Капана.БГ

Капана.БГ

Света великомъченица Марина живяла в Антиохия Писидийска през ІІІ в. Баща й бил езически жрец. Когато беше само на 12 години, макар и съвсем малко, тя повярва в Исус Христос и открито изповяда вярата си в Него. Това разгневило особено много баща й и той станал първи неин гонител. Римският управител на източните страни й предложил да му стане съпруга с цел да я отклони от вярата. Но младата изповедничка отказала да приеме и това станало причината да подложи на жестоки мъчения. С Божията помощ и твърдата си вяра мъченицата изтърпяла всичките страдания, макар и непосилни за едно дете, и устояла на всички съблазни, тъй като във всичко се уповавала на Господа, а Той по благодатен начин я подкрепял. Накрая тя мъченически загинала, посечена от палача с меч. Така била причислена към светиите и удостоена с мъченически венец.

След признаване на християнството с Миланския едикт през 313 г. в древния град Пловдив били построени епископска базилика и резиденция за духовна глава на епархията. В старинната част на днешния град, там, където сега се намира античният форум, при археологически разкопки през миналия век са открити останките на този забележителен епископски комплекс Храмът, съществувал във времето след този период според проучванията на историка Александър Пижев и други изследователи, построен най-вероятно във V в. и съществувал до края на VІ в., тъй като бил унищожен при тогавашните славянските нашествия. Според проучванията на тези изследователи, тогавашният храм бил посветен на свети апостол Павел.

По време на османското владичество храмът носи вече името на света великомъченица Марина. Тогава той се намирал до така наречения Шахабединов мост над река Марица. Поработителите разрушиха храма до основи, а на християните разрешиха да си построят нов храм, но на друго място. Новия храм в чест на света Марина те издигнали южно от Трихълмието. Макар и митрополитски, новопостроеният храм беше малък по размери, тъй като тогава съществуваха същите ограничения за християнските култови средища.

 

Днес храмът „Света Марина” е разположен в подножието на южните скалисти склонове на Трихълмието.

Всичко по темата можете да видите ТУК .

Богатата програма на летния кинофестивал Филмови нощи във Филипополис на лятно кино „Орфей“ продължава с много екшън и емоции.

 

Тази вечер, 16 юли, можем да гледаме новия „Супермен“. Най-актуалната версия на комиксовия герой е представена от майстора на жанра Джеймс Гън. Той ни представя комбинация от екшън, хумор и епични моменти в драматичната битка на Супермен със злодей, който манипулира политиката и общественото мнение, за да завладее света. Прожекцията е от 21:15 часа.

 

В четвъртък, 17 юли, е и дългоочакваната вечер с прожекции от фестивала BANFF Mountain Film Festival. Ежегодното събитие, което събира пловдивските любители на екстремните спортове и пътешествията в незабравима вечер, ще ни покаже отново селекция от най-интересните късометражни заглавия от феста, който се провежда в канадския курорт Банф. Филми за катерене, ски, водни приключения ни очакват в четвъртък от 21:15 часа.

 

Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.

 

АТ Gallery ZAY в емблематичния квартал Капана се изпълни с хора, цветове и емоции по повод откриването на най-новата изложба на талантливия художник Николай Алексиев – FOX миналата вечер.

 

FOX, както е познат в артистичните среди, представи платна, които буквално „дишат“ с ритъма на града. Неговите картини грабват зрителя с ярките си цветове, експресивните мазки и впечатляващата способност да превръщат обикновени градски пейзажи в изкуство, заредено със смисъл и енергия.

 

 

Събитието привлече разнообразна публика – от заклети почитатели на съвременната живопис до любители на градската култура, дошли да се потопят в магията на FOX. Атмосферата беше повече от вдъхновяваща, а гостите се наслаждаваха на всяка минута, обикаляйки платната и обсъждайки творбите с любопитство и възхита.

 

„Изкуството е моят начин да разказвам истории – истории за града, за хората, за малките детайли, които често подминаваме,“ сподели Николай Алексиев по време на вернисажа.

 

 

Изложбата ще остане в АТ Gallery ZAY до 5 септември, давайки възможност на още много ценители да я посетят. Галерията се намира на ул. „Стефан Веркович“ 3 в Капана- място в Пловдив, което сякаш е създадено точно за изкуство като това на FOX.

