреност. Особено вълнуващо бе изпълнението на тяхната авторска песен и едноименен химн „Вдъхновение“, написан от Георги Богданов. След него прозвучаха познати и обичани мелодии – „Ке Сара“, „Изгубена любов“, „Коимбра“, както и емоционалната „Асад адио“, която предизвика импровизиран танц сред публиката и хористите в залата.
Залата бе пълна до последното място. Атмосферата пулсираше с енергия, уважение и споделено вдъхновение. Музикалният диалог между градовете и поколенията показа на дело колко вярна е мисълта, че „песента сдружава, развеселява и утешава“, както се пее в химна на Пловдивското певческо дружество.
След концертната част, събитието продължи с неформална среща между участниците, придружена от вкусна почерпка, топли разговори и множество усмивки. Нови познанства, споделени идеи и покани за бъдещи съвместни изяви се родиха в тази непринудена атмосфера.
Фестивалът завърши с благодарност към всички участници и с ясно заявено намерение тази среща да бъде първата от поредица – нова традиция, която ще обединява хора чрез изкуството. Организаторите изразиха надеждата събитието да се превърне в ежегоден форум за хорово и вокално творчество.
В един ден, на едно място, музиката събра хора, сърца и мечти. А песента – тази вечна спътница на човека – продължи да носи светлина, човечност и надежда.
Изложба и уъркшоп „Камъкът говори“ на Огнян Читаков в Пловдив
„Камъкът говори“ – изложба скулптура на Огнян Читаков
Графична Галерия „Абрис“, гр. Пловдив, ул. “Отец Паисий” № 17 30.05 – 14.06.2025
Откриване: 30 май от 18:00 ч.
Творческа работилница за скулптура: 1 юни от 11:00 ч. пред галерията
Камъкът - като глас, като спомен, като възможност за трансформация
В изложбата „Камъкът говори“ утвърденият български скулптор Огнян Читаков разгръща философията на формата чрез въздействаща серия от съвременни скулптури. Проектът е част от програмата на онлайн платформата и галерия Integrated Artists Gallery, която от години работи в посока представяне на съвременното българско изкуство в международен контекст.
Сътрудничеството на автора с галерията отваря нови хоризонти пред творческото му развитие – от участие в международни онлайн платформи за изкуство до стилово и тематично разширяване на изразните му средства. Работите му придобиват нова сила, като комбинират дълбоко вкоренена скулптурна традиция с езици на модернизма, минимализма, постмодернизма и абстрактния експресионизъм.
„Камъкът говори“ е поле за диалог между традиция и иновация. Чрез обработката на различни видове камък – мрамор, варовик, гранит, андезит, базалт, габро и др. – Читаков изгражда абстрактно експресивни и силно въздействащи форми, в които се усеща ритъмът на земята и дъхът на времето. Той става медиатор на различни стилове в историята на изкуството, като ги пречупва през своя личен артистичен почерк и превръща суровия материал в носител на емоции, вътрешни състояния и социални внушения. Скулптурите му са визуални гласове – едновременно деликатни и монументални, съзерцателни и мощно изразителни. Те отразяват неговото разбиране за изкуството като трансцендентален жест, който не само се докосва до миналото, но го разказва наново за съвременния зрител.
Работилницата по скулптура на 1 юни от 11 часа ще предложи жива среща с творческия процес. Под открито небе, пред графична галерия „Абрис“, Огнян Читаков ще демонстрира техники и подходи в работата с камък, създавайки пространство за споделяне на знания и вдъхновение.
За допълнителна информация:
https://www.integratedartists.gallery/blog
https://abrisgallery.com/bg
Контакти за медии и партньорства:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Дамски хор „Тримонциум“ чества 60 години в Епископската базилика
Дамски хор „Тримонциум“ чества 60 години с тържествен концерт „Път през годините“ в Епископската базилика
За своята 60 годишнина хор „Тримонциум“ ще изнесе поредица от 4 концерта в Пловдив и ще вземе участие в 2 международни хорови фестивала
На 31 май 2025 г., събота, от 18.30 ч. в Епископската базилика на Филипопол ще се състои тържествен концерт на Дамски хор „Тримонциум“ под надслов „Път през годините“, посветен на 60 години от основаването на хоровата формация. Диригент е Ваня Атанасова, хормайстор - Мая Йорданова, корепетитор - Диана Кънева.
