Капана.БГ

Капана.БГ

Тазгодишното 11-то издание на фестивала Opera Open 2025, под надслов „Невидимите светове“, се открива тази вечер официално

Петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер оживяват, в откриващото фестивално събитие с екстравагантния цигулар Алесандро Куарта

OPERA OPEN 2025: НЕВИДИМИТЕ СВЕТОВЕ отвежда зрителите на Античния театър отвъд границите на видимото, където музиката и изкуството разкриват дълбоки, неизследвани измерения. Официалното откриване на фестивала е тази вечер, 1 юли, от 21 часа и ще разкрие пълната сила на природата чрез музика в концептуалния спектакъл “Петте елемента“ на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. 

 

С хипнотизиращи мелодии и мощни звуци, италианският цигулар въплъщава петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер – заедно с тяхното сътворение, в своята нова композиция, която е едновременно завладяваща и провокираща размисъл. Въздействието на музиката ще бъде допълнено от визуални картини, създадени от видео артиста Петко Танчев.

 

По традиция откриващите събития на фестивала обръщат гледната точка на публиката като я поставят на сцената на Античния театър срещу „бялото платно” от каменни седалки, където се разгръща спектакъла за по-интимно и незабравимо изживяване.

 

01.07 – „ПЕТТЕ ЕЛЕМЕНТА/ THE FIVE ELEMENTS “ – 21ч.

Официално откриване на фестивала!

 

Композитор – Алесандро Куарта

Диригент – Диан Чобанов

Солисти – Алесандро Куарта – цигулка и Джузепе Маганино – пиано

Интерактивен видео мапинг – Петко Танчев

 

Оркестър на Опера Пловдив

 

ВАЖНО: Организаторите напомняте, че влизането на публикате е САМО ОТ ВХОД ЮГ (Тунела), Входът от страна на Стария град няма да работи!

 

OPERA OPEN e част от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC.

 

Билети за OPERA OPEN на Античния театър се продават на касите на Опера Пловдив и фестивалната каса на Главната улица, билетните центрове и каси на Ивентим, онлайн на eventim.bg и grabo.bg.

Създаден на 1 юли 2020 г. с мисията да възроди и поддържа богатите традиции на военната музика в Българската армия, под диригентството на старши лейтенант Венцислав Стефанов, оркестърът изпълнява важна представителна и церемониална роля както в гарнизон Пловдив, така и извън него.

 

Съставен от високо подготвени професионални музиканти, Военният духов оркестър на СКСО изпълнява разнообразен репертоар от маршове, патриотични и класически произведения, като допринася за тържествената атмосфера на военни и държавни събития. За последните пет години формацията се утвърди като важен културен и духовен елемент в структурата на СКСО и въоръжените сили на Република България. Тържественият концерт на 1 юли по повод 5-тата годишнина от основаването на оркестъра е с вход свободен и е част от усилията за засилване на връзката между армията и обществото чрез музика, традиция и дух.

Дружество на пловдивските художници открива изложба „СЪВРЕМЕННА ЖИВОПИС“ на 01.07.2025 г. в Галерия “ДПХ” и Галерия “Пловдив”. Изложбата ще продължи до 31 юли.

 

След големият успех на второто издание на “Съвременна графика”, ДПХ организира за първа година изложба и за другия фундаментален вид изкуство – живописта.

 

„Под термина “съвременност” вземаме предвид това, което се прави в момента в тази област. Считаме, че в днешно време няма установен “изъм” или мода, авторите са със своето субективно развитие и избор на изразни средства, и методи на работа. Поради тази причина, в първото издание няма определена тема или опорна точка, а всеки автор преценява каква творба да представи“, казват организаторите.

 

Живописта е област на изобразителното изкуство, в която основният акцент е цветът. Непосредствена и достъпна за правене във всички достъпни медии и форми, тя е това, към което посягат много от рисуващите хора. Но за нея основната специфична цел е изразяването чрез цвят. Създаването на картинното пространство чрез полагане на боя, нюансиране, напластяване, велатурно третиране. Цветът като тайнствената сила, която създава строго характерната за всеки творец атмосфера и светлина, сам по себе си въздейства и придава дори скрити за своя създател значения и усещания. Боята има сугестивна сила: от голямо значение е начина на полагане, натрупване или леко докосване с материала.

