Капана.БГ

Капана.БГ

Община Пловдив кани млади поети за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“    

           

Община Пловдив отправя покана към млади поети от цялата страна за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“. Конкурсът е за издадена поетична книга на автори на възраст до 35 години , като темата е свободна.   Конкурсът има състезателен характер.

Условия за участие :

-        Всеки участник може да представи само по една поетична книга, издадена преди датата на обявяване на конкурса.

-        За всяка календарна година, изданията се приемат в срок от 15 юли до 15 август (включително) като за валидна се счита датата на пощенското клеймо или товарителницата.

-         Книгите се изпращат на адрес: гр. Пловдив 4000, пл. „Стефан Стамболов“ №1, Община Пловдив - „За Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“.

-         В копието се поставя по един екземпляр от изданието, при възможност - текст на книгата на електронен носител и информация за съответния участник (три имена, ЕГН, адрес за кореспонденция, имейл и телефон за връзка, кратка биография).

Предоставените за участие поетични книги не се връщат.

Постъпилите предложения се оценяват от тричленна експертна комисия , съставляваща се от председателя и двама членове. Всеки член от състава на комисията има право на един глас.

Комисията присъжда следните награди:

-         Голяма награда на Община Пловдив – грамота и парична награда, в размер на 2000 лв.;

-         Две поощрителни награди на Община Пловдив, всяка от които включваща грамота и парична награда в размер на по 500 лв.;

-         Поощрителни награди на съорганизаторите .

Организатор на поетичния конкурс „Добромир Тонев“ е Община Пловдив и партньори. Медиен партньор на конкурса „Добромир Тонев“ е БНР Радио Пловдив.

Обявяването на победителите и награждаването се извършва на официална церемония, която се провежда в навечерието или в деня на рождението на поета Добромир Тонев – 15 октомври.

 

       Статут на   Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“: https://culture.plovdiv.bg/

Вокална група „Бамбини“ при ЦПЛР - Общински детски комплекс - Пловдив с ръководител и музикален педагог Снежана Донева се завърна от участие в Международния фестивал на музикалното и танцово изкуство “Acqua Azzurra” Лаго ди Гарда, Верона – Италия.

Фестивалът е член на  културната организация - Европейска асоциация на фолклорните фестивали  - ЕАФФ и се отличава със своя неконкурсен характер, като основната му цел е културен обмен и създаване на приятелства между артистите от различни държави. Вместо състезание, фестивалът се фокусира върху запознаването с историята и обичаите на различните култури и предоставя възможност за изява на всички участници - деца и възрастни пред широка публика. Освен за развитие и популяризиране на музикалното и танцовото изкуство, събитието дава възможност за сътрудничество между ръководителите на съставите с цел обмяна на опит и знания.

Първият  фестивален ден премина изключително емоционално за децата на „Бамбини“. Те изпяха пред жителите и гостите на италианския град Малчезине свои авторски песни в съпровод на Димитър Донев – корепетитор на състава. С изключителна прецизност формацията представи пред публиката красотата на българския песенен фолклор с изпълнение на песните „Петруно, пиле шарено“, „Ерген деда“ и „Море пиле“, а песните „Това е България“ и  „Детето в нас“ подчертаха авторския почерк на вокалната група. 

Щастливи сме, че взехме участие във фестивала “Acqua Azzurra”! Прекрасно е, че няма надпревара, а само приятелство и удоволствие от представянето на всички участници. А най – хубавото бе, когато видяхме и усетихме, че песните ни се харесват и аплодират силно от публиката“, споделят талантливите „Бамбини“.

В Гала концерта, с кратка програма се представиха всички участници във фестивала, като тази година те бяха от четири държави - България, Италия, Полша и Германия.  

В извън фестивалната програма „Бамбини“ успяха да заснемат кадри за реализирането на видеоклип към песента „Шарена гайда“, която е включена в първия им самостоятелен авторски албум „Слънце над България“.  Кадрите са снимани на едни от най - хубавите места в Италия, които талантливите „Бамбини“  успяха да посетят. 

Пътуването на ВГ „Бамбини“ се осъществи с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 2 „Мобилност“ и е част от Календара на културните събития на града за 2025 г.

Вокалната формация не спира с изявите си до тук. След броени дни те ще бъдат част от проекта „Където музиката среща ТеатъРа“. Концертът на младите таланти се осъществява с подкрепата на община Пловдив и ще се реализира в лятната градина на ресторант „ТеатъРа“ в двора на Драматичен театър - Пловдив.

