
Капана.БГ
Пловдив отбелязва Деня на Светите братя Кирил и Методий
Честването на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Пловдив ще започне на 24 май традиционно на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметникът на Светите братя. Паметникът е изграден през 1996 г. по проект на известния скулптор Петко Москов.
От 9.00 до 10.00 ч. в Актовата зала на гимназията е церемонията по удостояването с „Почетна значка на град Пловдив“ на заслужили учители и директори от пловдивските училища и детски градини и награждаване с грамота на млади учители.
По същото време от 9.00 ч. до 9.55 ч. ще има Празнична литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, която ще бъде отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай в присъствието на граждани, официални лица и гости.
Точно в 10.00 ч. вратите на храма се отварят и официалните лица и гости, предвождани от свещениците се отправят към площада „11 май“.
В 10.00 ч. тържеството започва с химна на Република България ,водещи и знаменосци са ученици от ХГ „Св.Кв. Кирил и Методий“. Празнично слово пред паметника ще произнесе Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров. Както повелява православната традиция, в 10.20ч. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи Празничен молебен. Церемонията пред паметника на славянските равноапостоли завършва с полагането на венци и цветя.
В 10.45 ч. е началото на шествието в посока към площад „Централен“. То ще се предвожда от Мажоретен състав при СУ „Св. св. Кирил и Методий“, Духов оркестър „Пловдив“ и знаменна група от ХГ „Св. св. Кирил и Методий. В него ще се включат официални лица и гости; удостоените с Почетна значка на град Пловдив директори и учители; Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай със свещеници; представители на образователни и културни институции; представителна група на ХГ „Св. св. „Кирил и Методий“; представителни групи на училища от град Пловдив.
Шествието се движи по маршрут от пл. „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, по ул. „Хан Кубрат“, ул. „Райко Даскалов“, през подлеза на Аптека „Марица“, ул. „Райко Даскалов“, пл. „Римски стадион“, ул. „Княз Александър І“, пл. „Стефан Стамболов“. Краят е пл. „Централен“.
Празнична програма с много настроение съпровожда движението на шествието по маршрута. Пред бившата сграда на БНБ на ул. „Райко Даскалов“ №53 концерт ще изнесе Фанфарен оркестър при СУ „Св. Паисий Хилендарски“ с диригент Иван Даярски. На пл. „Римски стадион“ ще свири Представителен духов оркестър на ВВС с диригент майор Михаил Младенов и помощник-диригент капитан Димитър Христов. На стълбите на „Каменица“ ще се състои тържествен празничен концерт с участието на хоровете на град Пловдив.
Участват: Камерен хор „Иван Спасов“ с диригент Гергана Люцканова; Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ с диригент Илиян Тиганев; Мъжки хор „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова; Дамски хор „Тримонциум“ с диригент Ваня Атанасова; Хор „Детска китка“ – концертен състав, с диригент Яна Делирадева; Стажантски състав към Хор „Детска китка“ с диригент Джулия Узунова; Хор на момчетата „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова; Хор на момчетата, подготвителен състав към Хорова школа „Стефка Благоева“; Хор на младежите към Хорова школа „Стефка Благоева“; Вокална група „Бамбини“ с ръководител Снежка Донева; ФАФ „Куклици“ с ръководител Виолета Щерева; Младежки хор „Отепето“ с диригент Джулия Узунова; Хор към НУМТИ „Добрин Петков“ с диригент Николета Енева; Народен хор към НУМТИ „Добрин Петков“ с диригент Явор Тасков; Вокална група към Академията на г-жа Опера с диригент Яна Делирадева; Детска вокална група „Омайниче“ с диригент Таня Орманова. Диригент на сборния хор традиционно е уважаваният професор и доайен Златина Делирадева. На същото място към шествието се присъединява Първи детски гвардейски отряд в България при ДГ „Мая“.
Последният музикален поздрав е на откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов“, където ще свири Военен духов оркестър на Съвместно командване на специалните операции на Българската армия с диригент старши лейтенант Венцислав Стефанов. Ще видим и изпълненията на Мажоретен състав „Олимпик“ при ЦПЛР – ОДК – Пловдив с ръководител Анастас Петков.
За втора, поредна година в 12.00 часа в Заседателната зала на община Пловдив на пл. Стефан Стамболов 1 ще се състои Официалната церемония по връчване на отличието „Почетните значки на град Пловдив“ на 19 млади пловдивски творци.