 

Изложбата е в две локации – в  Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153 и в Галерия „Пловдив“, ул. „Авксентий Велешки“ 20. В нея участие вземат над 60 автора, около 100 творби.

 

Организацията в двете локации е по признак на две основни направления в съвременната живопис: творби с по-условен, абстрактен характер, и такива, които са вдъхновени от реалността. Основен принцип неизменно и за двете е изразяването чрез цвета. Сред художниците са както  добре познатите на пловдивската публика утвърдени имена, така и творци от други региони.

 

Идеята, около която се организира тази изложба, е да се създаде експозиция с разнообразни по своя характер творби, която показва развитието на живописта в момента. Ще бъде издаден каталог, който ще остави бъде документално свидетелство за изкуството в гр.Пловдив за настоящата година.

 

„Имаме за цел това събитие да стане ежегодно и чрез него да се проследява развитието на този вид изкуство през годините.“

 

Изложбата се подкрепя финансово от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.

 

Автор на плаката: Александър Гьошев

На 5 юли 2025г., събота, от 18.30ч. в Зала „Съединение“ на  Регионалния исторически музей в Пловдив, ще се състои съвместен концерт на Дамски хор „Тримонциум“ с Дамски хор „Уондърласт“ от град Сиатъл, САЩ. Входът е свободен!

 

Дамският хор „Скитнички“ от Сиатъл, САЩ, полага усилия да осъществява връзка с хората по целия свят и да сплотява общността, като споделя красивата и вдъхновяваща хорова музика, която изпълнява. Възхвалява, подкрепя и почита жената, чрез докосването до най-разнообразна, прекрасна хорова музика. Дамският хор „Скитнички“ е основан с цел да пътува и пее. 40-те опитни хористки са събрани от различни хорове в Сиатъл и са носителки на множество награди. Много от тях са диригенти, професионални певици, учителки по музика и се събират заедно, за да споделят любовта си към пеенето и пътуването.

 

През 2019г. хорът направи успешно турне в Унгария, Словения и Северна Италия, а през 2023г. изнесе няколко концерта в Северна Испания. Певиците и ръководителките на хора нямат търпение да реализират лятното си турне в България. Хорът изпълнява песни в широка стилистична палитра, като се старае да повдигне настроението на публиката. Жените пеят с енергия, темперамент и отдаденост, които с радост споделят по време на турнетата си. Диригенти на хора са Бет Бонекрой и Дори Баунсгард.

 

Бет Ан Бонекрой е утвърден диригент, изпълнител и вокален педагог. На първо място за нея са здравословното пеене и развиването на индивидуалните певчески техники на участничките в хора, което допринася за лекотата и красивото звучене на нейните възпитанички.

 

Бет Ан преподава пеене и дирижира също Женския хор на Сиатълския Университет Пасифик. Тя е сред музикалните ръководители в Лутеранската църква Фини Ридж, като дирижира Църковния хор и Хора на звънчетата. Освен това е диригент на Северозападен средношколски девически Хор „Виваче". Тя е съосновател и 13 години е била диригент на прочутия Дамски хор „Радост". Бет Ан е прекрасно сопрано, което често концертира в Сиатъл. Има бакалавърска диплома по музика от Колежа „Сейнт Олаф“ и магистърска степен в специалност „Вокален изпълнител“ от Аризонския държавен университет.

 

Дори Баунсгард е прекарала голяма част от музикалната си кариера отвъд океана, като е дирижирала хорове и е преподавала музика в Япония и Индия. Връща се в Сиатъл през 2011г. и до днес пее и дирижира много хорове, включително и хор  „Виваче“ заедно с Бет Ан. Хоровите състави на Дори са известни не само с прекрасното си звучене и музициране, но и с интересния си и иновативен репертоар. Освен хоровата дейност, Дори се е занимавала с музикален театър и е направила много постановки. В момента е помощник - диригент на хоровете „Колумбия“, като от 2014г. дирижира Дамския хор Con Brio. Тя има бакалавърска диплома по музика от Сиатълския университет Пасифик и магистърска степен по „ Хорово дирижиране“ от Западния Вашингтонски университет.