 

 

29-тото издание на фестивала ще се проведе от 28 юли до 1 август с участието на ансамбли от седем държави

 

 

 

За 29-ти път Пловдив ще бъде домакин на Международния фолклорен фестивал - едно от най-красивите и очаквани културни събития, радващо се на вярна публика от всички възрасти и преминаващо с много емоции и настроение. Всяка година фолклорният фестивал се превръща в истински празник за публиката в горещите летни дни. В него се включват фолклорни танцови колективи от цял свят, представящи с много красота, талант и настроение незабравима феерия от цвят и ритми. И това се случва винаги на едно от най- емблематичните места в Пловдив – Античния театър. Проявата се организира от община Пловдив и е част от Културния календар на града всяка година.

 

29-тото издание на Международния фолклорен фестивал в Пловдив ще се проведе от 28 юли, понеделник, до 1 август, петък. Публиката ще има възможност да се наслади на изпълненията на представителни фолклорни състави от Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Узбекистан и Украйна. Всяка година фестивалът се домакинства от български състав. През 2025 това е Ансамбъл „Седенчица“ към Сдружение „Фолклорен свят- Седенчица“ Пловдив с главен художествен ръководител Нели Карабахчиева.

 

Всяка вечер от 28.07 до 01.08. от 17.30 часа ще се състоят дефилетата на танцовите трупи. Те тръгват от „Дом Левски”, преминават по Главната улица и стигат до откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ч. ще има кратки концерти.

 

Програмата продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър. Началото всяка вечер е от 20:00 ч.

 

Официалната церемония по откриването на 29-ия Международен фолклорен фестивал е на 28 юли, понеделник, от 20:00 ч. на Античния театър. На същата сцена в последната вечер – 1 август, петък, от 20:00 ч. ще се състои Гала-концертът и церемонията по официалното закриване на събитието.

 

Всички концерти са с ВХОД СВОБОДЕН!

 

 

 

 

 

ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „ТИГРАНАКЕРТ“, АРМЕНИЯ

 

Танцовият ансамбъл „Тигранакерт“ е основан през 2014 г. в „Hayordyats Tun“ (Дом на младежта) в Гюмри от Тигран Норатян - художествен ръководител на състава. Репертоарът му се състои от характерни арменски фолклорни и традиционни танци.  През годините ансамбълът е участвал в множество конкурсни фестивали, печелейки престижни награди. Изявявал се е на сцените на много градове и села в Република Армения. Ансамбълът е участвал и в редица международни турнета като е имал представления в Париж, Брюксел и Грузия.

 

Танцов ансамбъл „Тигранакерт“ поддържа дългосрочно сътрудничество с различни държавни институции и национални ансамбли. Репертоарът на ансамбъла е обогатен от работата с известни хореографи, които са надградили създаденото, споделяйки своя професионален опит с танцьорите.

 

 

 

АНСАМБЪЛ „СБАНДИЕРАТОРИ ДЕЙ БОРГИ Е СЕСТИЕРИ ФИОРЕНТИНИ“, ИТАЛИЯ

 

Танцовата група с флагове Sbandieratori dei Borghi e Sestieri Fiorentini е основана през 1965 г. в град Филине Валдарно, Италия. През 1966 г. съосновава международна конфедерация на традиционните игри с флагове и италианска федерация за флагови спортове. До 1973 г. групата е част от известните Bandierai degli Uffizi, след което поема независим път. Днес съставът включва около 90 членове – капитани, барабанисти, тръбачи и знаменосци – и поддържа училище за флагово изкуство, съхранявайки средновековните традиции на италианските свободни общини. Отличават се с използването на ръчно изработени дървени флагове и автентична екипировка.

 

Групата има над 1900 участия в Италия и по света – от Европа до Япония, САЩ и ОАЕ. Представяли са Италия на събития от световна величина и са аплодирани от двама папи. Техните изпълнения са част от многобройни фестивали, спортни и религиозни прояви. Дори по време на пандемията поддържат връзката с местната общност чрез символични изпълнения от терасите на домовете си. През 2021 г. даряват на града си скулптура, символизираща дълбоката им връзка с региона и традицията.

 

 

 

ФОЛКЛОРНА ТАНЦОВА ГРУПА „АЛМА ГУАРАНИ“, ПАРАГВАЙ

 

Фолклорната група „Alma Guarani“ е създадена с цел да съхранява, поддържа и разпространява танците, обичаите, традициите и музиката на Парагвай.

