
Капана.БГ
Нов сезон на "Успешните" във Фарго
Ицо пак тича и дава летящ старт на поредицата „Успешните“ в клуб „Фарго“
Поредицата "Успешните" се завръща в клуб "Фарго" този петък. Първият участник гарантира добър старт и славно протичане на сезона - бегачът на дълги разстояния Христо Цветков, известен още като "Ицо пак тича". Тъкмо нашумял с научнофантастичното постижение - "Витоша 100 км" за под седем часа. Ицо има навика да подобрява рекорди, поставени от самия него, но този успех е заветен за него и за бегаческата общност като цяло. В продължение на десет години повече от половината победи в това състезание са негови, а борбата за надскачане на рекорда е борба със самия себе си. Винаги обаче е завършвал състезанията недокрай удовлетворен - дали заради разкаляното трасе, или заради собствени неразположения и травми, все остава усещането, че нещо не е докрай издържано, че не е показал пълните си способности... И разбира се заветното "падане" под седем часа също е отдавнашна надежда. 6:56:40 часа - около 40 минути по-бързо от предишния рекорд, пак негов, разбира се.
Какви са представите на състезателя за успеха, кога първенството не е на всяка цена, как си представя развитието в спортен и в личен план... Такива теми ще присъстват в разговора на Христо Цветков с журналиста Владислав Севов на 4 юли от 19.30 часа в клуб "Фарго". Разговорът несъмнено би бил интересен и за неизкушените от спорта, тъй като надмогването на себе си и стремежът към движение са насъщни за живеенето въобще.
Именно на това е посветена и поредицата "Успешните" - срещи с вдъхновяващи личности, през чиито истории да усетим повече измерения на понятието "успех", стандартизирано днес в доста тесни и материални представи.
И този сезон "Успешните" ще заложи на разговори със забележителни личности от разнообразни поприща и с многолики таланти. Срещите започват в юлските жеги, но ще продължат и следващите сезони почти до самия край на годината. Екипът още обмисля как ще развие колекцията от вдъхновители, но със сигурност началото задава известна посока - не широката популярност ще накланя най-тежко везните на селекцията, а истински впечатляващите призвания и умения на поканените. Сред тях със сигурност ще има още спортни, но и творчески натури… И никакви халтури.
Поредицата „Успешните“ се осъществява в клуб „Фарго“ с подкрепата на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 година.
БАНФФ и Кино за пътешественици на Филмови нощи във Филипополис
В програмата също са 4 световни филмови класики и летните филмови хитове
Богато разнообразие от филми за любителите на пътешествията, екстремните спортове и екзотичните дестинации предстои на тазгодишното издание на „Филмови нощи във Филипополис“. Любимият кинофестивал под звездите ще се проведе на традиционното си място лятно кино „Орфей“ от 5 до 25-и юли.
За поредна година Филмовите нощи са домакин на селекцията филми за екстремни спортове BANFF Mountain Film Festival. В рамките на една вечер ще видим селекция филми от най-големия и един от най-престижните планински кино фестивали, който се провежда в Банф и след това тръгва на световно турне. Тази година в Пловдив ще видим филми за зимни спортове, планинско катерене, ултрабягане, уингсют полети и опазване на околната среда. Екстремната кино вечер ще се проведе на 17 юли.
Под тепетата с две прожекции се завръща и фестивалът с филми от Северна Африка, Централна Азия и Близкия Изток – МЕНАР Филм Фест. На 14 юли ще имаме възможност да гледаме „Кухня под звездите“ – история за Язид, който още от дете краде яйца, за да прави сладкиши и по-късно попада сред висшия ешалон на световното сладкарство в борба за три звезди Мишлен. На 22 юли ще можем да гледаме „На първа линия“. Алжирският филм ни среща със семейството на Захра и нейните пет деца, което опитва да прекара спокойна почивка на плажа, но различни навлеци пречат на този план, докато не пристигат и досадните им врагове от семейство Кадури.
В програмата влизат и две вечери прожекции от селекцията „Кино за пътешественици“. Първият филм от програмата е в началото на Филмови нощи във Филипополис – на 7 юли, когато можем да гледаме „Намасте по Хималайски“. Историята ни разказва за двама пътешественици из далечния Изток – Монголия, Китай, Тибет, докато те попадат в Непал, където ги заварва и пандемията високо в планината. На 23 юли пък ще имаме възможност да гледема два филма с един билет – „През Памир към Каракорум“ за пътешествие през Азия, както и „Около света за 1000 дни“, в което ще научим повече за велосипедна тригодишна обиколка на шведката Фредрика.
В програмата на Филмови нощи във Филипополис влизат още селекция от най-новите световни кинохитове, сред които „F1: Филмът“, „Джурасик Парк: Прераждане“, „Супермен“ и „Смърфове“. Освен тях ще можем да видим и няколко легендарни кинокласики: „Гадни копилета“ на Тарантино, „Американска история Х“, „Дух в броня“ и „Американски психар“.
Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.