През настоящата 2025г. се навършват 60 години от основаването на Дамски хор „Тримонциум“ при община Пловдив. В далечната 1965 г. към Дом на учителя „П.Р.Славейков", гр. Пловдив е основан Хор на пловдивските учителки от известния музикант и педагог доц. Кръстю Михайлов. В него участват музикални ръководителки и учителки от пловдивските детски градини. Хорът се развива и постига големи успехи под вещото ръководство на именити пловдивски музиканти като Милчо Петров, Цветана Василкова, Боянка Бахнева, Георги Самарджиев и Гено Желязков. През годините съставът се променя и обновява. С общо решение на колектива, от 2000г. хорът приема името „Тримонциум“.
За времето на своето съществуване хорът постига големи успехи и получава многобройни заслужени награди. Под диригентството на Боянка Бахнева, хорът придобива званието „Представителен Хор“ и завоюва златни медали на 6-ти и 7-ми Републикански фестивали.
Под ръководството на Георги Самарджиев печели първото си отличие от Международен конкурс - бронзов медал от конкурса „Проф. Г.Димитров“, Варна. Голяма заслуга за развитието на състава има диригента Гено Желязков, с когото хор „Тримонциум“ осъществява десетки участия в страната и чужбина, представя се на Международни хорови фестивали и приятелски срещи, от където се завръща с грамоти, дипломи и награди.
През последните години развитието на хора продължава с търсене на нови форми на изява, усвояване на съвременни музикални жанрове и участие в големи музикални творби като Меса „Глория“ от А.Вивалди, Концертно изпълнение на „Сън в лятна нощ“ от Ф.Менделсон и Меса-танго „Буенос Айрес“ от М.Палмери, изпълнена в гр.Крагуевац, Сърбия.
За отличните си постижения в хоровото изкуство, съставът печели Първа награда от Международния конкурс „Музика и море“, Гърция и Сребърен медал от Международния конкурс в гр.Превеза, Гърция и Специална награда за най-добро автентично представяне на националния фолклор от гр.Крагуевац, Сърбия. Хорът е доказал певческото си майсторство с участия в 13 Международни хорови фестивали в различни европейски страни.
За своята 60 годишнина хор „Тримонциум“ ще изнесе поредица от 4 концерта в гр. Пловдив и ще вземе участие в 2 международни хорови фестивала.
Най-важното събитие, свързано с годишнината, ще бъде Тържествения концерт на 31 май 2025 г., събота, от 18.30 ч. в Епископската базилика на Филипопол. В него ще прозвучат песни в различни жанрове от български и чужди композитори. Специално внимание ще се отдели на произведения от пловдивски автори. Скъпи гости на концерта ще бъдат световноизвестния цигулар Мичо Димитров и именитата пловдивска пианистка Ирен Капеловска, които ще зарадват публиката със своето изкуство.
В рамките на концерта ще бъдат излъчени документални кадри, свързани с историята на хора, подготвени от известния пловдивски журналист Владислав Севов.
С огромна радост и надежда за среща на поколенията, каним всички бивши диригенти, хормайстори, корепетитори и хористи да се присъединят към нашия празник.
Вход свободен!
Женски народен хор „Родна песен” при НЧ „П.Р.Славейков – 1908г.” се завърна със специална награда от фестивал в Гърция
Участници от 14 държави взеха участие в престижния фестивал „Животът е красив” в Метаморфоси, Гърция
Женският народен хор „Родна песен” при читалище „П.Р.Славейков – 1908г.”- Пловдив се завърна със Специална награда и диплом от престижния XV Международен фестивал за култура и спорт „Животът е красив” в Метаморфоси, Гърция.
„През 2025 година формацията отбелязва своя 20 – годишен юбилей. Тази награда е много ценна за нас. Представихме повече от достойно град Пловдив на европейската културна сцена. Във фестивала взеха участие състави от България, Германия, Чехия, Хърватия, Литва, Молдова, Нидерландия, Северна Македония, Полша, Украйна, Турция, Словакия, Сърбия и Гърция. Отново доказахме таланта и високото ниво на нашия певчески състав. Хорът ни представи достойно не само Пловдив, но и цяла България, печелейки най-високото отличие. Поздравления за художествения ръководител Златка Стефанова и корепетитора Христо Христозов за упорития труд през всичките двадесет години! Хор „Родна песен” за пореден път допринесе за утвърждаване и популяризиране на нашето читалище в областта на българския фолклор”, отбеляза читалищният секретар Мария Андреева.