В началото на месец септември, „Бамбини“ ще бъдат част от проекта "Музикални приключения: Класика през детските очи". Това е иновативен класически концерт, предназначен да запознае децата с класическата музика, като ги направи част от преживяванията на музикантите и преки участници. Мястото ще бъде зала „България“, София.

Галерия „Капана“ ще е домакин на III Международен младежки фестивал на акварела

 

На 8 юли от 18 часа в галеря „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията.

Фестивалът, който съчетава творчество, образование и културен обмен между поколения и нации, включва 20-дневна изложба, както и богата съпътстваща програма. Градската художествена галерия отново отваря врати за почитателите на акварелното изкуство с изключително му разнообразие от стилове, сюжети и техники, представени от млади художници от България и още 13 държави.

Сред младите български артисти до 35-годишна възраст участват студенти от Националната художествена академия в София, възпитаници на специализирани училища по изкуства в Пловдив и други градове в страната, както и ученици от частни арт школи, ръководени от утвърдени художници и педагози.

Публиката ще има възможност да види и оригинални творби на изтъкнати акварелисти от международното жури, както и на поканени изявени автори над 35 години от различни държави.

В конкурсната програма участват млади таланти от: България, Австралия, Нидерландия, Мексико, Албания, Индия, Русия, Украйна, Сингапур, Перу, Иран, Испания, Сърбия и Китай. Те са разпределени в две възрастови групи: 12–18 години и 19–35 години.

Изложбата показва осезаемо развитие на младите акварелисти от България, Индия, Мексико и Перу спрямо предходните издания, с открояващи се съвременни търсения и експерименти. Особено впечатление правят творбите в жанра композиция, където се наблюдава изключително богато и зряло художествено мислене.

 

ПРОГРАМА НА ФЕСТИВАЛА

 

• 8 юли, 18:00 ч. – Тържествено откриване на Международния младежки фестивал на акварела в Галерия „Капана“, Пловдив.

• 9 юли, 10:00 – 15:00 ч. – Ден на демонстрациите в Конферентната зала на 2-ри етаж, Галерия „Капана“. Утвърдени майстори като Игор Юрченко, Амит Капур и Игли Арапи ще представят своето майсторство пред публика. Предвижда се и лекция за акварела от Краси Тодоров.

• 9 и 10 юли – следобедни часове: Извън времето за демонстрации и специални събития, участниците ще могат да рисуват в пленер из града, вдъхновени от атмосферата и архитектурата на Пловдив.

• 10 юли, 10:00 – 12:00 ч. – Колективна демонстрация в дворното пространство на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“: 20 до 25 художници ще създадат съвместен 20-метров акварел върху ролка хартия „Арш“, като всеки ще допринесе със своя част в общата творба в реално време.

Изложбата може да се види до 27 юли.

 

Летният кинофестивал на Пловдив „Филмови нощи във Филипополис“ продължава с вълнуващо заглавие за пътешественици из Азия и новия касов хит „F1: Филмът“ с Брат Пит.

 

 

В понеделник вечер можем да гледаме първото заглавие от поредицата филми, свързани с пътешествия и приключения. “Намасте по Хималайски“ ни среща с Ана и Михаел, които кръстосват Азия от Монголия, през Китай до Тибет и Хималаите. Те се срещат и разделят по пътя, като трябва да се съберат в Непал. Там ги изненадва пандемията, която променя всичко – плановете им, както и отношението на местните към тях. Прожекцията е тази вечер, 7 юли, от 21:15 часа.

 

 

Във вторник ще може да гледаме новият зареден с адреналин F1: Филмът“. На големия екран ще видим Брат Пит и Хавиер Бардем. Филмът от режисьора на "Топ Гън: Маверик" Джоузеф Косински е заснет по време на реални Гран При състезания. Героят на Пит е застаряващ, но талантлив състезател, който се завръща след дълги години отсъствие в трудна борба със съвременната конкуренция. Прожекцията е във вторник, 8 юли от 21:15 часа.

 

Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.

 

 

На 10 юли 2025 г. от 19:00 ч. в Куклен театър – Пловдив ще се състои открит показ на резултатите от десетдневната творческа лаборатория „Роботика“ – иновативен експеримент, който изследва границите между сценичното изкуство, технологиите и театралната образност. Входът за събитието е свободен.

Проектът се е дело на режисьорите Ева Кьосовска и Веселин Бойдев, носители на Награда „Пловдив“ 2024 в категория „Съвременни мултижанрови изкуства“. В лабораторията се включват актьори, програмисти, визуални артисти и техници, които създават сценични етюди с участието на LEGO роботи, сензори и микроконтролери, превърнати в пълнокръвни герои с характер, емоция и сюжет.