 

Репертоарът на групата включва както националния танц на Парагвай – „ПОЛКА“, така и традиционни танци за индивидуални двойки, както и танци, изпълнявани само от жени или само от мъже. Представленията на групата се съпровождат изцяло с жива музика, с участието на струнни инструменти като китара и арфа, както и духова и ударна група.

 

Групата е пътувала и изнасяла представления в много европейски държави като Германия, Хърватия, Италия, Турция, Испания, Белгия, Нидерландия, Португалия и Франция, както и в страни от Америка като Бразилия, Аржентина и Чили.

 

 

 

ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ПОВАЖАН“, СЛОВАКИЯ

 

Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е основан през 1954 г. и е един от най-старите фолклорни колективи в Словакия, с над 60-годишна история. Представлява град Поважска Бистрица на конкурси, фестивали и различни изяви както в страната, така и в чужбина. През годините ансамбълът е предоставил възможност за изява на сцена на множество певци, музиканти и танцьори, като някои от тях продължават професионалния си път в големи състави. В момента групата включва 30 танцьори, 12 музиканти и 11 певци, а художествен ръководител е Милан Янковиех.

 

Ансамбълът се радва на големи успехи, включително Златен медал и титлата „Лауреат на националния преглед на фолклорни колективи“ през 2014 г., както и трето място в състезание за индивидуални танцьори през 2012 г. Същата година получава и най-високото отличие от Националния артистичен център – Медал „Даниел Габриел Лихард“. Сред международните успехи изпъква първото място на Международния фолклорен фестивал в Олщин, Полша (1999). Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е изнасял концерти в цяла Словакия, в почти всички европейски страни, както и извън Европа – в САЩ и Алжир.

 

 

 

ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „СУВОРИЙЛАР“, УЗБЕКИСТАН

 

Танцовият ансамбъл „Суворийлар ва Ёш балет ижрочилари“, чието име в превод от узбекски означава „Конници с Младия балет“, е създаден към Републиканското училище-интернат по хореография в Узбекистан. Художествени ръководители са Заслужилият артист на Република Узбекистан Еркин Каххаров и Елена Надирова, носител на ордена „Дустлик“. В състава участват ученици от горните класове с класическа балетна подготовка.

 

Репертоарът на ансамбъла съчетава мъжествени, героични танци, изпълнявани от момчетата, с грация и ефирност, демонстрирани от момичетата – младите балерини. Сценичните им композиции често представят образи на национални герои като Мангуберди и Томарис. Изпълненията на ансамбъла се радват на голям интерес и признание от публика и жури в редица конкурси.

 

Сред най-важните отличия на ансамбъла са: Гран при на международен конкурс в Ташкент (2024), второ място на „Жемчужина Азии“, първо място в републиканските конкурси „Ижод бахори“ (март 2025) и за млади изпълнители (май 2025). Ансамбълът редовно участва в държавни и културни събития, включително концерти по случай Деня на независимостта и празника Навруз, както и в церемонии по откриване и закриване на международни фестивали като „Шарк тароналари“ и „Бахши“.

 

 

 

ТАНЦОВА ТРУПА „ОРЛАЮНОК“, УКРАЙНА

 

Народният танцов състав „Орлаюнок“ е създаден през 1969 г. от семейството на Людмила и Андреас Родригес Варра към Двореца на културата на железопътните работници. През 1972 г. съставът получава званието „народен“ за активната си художествено-възпитателна дейност сред младежта и високото изпълнителско майсторство. От 1989 г. ръководител на ансамбъла е Александър Соколовски, който продължава традициите на състава с мотото: „Фолклорът е богатството на народния танц“.

 

Репертоарът включва украински, руски, италиански и други народни танци, като „Гопак“, „Березанка“, „Гуцулски танц“, „Тарантела“ и др. Групата обединява различни стилове: класически, народен, модерен, водевилен и бален танц. В състава участват деца от 5 до 20 години, а интересът към обучението е голям.

 

„Орлаюнок“ е чест участник в празнични концерти и международни фестивали по света, включително във Франция, Турция, Испания, Израел, Китай, Германия и др. През 1998 г. печели първа награда на фестивала „Славянски базар“, а през 2004 г. участва в културната програма на Олимпийските игри в Атина.