Носители на престижното отличие тази година са: Константин Еленков и Патриция Пъндева – актьори в Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“ – Пловдив, Евдокия Енчева и Стайко Стайков – актьори в Държавен куклен театър – Пловдив, Петко Танчев – визуален артист и автор на артистични инсталации, пърформанси, интерактивни системи и мултимедийно съдържание за 3D мапинг прожекции, видео и светлинен дизайнер, сценограф, преподавател, куратор и лектор и Константин Добройков – диригент, оркестратор, един от най-изявените диригенти в България – както на класическата, така и на рок, поп и джаз сцената от Държавна опера – Пловдив, Мартин Йовков – ученик в 11 клас, специалност „Пиано“, преподавател Светлана Косева от НУМТИ „Добрин Петков”, Георги Георгиев – студент, ОКС Магистър, специалност „Графика“, Андреан Атанасов – студент, ОКС ,,Бакалавър“, специалност ,,Българска народна хореография“ и Биляна Динкова – студент, бакалавър „Изпълнителско изкуство“, специалност-пиано от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, Мануела Аргирова – ученичка, 12 клас, специалност „Сценичен костюм“, Валентина Нейчева – ученичка в 11 клас, специалност „Театрален, кино и телевизионен декор“ и Даниела Тошева – ученичка в 11 клас, специалност „Драматичен театър“ от Национална гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив, Виктор Вичев – ученик, 12 клас, специалност Пиано, преподавател Елена Велчева, Йордан Тодоров – ученик, 12 клас, специалност Пиано, преподавател Светлана Косева и Перкусионен ансамбъл „Престо“ (Александър Вичев, Аглея Канева, Ира Илиева, Антон Костадинов, Веселин Стефанов, Живко Илиев), художествен ръководител Пенчо Пенчев от НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, Яна Панева – ученичка 12 клас, специалност ,,Живопис” и Георги Иванов – ученик 12 клас, специалност „Рекламна графика“ от НХГ „Цанко Лавренов“ – Пловдив и Виктория Илиева – ученичка в 8 клас в СУ ”Любен Каравелов”, профил Музика (Поп и Джаз пеене), възпитаник на Музикална школа „Арт Войс Център“.
Отличията ще им бъдат връчени лично от кмета на града Костадин Димитров и председателя на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов. Удостояването с престижното отличие е „по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май и във връзка с техните забележителни успехи, допринасящи за издигането на духовния и културен облик на Пловдив, популяризирането на българската култура и изкуство и издигането на имиджа на град Пловдив в национален и международен план“.
Празничният ден ще завърши със съвместен концерт на Гвардейски представителен духов оркестър към Националната гвардейска част с главен диригент на Българската армия подполковник Ради Радев и Фолклорен ансамбъл „Тракия“ с главен художествен ръководител и хореограф проф. д-р Даниела Дженева. Началото е от 19.00 ч., мястото – сцената на пл. „Стефан Стамболов“.
One Dance City: Танци на открито в центъра на Пловдив между 22 и 24 май
Открита танцова програма и пет урока по хип-хоп, електро, кръмп и нови градски стилове предлага първото издание на безплатната програма One Dance City. Тя ще проведе на открито в центъра на града в периода от 22 – 24 май, а пилотното издание включва класове на артисти от Франция, Индия, Великобритания и Южна Африка. Програмата от открити събития, насочена към всички граждани и гости на Пловдив, се осъществява от екипа на Фондация ЕДНО с подкрепата на Община Пловдив.
На 22 май от 19:00 часа на специална сцена пред сградата на Община Пловдив (пл. Стефан Стамболив”) началото поставя спектакълът “LEVEL UP” на френския хореограф Амала Дианор. Той адаптира творбата за открити локации за директен досег на публиката с танците, които превземат социалните мрежи и младото поколение. Проектът събира 11 виртуозни танцьори от цял свят, създавайки за зрителя енергично пътешествие през най-новите вариации от Индия, Южна Африка, Европа и САЩ. Брейкденс и денсхол, хип-хоп и електро, и още стилове се смесват на площада в зрелищен коктейл, за да ни напомнят, че може просто да примирим различията си и да се радваме на живота.