На сцената зрителите ще видят етюди, в които технологиите не просто „подкрепят“ действието, а се превръщат в активни участници в него – задвижвани от програма, но оживели чрез въображението и изразните средства на кукления театър.

Всичко по темата четете в Под тепето

 

„Камерна сцена Пловдив“ и Международен младежки фестивал „Кръстопът“ представят в Пловдив BALKAN MOODS. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима виртуозни артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ се с богата изразителност и иновативна музикална естетика. Легендарният български кавалджия Теодосий Спасов, всепризнат със своя изключителен талант и уникален стил, споделя сцената с четирима международно признати музиканти - китаристите Атанас Уркузунов, Георги Василев, Димитър Иванов и контрабасистката Ирина-Калина Гудева.

Пловдивската публика ще види и чуе BALKAN MOODS на 16 юли, сряда, от 19.00 часа в Малката Базилика. 

Репертоарът на ансамбъла е силно повлиян от завладяващите мелодии, сложните ритми и богатите културни традиции на Балканите и представлява симбиоза между три жанра: класика, джаз и фолклор. В музиката и изпълнението на квинтета се забелязва хармонично сливане на тези стилове, където строгостта и изтънчеността на класическата музикална форма срещат свободата и импровизацията характерни за джаза, като всички тези аспекти са дълбоко вдъхновени от нашито вековно фолклорно наследство.

Програмата на BALKAN MOODS включва творби на именити съвременни композитори от България и Сърбия, в които виртуозността и артистичната експресия на музикантите повеждат слушателя на едно своеобразно и вълнуващо пътешествие през звуковите пейзажи на Балканите, съчетавайки традиционното с модернистичното.

Билети се продават в мрежата на Ивентим и на място преди концерта.

„Камерна сцена Пловдив“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.

 

  

Творческата лаборатория за запознаване с хорова музика „Крикор Четинян“, създадена по идея на Крикор Четинян и Кръстин Настев, ще се проведе тази година между 31 юли и 6 август в Пловдив. Участници и преподаватели от Испания, САЩ, Канада, Южна Корея, Северна Македония и България ще се подготвят в рамките на една седмица за традиционния заключителен концерт. Проектът се финансира от Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 г.

Настоящото издание, което отбелязва десет годишнината от създаването на Лабораторията, включва и майсторски клас по пеене, който ще бъде ръководен от изтъкнатите педагози от САЩ – доц. д-р Сердар Илбан, проф. д-р Майкъл МакАндрю и Десислава Гавраилова от Канада.

Дванайсет млади диригенти ще бъдат обучавани от артистичния директор на Лабораторията д-р Кръстин Настев, доц. д-р Сергей Павлов от Медисън, САЩ, проф. д-р Джеймс Хан от Тексаския Ламар университет и проф. д-р Жеоншик Янг от Сеул, Южна Корея.

В заключителния концерт, който включва разнообразна програма, ще участва гостуващият Kамерен хор "Санта Чечилия" от Онда, Испания, с ръководител Надежда Стоянова. Концертът ще се състои в Голямата епископска базилика в Пловдив на 6 август от 19 ч., при вход свободен – до запълване на предвидените за концерта места.

Творческата лаборатория се провежда със съдействието на Община Пловдив, НУМТИ „Добрин Петков“ и Общински институт „Старинен Пловдив“.

 

 Творческата лаборатория е създадена през 2015 год. по идея на  Крикор Четинян – изтъкнат български хоров диригент, дългогодишен преподавател по дирижиране в АМТИИ-Пловдив и НМА „Панчо Владигеров“- София и Кръстин Настев – негов ученик и последовател, който понастоящем съчетава позициите на преподавател по хорово дирижиране в Държавното висше училище за музика на Кастия-Ла Манча и диригент на Варненската опера.

 

Летния курс дава възможност на млади хорови диригенти, студенти и учители по музика да работят с водещи специалисти в областта на хоровата музика, разнообразен репертоар, който често включва неизпълнявани произведения в България.

 

В рамките на една седмица участниците има възможност да работят с хор, да усъвършенстват диригентската си техника в индивидуални или групови занимания и да присъстват на различни теоретични лекции или ателиета. Майсторският клас се провежда в Националното училище за музикално и танцово изкуство” – Добрин Петков, Пловдив и завършва с публичен концерт, който по традиция се провежда в емблематично архитектурно пространство в Пловдив.

 

 

 

Страница 1 от 2415

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…