 

От 1996 г. ансамбълът организира международния детски фолклорен фестивал „Орлаюнок събира приятели“, в който участват състави от над 15 държави. Мисията на „Орлаюнок“ е да въведе децата в чудния свят на танцовото изкуство и да ги възпита в духа на украинските фолклорни традиции.

 

 

 

Български домакин

 

 

 

АНСАМБЪЛ „СЕДЕНЧИЦА“ КЪМ СДРУЖЕНИЕ „ФОЛКЛОРЕН СВЯТ- СЕДЕНЧИЦА“

 

 

 

Ансамбъл „Седенчица“ е създаден през 2012г. към Сдружение „Фолклорен свят- Седенчица“. Ансамбълът гради своя репертоар върху произведенията на класиците на българската народна хореография: Кирил Дженев, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Димитър Димитров, Димитър Дойчинов, Маргарита Дикова, Емил Генов, както и на авторски произведения.

 

Ансамбъл „Седенчица“ участва  активно в културния живот на гр. Пловдив и областта и популяризира българския танцов фолклор в страната и чужбина. За своя 13-годишен  път съставът е представял България на международни фолклорни фестивали в Германия, Сърбия, Хърватска, Черна гора, Косово, Гърция, Полша,Чехия  и др.

 

Ансамбълът е носител на званието „Представителен“ към ЦИОФФ. Носител е на престижни награди от конкурси. Ръководители на „Седенчица“ са Нели Карабахчиева - главен художествен ръководител и Иван Иванов и Даниела Димитрова - хореографи и художествени ръководители.

Във втория епизод от новия сезон срещата на живо със спортния журналист Камен Алипиев на 16 юли от 19.30 часа във „Фарго“. Входът е свободен

 

Той е наследствен спортен журналист и кореняк антиконформист. Платил си е цената, задето много му знае устата, но когато днес се погледне в огледалото, е доволен от гледката. Не защото се има за красив (какъвто безспорно е), а защото вижда достоен човек. Устойчив е като дървото, на което са го нарекли някъде в седми клас, защото не бил прекалено подвижен баскетболист.

 

Мисълта му обаче е забележително подвижна и асоциативна не само когато коментира спортни събития. Чувствителен е към всичко, което провокира размисъл, граждански активен, поклонник на великите постижения в музиката, киното и всички други изкуства.

 

С Камен Алипиев – Кедъра продължаваме вълната, в която уж говорим за спорт, пък говорим за какво ли не… Втори епизод от новия сезон на „Успешните“ обещава да е паметен. Макар че се изявява в разнообразни форми – и като водещ, и като гост в медии и подкасти, срещата на живо с Камен Алипиев е незаменимо изживяване. Добре сте дошли на 16 юли от 19.30 часа във „Фарго“. Входът е свободен, участието в разговора – също.

 

Поредицата „Успешните“ е инициирана от клуб „Фарго“, осъществява се с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 година. 

Дамски хор "Тримонциум" взе участие в 43-тия Международен хоров фестивал, който се проведе в град Превеза, Гърция от 8-ми до 13-ти юли 2025г. Фестивалът в град Превеза е един от най-авторитетните в Европа. В продължение на 29 години той дава сцена на елитни хорови състави от различни страни. В последните години мащабът на участващите хорове значително се разшири, включвайки състави от Азия и САЩ.

 

„В рамките на фестивала се провежда и конкурс. През настоящата година имаше конкурс не само за хорове, но и за диригенти. За нас беше гордост, че известната пловдивска диригентка Яна Делирадева беше член на авторитетното международно жури. На Международния хоров фестивал в гр.Превеза ежегодно си дават среща хорови колективи от различни страни. В настоящото издание своето изкуство представиха 22 хора от Гърция, Тайван, САЩ, Франция, Турция, Португалия, Полша, Македония, България, Италия, Словения и Холандия“, разказаха след завръщането си хористките от Дамски хор "Тримонциум".

 

Диригент на Дамски хор „Тримонциум“ е Ваня Атанасова, хормайстор е Мая Йорданова, клавирен съпровод - Диана Кънева. Началото на Фестивала започна с празнично шествие на всички участващи хорове, които дефилираха по улиците на града, гордо развявайки националните си знамена. На сцената на открития театър "Янис Рицос" беше даден стартът на Фестивала. Всеки хор се представи с една песен.