Христо Бозуков представя „Деструкция на реалното“
37 платна, създадени специално за проекта „Деструкция на реалното“, ще представи живописецът Христо Бозуков в Градска художествена галерия – Пловдив. Откриването на изложбата ще бъде на 2 юли от 18 часа в Залите за временни експозиции на ул. „Княз Александър I“ №15. Тя ще може да се разгледа до 22 юли 2025 г.



Преди броени дни художникът даде интервю за Под тепето. Подробности четете в статията – Живописецът Христо Бозуков се завръща в Градска художествена галерия – Пловдив.
Изложбата „Моите будители“ в чест на Райна Кабаиванска гостува в Пловдив до 31 юли
От днес до 31 юли 2025 г. жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска чрез изложбата „Моите будители“. Експозицията е разположена в Градската градина до фонтана Деметра и представя над 150 фотографии, проследяващи живота, кариерата и благотворителната дейност на Райна Кабаиванска.
Създадена в рамките на проекта „Моите будители“ на ФАНТАСТИКО ГРУП, изложбата разкрива впечатляващия път на Райна Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в Ковънт Гардън, Ла Скала, Метрополитън опера и редица други престижни театри. Представени са и незабравими моменти от нейните изпълнения с легендите Лучано Павароти и Пласидо Доминго, както и култови роли в „Мадам Бътърфлай“ и „Тоска“.
Особено внимание е отделено на връзката на Райна Кабаиванска с Пловдив – града, в който са не само едни от най-знаковите ѝ концерти, но и лични спомени, свързани със семейството ѝ.
Един от акцентите в изложбата е оперната гала в чест на 90-годишнината на Райна Кабаиванска, състояла се през септември 2024 г. на сцената на Античния театър в Пловдив. Събитието събра седем от най-успешните ученици на примата – представители на Школата Кабаиванска и стипендианти на нейния дарителски фонд в Нов български университет, които изпълниха емблематични арии от нейния репертоар.
Връзката на Райна Кабаиванска с Пловдив датира от години. През 1999 година световната оперна актриса представи благотворителен концерт в подкрепа на дейността на нейната фондация за деца без родителска грижа. През 2014 г. Кабаиванска се завърна на сцената на Античния театър за грандиозен концерт с ученици от майсторските й класове в НБУ, посветен на 80-годишния й юбилей.
„Връщам се към най-скъпите спомени – Пловдив е градът, в който е роден моят баща, тук живееше дядо ми. Сега, на тази фантастична сцена, водя моите деца. Това е моето завръщане – към корените, към любовта, към музиката.“, сподели тогава Райна Кабаиванска.
Изложбата „Моите будители“ отдава почит на майсторските класове на Райна Кабаиванска, организирани от Нов български университет – вдъхновяващата й будителска дейност в подкрепа на младите оперни таланти.
През 2025 г. Майсторският клас на Райна Кабаиванска и НБУ навършва 25 години – четвърт век, в който над 250 млади певци са преминали обучение, а 111 от тях са получили стипендии, осигурени от дарителския фонд „Райна Кабаиванска“, с основен партньор ФАНТАСТИКО ГРУП.
Проектът „Моите будители“ се осъществява за поредна година по инициатива на българската търговска верига и цели да популяризира постиженията на изявени българи от различни сфери на обществения живот както и да подкрепя проекти в сферата на образованието и културата. Фотограф на ексклузивните изложби е роденият в Пловдив талантлив автор Костадин Кръстев-Коко. Негови са и основните портрети в изложбата, посветена на Райна Кабаиванска. Проектът включва кадри от личния архив на оперната прима, както и фотографии на изтъкнати български автори – Крум Стоев, Александър Томпсън, Иван-Александър Кютев, Виктор Викторов и други. Творчески ръководител на проекта е Петър Барбалов.
Юбилейното издание на Майсторския клас ще се проведе от 4 до 18 септември 2025 г. в Софийската опера и балет, а тържественият гала концерт с участието на лауреатите и звезди от Школата Кабаиванска ще се състои на 19 септември. Сред публиката ще присъстват директори на оперни театри, режисьори, музикални агенти и журналисти – златна възможност за младите артисти да бъдат забелязани на голямата сцена.
По инициатива на д-р Георги Текев, изпълнителен директор на НБУ, създател и продуцент на Майсторския клас на Райна Кабаиванска в България, юбилеят ще бъде отбелязан с редица специални събития, сред които:
Премиера на художествения албум RAINA DIVA – издание на Нов български университет и Scripta Maneant;
Оперни спектакли на „Селска чест“ и „Палячи“ в Софийската опера с участието на възпитаници на школата;
Официална премиера на документалния филм „Кабаиванска: Сезон XXI век“ – на 10 септември, с присъствието на Райна Кабаиванска.