Преди и след спектакъла “LEVEL UP”, всички желаещи могат да се включат в 35-минутни отворени танцови класове с артисти от компанията на Амала Дианор, идващи от Йоханесбург до Калкута и от Париж до Лос Анджелис. Първо, от 18.00 часа на 22 май пред Община Пловдив, Марион Алзиу, която е творчески асистент на Амала Дианор, ще предложи на участниците загрявка и упражнения на танцови движения от спектакъла. След края на “LEVEL UP”, около 19:35 часа, ще започне и вторият танцов урок за деня по хип-хоп нов стил, воден от танцьора Джордан Джон Хоуп. Хоп-хоп нов стил е танцов език, който разнообразява познатите хип-хоп танци с енергични движения на ръцете, гръдния кош и движения от други стилове.
На 23 май програмата продължава с танцови класове с предварително записване за професионалисти, напреднали и любители, които ще се проведат в Дом на културата “Борис Христов”. Информация как да запазите своето място ще намерите тук.
Първи в програмата на 23 май от 10.00 до 12.00 ч. е класът на Санграм Мухопадхяй, индийски танцьор, базиран в Калкута. Той ще представи клубни танци, като уакинг, воугинг и електро, но и характерни за индийската култура движения. Фокусът е върху жестикулацията и движението на ръцете, включително хастас – жестове с ръце, които се коренят в индийските неокласически танцови форми. След това, между 12.30 и 14.00 ч, отново в ДК “Борис Христов”, ще се проведе уъркшоп по южноафриканска панцула и други танцови форми, воден от Кгоцофаланг Мавундла, южноафрикански хореограф и танцьор.
Вечерната програма на 23 май отново е пред ДК “Борис Христов”, където от 20.30 часа ще се проведе танцова демонстрация и официално парти с DJ Авир Леон и всички танцьори от компанията на Амала Дианор. Авир Леон е френски композитор с уникален, омагьосващ глас, който твори между алтернативен хип-хоп, експериментална електроника и соул. Преди да стане музикант, той е бил танцьор, а това придава на уникалната му музика неукротим физически ритъм. В продължение на десет години Авир Леон композира оригинална музика за спектаклите на Амала Дианор.
На 24 май в ДК “Борис Христов предстоят още два класа. Първо, между 11.00 и 12.00 часа, Шанел “Тали” Фъргюс, която работи в Лондон между танца, пърформанса и други изкуства, ще запознае участниците със своята оригинална практика, фокусирана върху импровизацията. Тали гостува в Пловдив като част от Visiting Artist Programme за обмен на таланти, подкрепена от ЕС. След това е ред на семинар, посветен на драматургията в сценичните изкуства. Водещ на класа, който ще започне от 12.30 ч., е британецът Алистър Лоуни. Той оформя работата на Two Destination Language в продължение на 15 години в сътрудничество с Катерина Радева и други артисти. Семинарът е предназначен за хореографи, танцьори и създатели на спектакли.
Предстои да бъде оповестена допълнителна информация за танцова програма със свободен достъп.
One Dance City е нов проект, с който Община Пловдив и екипът на Фондация ЕДНО целят да запознаят масовите публики с богатството на съвременния танц напълно безплатно. Като едно от най-динамичните сценични изкуства в Европа, съвременният танц все по-често се пренася на открити градски локации, за да бъде още по-достъпен и завладяващ. Програмата е насочена към всички поколения и хора без оглед на танцови умения и опит, за да привлече онези, които никога не са се срещали с това изкуство.
Работните срещи по проект „Обновяване и модернизация на зала за временни и мобилни експозиции в Исторически музей – Стрелча и създаване на мобилна изложба „Училището по онова време“
През изминалата седмица част от екипа на Исторически музей – Стрелча проведе работна среща с представители на Национален музей на образованието – Габрово, който е един от партньорите ни по проект „Обновяване и модернизация на зала за временни и мобилни експозиции в Исторически музей – Стрелча и създаване на мобилна изложба „Училището по онова време“, финансиран от Министерство на културата.
Заедно с г-жа Любка Тинчева, директор на Национален музей на образованието – Габрово и Веселин Лазаров, главен уредник в Национален музей на образованието – Габрово, обсъдихме подробности около създаването на мобилната изложба „Училището по онова време“. Национален музей на образованието - Габрово ще предостави дигитални копия на движими културни ценности от своя фонд и ще ни консултира при изработването на таблата за изложбата. Г-жа Тинчева и г-н Лазаров споделиха с нас ценни насоки и съвети. Избрахме именно тях за партньори по настоящия проект, тъй като културната институция, която представляват е тясно профилирана и напълно съответства на тематиката на нашата изложба.