Участието в престижния международен фестивал се осъществи с финансовата подкрепа на Община Пловдив по компонент 2 „Мобилност” и е част от Културния календар на града.
Отбелязваме 90 години от рождението на големия български художник Димитър Киров
Общински институт „Старинен Пловдив“ отбелязва 90 години от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро с поредица от събития с надслов "Изкуството не понася флиртове", съобщиха организаторите.
На 19 и 20 май в Къщата на Верен Стамболян, където е постоянната експозиция на ДиКиро, ще се проведе живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната гимназия за екранни и сценични изкуства – Пловдив.
Ще бъде открита изложбата „Изкуството на ДиКиро в градска среда“, която представя негови монументални произведения в града. Ще има и публична лекция на изкуствоведа проф. Галина Лардева, посветена на творчеството на художника и контекста на времето, в което той твори. Присъстващите ще могат да чуят гласа на големия български живописец, който разказва как се рисуват пловдивските къщи и защо с изкуството не може да се флиртува. Записът е от интервю на твореца, специално предоставено на Института от Златния фонд на Българското национално радио.
В Къщата на Верен Стамболян посетителите могат да се насладят и на постоянната експозиция на Димитър Киров, която включва най-добрите образци по теми и етапи от творчеството му и мозайки, вдъхновени от любимите му градове Пловдив, Париж и Истанбул, както и творби от ателието му, предоставени специално за годишнината на неговата муза и спътница в живота – Русалия Кирова.
Над 4 500 изпълнители превръщат парк „Лаута“ в сърцето на българските традиции
Кметът на Пловдив Костадин Димитров снощи открива официално едно от най-мащабните събития в културния календар на града – Народен събор 2025. В любимия на пловдивчани и гостите на града парк „Лаута” юбилейното 10-то издание започва с фолклорни изпълнения на участниците от цялата страна.
„Народният събор е празник, който събира поколения, традиции и обич към родното. Тук се роди и продължава една прекрасна идея, която с годините се превърна в символ на българщината. Благодарение на всички, които пазят духа жив – изпълнители, танцьори, занаятчии, организатори, гости. Костадин Димитров при откриването.
Кметът на район „Тракия“ Георги Гатев също поздравява заинтересованите, благодари на организаторите в лицето на Димитър и Петя Михови, на администрацията за подкрепа и на многобройните изпълнители от цялата страна, чието число надхвърля 4500.
През трите фестивални дни – 16, 17 и 18 май, посетителите ще могат да се насладят на фестивална алея с над 60 основни занаята, демонстрации на ковачи, грънчари, дърворезбари и тъкачи, уроци по народни танци, изложби, детски работилници, възстановки и юнашки тренировки, както и на жива музика и танци без прекъсване.
Инициатори на събора са Петя и Димитър Михови от фирма „Ясмина“, а Община Пловдив и район „Тракия“ – партньори и съорганизатори.
Народен събор 2025 те очаква в пловдивския парк „Лаута” – 10 години традиция, емоция и български дух. Заповядайте!, призовават организаторите.
Фотоизложба в Цар Симеоновата градина разказва историята на Театъра на сенките в Атина
Фотоизложбата „100 години Общогръцко дружество на Театъра на сенките в Атина“ може да бъде разгледана до края на месец май
Една вековна културна традиция от Гърция се пренася в Пловдив. До края на месец май пловдивчани и гости могат да се запознаят с историята на Сдружението на артисти от Театъра на сенките от южната ни съседка.
Фотоизложбата „100 години Общогръцко дружество на Театъра на сенките в Атина“ е експонирана в Цар Симеоновата градина до фонтан „Деметра“. Тя е част от проекта на Сдружение „АртеВизия“ - „Театърът на сенките – Академия „Отворени врати“ и се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив.
Паната са запечатали паметни моменти от създаването на артистичната организация, показват постиженията на кукловодите през годините и са летопис на най-добрите спектакли от Театъра на сенките в Гърция. Как традицията от Балканите е станала част от залите на Световни музеи е другият акцент в изложбата.
Освен, че провокира интерес към древното сценично изкуство под закрилата на ЮНЕСКО, експозицията „отваря врати“ пред зрителите и на Къщата на сенките – най-новия център за експериментално театрално творчество в Солун.