 

„В следващите дни представянето на хоровете продължи със самостоятелни концерти на открита сцена, построена специално за случая на площад "Кортс". Паралелно с това, целият център на града беше импровизирана сцена, на която хоровете имаха пърформънси с по няколко песни. Музиката звучеше отвсякъде, градът беше песен. Закриването на фестивала стана на тържествена церемония, която се проведе на Римския одеон на древен Никополис. Това е археологически обект, защитен от ЮНЕСКО. Там лауреатите на конкурса получиха своите награди. Фестивалът бе закрит с концертна програма от изпълнения на хоровете победители“, разказаха още дамите от хоровата формация.

 

„Дамски хор „Тримонциум“ беше единствен представител на България във Фестивала. Ние се представихме с акапелна програма, включваща песни на фолклорна основа. Бяха изпълнени произведения от Филип Кутев, Николай Стойков, Рада Славинска, АББА, както и гръцка народна песен. Нашето представяне беше прието много добре и изпълненията ни бяха възнаградени с бурни аплодисменти от благодарната публика. Хор " Тримонциум" е лауреат на сребърен медал през 2018 година от този престижен конкурс и затова тази година взе участие само във фестивалната програма“, допълни още диригентът Ваня Атанасова.

 

Пътуването на Дамски хор „Тримонциум“ е финансирано от община Пловдив по Компонент 2 „Мобилност“ и е част от Календара на културните събития на града за 2025г.

Шоу-спектакълът на Красимир Аврамов „Български свят“, който взриви с мащаба си Античния театър в Пловдив през есента на 2023г., се завръща отново в града под тепетата! Този път като кинопрожекция на филма "Вдъхновението Попопера", която пловдивчани и гости на града ще имат възможност да гледат  на 24 юли 2025 г., четвъртък, точно в 21:00 ч. на Римския стадион в Пловдив, с вход свободен!

 

Това е неповторима възможност зрителите да се насладят на зашеметяващата продукция по „холивудски“, която ще ги пренесе в свят на красота, страст и вдъхновение, съчетавайки таланта на Красимир Аврамов  с внушителната атмосфера на античната архитектура.

 

Красимир Аврамов, артистът с изключително рядко срещан и необикновено висок мъжки глас, чийто диапазон се разпростира в цели 4 октави, или над 36 тона, завършва НАТФИЗ в класа на проф. Васил Инджев, но прави кариера като певец с уникалния си контратенор. Освен певец, той е  професионален актьор и мим. През 1998 г. заминава за САЩ и се установява в Лос Анджелис, където през 2005 г. печели наградата „Супер звезда на годината“. Аврамов е първият българин, изнесъл самостоятелен концерт в зала „Кодак Тиатър“, където ce връчват наградите Оскар. Античният театър е символично място – именно там в края на 90-те години изгрява звездата на Човека глас. През 1998 година на сцената на Амфитеатъра Аврамов прави голям концерт, който бива заснет и излъчен от БНТ, а след това е разпространен в Армения, Казахстан и САЩ.

 

Под режисурата на актьора Ники Сотиров и Кирил Кирилов-Кико, музикалното събитие „Български свят“ през 2023г. на Античния театър, бе заснето от шестнадесет камери, превръщайки го в уникална филмова продукция, която да представя България и Пловдив пред света.

 

Заедно с Красимир Аврамов, в шоуто участваха повече от сто артисти, които изпълниха в друг прочит неговите популярни песни, както и новите му творби – общо 18 композиции. Сред тях са световно известната цигуларка Карън Бригс, японският такуист Такуя Танигучи, Симфоничният оркестър на БНР с диригент Димитър Косев, смесеният хор „Иван Спасов“, Хорът на пловдивските момчета „Стефка Благоева“, фолклорен квартет „Славей“, бендът на Калин Жечев, вокалното трио „Тринити“, балетът на Националния музикален театър "Стефан Македонски", рапърът 100 КИЛА, обоиста Вълчан Вълчанов - Чани и Катя Тошева – танцьор на индийски танци. Аранжиментите са на Румен Бояджиев-син и на Добромир Кисьов.

 

Филмът "Вдъхновението Попопера" е дело на Кирил Кирилов - Кико и Николай Сотиров - режисура, Радостин Цветанов, Денислав Димитров, Иван Ефтимов – светлинно шоу.

 

Не пропускайте това уникално преживяване на 24 юли от 21.00 часа на Римския стадион в Пловдив. Входът е СВОБОДЕН!

Страница 1 от 2418

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…