Опитът на колегите ни е изключително необходим, защото ние за първи път създаваме изложба, която ще представи учебни пособия и материали от средата на XX век. С реализирането на мобилната изложба „Училището по онова време“ ще покажем движими културни ценности от нашия фонд, които досега не сме имали възможност да експонираме, тъй като старите ни витрини не го позволяваха. Новите витрини ще ни дадат възможност да създаваме все повече културни продукти и да организираме различни събития, привличащи нови публики.
Скоро предстои работна среща и с другия ни основен партньор по проекта - Национален политехнически музей, както и заснемане на експонатите, графична обработка на фотографиите за нуждите на експозицията и изготвянето на графичния дизайн от „ТОТЕМ МС ООД“ – фирма с дългогодишен опит в графичен дизайн, предпечат и печат и в реализирането на подобни проекти.
Първи юни на реката с безброй изненади за децата на Пловдив
Пловдив ще отбележи Деня на детето със специално събитие край река Марица. Фондация InBetween, в партньорство с Община Пловдив и район Централен, организират детски празник „1-ви юни на реката“, който обещава да бъде истинско приключение за малки и големи. Събитието ще се проведе по поречието на река Марица, в района на Променада, и ще предложи разнообразни активности, насочени към опазването на околната среда, множество работилници, игри и творчески ателиета и спорт, които ще ангажират и вдъхновят участниците.
В програмата ще откриете:
11:00 – 11:30 часа
Акция “Жива Марица” – Почистване на брега на река Марица
11:30 – 12:15 часа
Открита тренировка WOW GYM – Фитнес за малки и големи
11:30 – 12:30 часа
Открита тренировка XinDAO – Упражнения за тяло и дух
12:30 – 13:30 часа
Йога за деца и възрастни с Дани Чолакова – Релаксация и хармония
11:00 – 14:00 часа
Работилница „Деца и зрънца творят чудеса“ с КриНа – Творчество с естествени материали
Слайм Работилница с училище ИСКРА – Забавление с цветни смеси
Работилница “Ботаника” – Открийте тайните на растенията
Работилница с ударни инструменти – Музикален ритъм за всички
Работилница по роботика с MindHub – Технологични предизвикателства
Alis Creations Работилница за еко смола – Изработка на екологични изделия
Рисуване на лица с приказни герои с Национална гимназия за сценични и екранни изкуства Пловдив – Трансформация в любими персонажи
Зона Пикник и релакс – всеки е добре дошъл на пикник край Марица
Зона НЕмагазин – Организаторите, заедно със своите партньори, са се погрижили за изненади както за децата, така и за родителите им. Напитки и вода Party, вкусни лакомства BestFoods, освежаващо кафе Bianchi, минерална вода Михалково ще направят деня още по-приятен и запомнящ се. Продуктите ще можете да откриете в специален НЕмагазин.
“Подготвили сме изложба с детски рисунки с екологична тематика, вдъхновени от фестивала „Ние сме децата на реката“. Освен това ще има арт ателиета, в които децата ще могат да засадят растения и да научат нови неща за устойчивия начин на живот. И най-важното – заедно с родителите си, децата ще участват в почистването на района около реката. Това е чудесен начин да се покаже, че опазването на природата може да бъде и забавно, и възпитаващо”, казва Мира Мохсен, основател на InBetween.
Инициативата цели да повиши осведомеността относно важността на чистата околна среда, като участниците ще се включат в различни активности. Събитието предоставя възможност за семейно забавление, като същевременно подчертава значението на споделената отговорност.
Събитието се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, Програма Култура. Партньор на събитието е БулЕКОПАК.
Пловдив се превръща в международна кулинарна сцена с Plovdiv Food Park Festival
Пловдив ще се превърне в международна кулинарна и културна сцена oт 29 май до 1 юни с Plovdiv Food Park Festival 2025 – едно от най-ароматните и цветни събития в града, което тази година обещава още по-богата програма, вкусове от цял свят и незабравими преживявания за малки и големи.
Фестивалът ще се проведе в Plovdiv STAGE PARK – в подножието на Младежки хълм с ВХОД СВОБОДЕН, като поставя акцент върху:
Интернационална традиционна и улична храна и посреща разнообразие от кухни на колела. От Азия до Португалия, от Щатите и Близкия изток до балканските класики.
Готварски мастър класове и демонстрации – включително специален masterclass „Вкусове от Азия“ с шеф Даниела Рей.
Музикална програма на живо – с изпълнителите Sen I and the Roots Rocket feat. Jahmmi, Bibi and Daria (29 май) и Richard Manta (30 май), DJ сетове и Музикално бинго.