Силата на природата оживява с музика и мапинг на Античния
Тазгодишното 11-то издание на фестивала Opera Open 2025, под надслов „Невидимите светове“, се открива тази вечер официално
Петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер оживяват, в откриващото фестивално събитие с екстравагантния цигулар Алесандро Куарта
OPERA OPEN 2025: НЕВИДИМИТЕ СВЕТОВЕ отвежда зрителите на Античния театър отвъд границите на видимото, където музиката и изкуството разкриват дълбоки, неизследвани измерения. Официалното откриване на фестивала е тази вечер, 1 юли, от 21 часа и ще разкрие пълната сила на природата чрез музика в концептуалния спектакъл “Петте елемента“ на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив.
С хипнотизиращи мелодии и мощни звуци, италианският цигулар въплъщава петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер – заедно с тяхното сътворение, в своята нова композиция, която е едновременно завладяваща и провокираща размисъл. Въздействието на музиката ще бъде допълнено от визуални картини, създадени от видео артиста Петко Танчев.
По традиция откриващите събития на фестивала обръщат гледната точка на публиката като я поставят на сцената на Античния театър срещу „бялото платно” от каменни седалки, където се разгръща спектакъла за по-интимно и незабравимо изживяване.
01.07 – „ПЕТТЕ ЕЛЕМЕНТА/ THE FIVE ELEMENTS “ – 21ч.
Официално откриване на фестивала!
Композитор – Алесандро Куарта
Диригент – Диан Чобанов
Солисти – Алесандро Куарта – цигулка и Джузепе Маганино – пиано
Интерактивен видео мапинг – Петко Танчев
Оркестър на Опера Пловдив
ВАЖНО: Организаторите напомняте, че влизането на публикате е САМО ОТ ВХОД ЮГ (Тунела), Входът от страна на Стария град няма да работи!
OPERA OPEN e част от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC.
Билети за OPERA OPEN на Античния театър се продават на касите на Опера Пловдив и фестивалната каса на Главната улица, билетните центрове и каси на Ивентим, онлайн на eventim.bg и grabo.bg.
Военният духов оркестър към Съвместното командване на специалните операции отбелязва 5-годишнина
Създаден на 1 юли 2020 г. с мисията да възроди и поддържа богатите традиции на военната музика в Българската армия, под диригентството на старши лейтенант Венцислав Стефанов, оркестърът изпълнява важна представителна и церемониална роля както в гарнизон Пловдив, така и извън него.
Съставен от високо подготвени професионални музиканти, Военният духов оркестър на СКСО изпълнява разнообразен репертоар от маршове, патриотични и класически произведения, като допринася за тържествената атмосфера на военни и държавни събития. За последните пет години формацията се утвърди като важен културен и духовен елемент в структурата на СКСО и въоръжените сили на Република България. Тържественият концерт на 1 юли по повод 5-тата годишнина от основаването на оркестъра е с вход свободен и е част от усилията за засилване на връзката между армията и обществото чрез музика, традиция и дух.
Откриване на изложба „Съвременна живопис“ 2025 на Дружество на пловдивските художници
Дружество на пловдивските художници открива изложба „СЪВРЕМЕННА ЖИВОПИС“ на 01.07.2025 г. в Галерия “ДПХ” и Галерия “Пловдив”. Изложбата ще продължи до 31 юли.
След големият успех на второто издание на “Съвременна графика”, ДПХ организира за първа година изложба и за другия фундаментален вид изкуство – живописта.
„Под термина “съвременност” вземаме предвид това, което се прави в момента в тази област. Считаме, че в днешно време няма установен “изъм” или мода, авторите са със своето субективно развитие и избор на изразни средства, и методи на работа. Поради тази причина, в първото издание няма определена тема или опорна точка, а всеки автор преценява каква творба да представи“, казват организаторите.
Живописта е област на изобразителното изкуство, в която основният акцент е цветът. Непосредствена и достъпна за правене във всички достъпни медии и форми, тя е това, към което посягат много от рисуващите хора. Но за нея основната специфична цел е изразяването чрез цвят. Създаването на картинното пространство чрез полагане на боя, нюансиране, напластяване, велатурно третиране. Цветът като тайнствената сила, която създава строго характерната за всеки творец атмосфера и светлина, сам по себе си въздейства и придава дори скрити за своя създател значения и усещания. Боята има сугестивна сила: от голямо значение е начина на полагане, натрупване или леко докосване с материала.
Изложбата е в две локации – в Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153 и в Галерия „Пловдив“, ул. „Авксентий Велешки“ 20. В нея участие вземат над 60 автора, около 100 творби.
Организацията в двете локации е по признак на две основни направления в съвременната живопис: творби с по-условен, абстрактен характер, и такива, които са вдъхновени от реалността. Основен принцип неизменно и за двете е изразяването чрез цвета. Сред художниците са както добре познатите на пловдивската публика утвърдени имена, така и творци от други региони.
Идеята, около която се организира тази изложба, е да се създаде експозиция с разнообразни по своя характер творби, която показва развитието на живописта в момента. Ще бъде издаден каталог, който ще остави бъде документално свидетелство за изкуството в гр.Пловдив за настоящата година.
„Имаме за цел това събитие да стане ежегодно и чрез него да се проследява развитието на този вид изкуство през годините.“
Изложбата се подкрепя финансово от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.
Автор на плаката: Александър Гьошев