Занаятчийски бири и коктейл мастъри – ежедневни дегустации, коктейл барове и happy hour с екзотични миксове.
Детска програма на 1 юни – театрални работилници, „Кабаре на конци“, марионетни танци, ателиета и дискотека за най-малките в чест на Деня на детето.
Основни акценти по дни:
29 май (четвъртък)
Начало: 17:00 ч.
Интернационални кухни, шоу кукинг, craft бири и концерт на Sen I and the Roots Rocket – реге ритми с душа.
30 май (петък)
От 13:00 ч.
Вкусни street food изкушения, дегустации, DJ сет и вечерен рок концерт с Richard Manta.
31 май (събота)
От 10:30 ч.
Кулинарни работилници, мастър клас „Вкусове от Азия с Даниела Рей“ ( 11:30), барбекю демонстрации и коктейли, парти с DJ Hilla и Музикално Бинго
1 юни (неделя) – Специален ден за децата!
От 10:30 ч.
Сладка закуска, театрални представления, детски ателиета, музика и дискотека за малчуганите.
Входът е свободен
Локация: Plovdiv STAGE PARK, Младежки хълм, Пловдив
Дати: 29 май – 1 юни 2025 г.
Plovdiv Food Park Festival е събитие, което обединява вкусове, култури и поколения – една истинска фиеста за сетивата в сърцето на Пловдив.
За допълнителна информация, интервюта и медийни запитвания: Контакт: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Facebook: @PlovdivFoodParkFestival, @PlovdiFoodParkFestival2025
Готови ли сте за най-вкусното събитие на годината? Очакваме ви с апетит!
Испанският писател Хосе-Мануел Фахардо: Четете класиците и не използвайте chatgpt, освен ако не ви задължи полицията
С гостуването на автора стартира фестивалната програма на Международния литературен фестивал „Leterapopuli“
Автор: Габриела Киркова
За втори път пловдивските читатели имат възможност да се срещнат Хосе-Мануел Фахардо в рамките на второто издание на Международния литературен фестивал „Летерапопули“, чийто старт ще бъде даден на 13 май в Пловдив. Фестивалната програма на събитието неслучайно започна с участието на испанския писател – носител на престижни национални и международни награди, включително и тази на Краля на Испания. Директор на фестивала „Сервантес“ и други престижни международни фестивали за литература в Пуерто Рико, Доминиканската република и др. Сигурно ще се питате дали сред всички инициативи по света, той не е направил и нещо за България? Всъщност той е член на Международния комитет, основал Литературния фестивал „Leterapopuli“.

„ Започнах да пиша с амбицията да имам гениален принос в литературата. Моите литературни амбиции са били доста ограничени от моя талант и компетентност. Но… опитах “ , – сподели Фахардо пред публиката в пространството на книжарница „Хеликон“. Желанието му да опита е породено още в ранна детска възраст като отговор на начина, по който е отгледан, и враждебната среда, в която е израсъл.
„ Испания, в която аз съм роден, е едно общество, което съществува около омразата. Всяка година, след една много тежка гражданска война победителите, които са избили стотици хиляди хора, правеха големи прояви. За мен те бяха в чест на омразата. Омразата и страхът вървят ръка за ръка. За да посеем омразата, трябва най-напред да посеем страха у хората“, разказва писателят.
Цялата статия може да видите ТУК .
Подготовката за Флоропополис е в разгара си
Подготовката за най-цветния фестивал в сърцето на Пловдив Флоропополис вече е в разгара си. Съвсем скоро Цар-Симеоновата градина ще се превърне в пъстра палитра от аромати и багри.
Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства и ПГАСГ „Арх. Камен Петков“ вече работят усилено с ръце, сърце и въображение върху създаването на основната инсталация на фестивала – цветната азбука. Заедно те подреждат всяка буква, като внимателно избират цветове, форми, видове растения и естествени материали, за да създадат не просто цветна композиция, а истински празник на българската писменост. В следващите дни в реденето се включват и деца и младежи от ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджян” и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Букви от цветя ще бъдат разположени в Цар-Симеоновата градина
Фестивалът, който се организира за първа година от Община Пловдив, ще се проведе от 23 до 25 май и обещава да се превърне в новата цветна традиция в града под тепетата. Последвайте и официалния Инстаграм профил на Флоропополис, където може да видите снимки от подготовката, а в дните на фестивала – да споделите своите цветни моменти: https://www.instagram.com/floropopolis25?igsh=OHc5Zm50ejBmMDA4