Младата френска алтернативна рок група PAREIDOLIA пристига в България за два концерта през юли. Открийте обещаващите съвременни музиканти и тяхната страст към свободата!  

 

На 8 юли, вторник, музикантите ще забият в двора на Галерията в Пловдив от 19 ч. На 10 юли, четвъртък, този път в клуб Mixtape 5 в София от 19 ч. (билети на място и онлайн на https://epaygo.bg/3474853722) 

 

PAREIDOLIA е основана преди три години в Страсбург, където свири предимно по клубове. Състои се от Вивиан Бенуаст (глас и китара), Оливър Рауни (китара), Етан Наон (барабани) и Куентин Фифре (бас). Групата е движена от идеала за музикален сблъсък, възникващ от вътрешната битка между усилени класически китарни рифове и прогресивни пънк ритмични игри. На сцената Pareidolia блести чрез връзката между своите взаимосвързани части, като или достига до щателни каденци, или се разпада на висящи шумни сегменти.

 

В момента музикантите правят своето първо турне по повод издаването на първото им EP Ajar, което излиза на 2 юли. Ще посетят София и Пловдив веднага след лайва си в Париж.

 

Ако не сте ги чували до момента, наваксайте тук:

 

 

PAREIDOLIA* с два концерта в България през юли:

 

·      08.07.2025 (вторник), 19 ч., двора на Галерията, Пловдив; 

 

·      10.07.2025 (четвъртък), 19 ч., Club Mixtape 5, София.

 

*Парейдолия е способността да откриваш познати образи/ форми на случайни места – например лице във вратата на гаража, куче в облаците и т.н.  

Гала концертът на българо-швейцарския младежки оркестър TUTTI SOLISTI ще се проведе на 10 юли на Римския стадион с вход свободен

 

Проектът „Младежка платформа PROGRESSIVE – Гала концерт на българо-швейцарския младежки оркестър TUTTI  SOLISTI” представя международния младежки оркестър TUTTI SOLISTI, съставен от талантливи музиканти от Швейцария и България на възраст от 9 до 18 години. Швейцарските участници се обучават в консерваториите в Лозана и Сион (Швейцария) и са ръководени от изтъкнатата цигуларка Деница Казакова, а българските участници са част от ансамбъл „Концертино”, създаден през 2016 г. към НУИ „Панайот Пипков” – гр. Плевен на основата на ансамбъл от малки цигулари от класа на Елена Николова. Оркестърът се отличава с уникалния си репертоар, който варира от бароковата до съвременна музика и включва не само оригинални произведения, но и аранжименти за солист и струнен оркестър на концерти и пиеси, написани за солист и голям симфоничен колектив. Всички негови членове са едновременно солисти и оркестрови музиканти, откъдето идва и името Tutti solisti. Младите оркестранти получават своята подготовка по време на уроци с изтъкнати преподаватели от България и Швейцария, като кулминацията на усилената им работа е ГАЛА Концертът на 10 юли 2025 г. от 18.30 ч. на Римския стадион в гр. Пловдив. Входът е свободен!

 

Проектът предоставя безценната възможност на български и швейцарски таланти да свирят заедно и да получат подготовка от именитите педагози Паскал Десарзан (професор в консерваторията в Ню Шател, Швейцария), Деница Казакова (професор в консерваторията в Лозана, Швейцария), Елена Николова (преподавател от НУИ „П.Пипков”) и др. Представянето на  оркестър от съвсем млади изпълнители от България и Швейцария, които музицират заедно на много високо ниво, представлява мощна притегателна сила и стимул за по-нататъшното развитие и реализация на техните връстници в цялата страна.

 

 

Проектът е част от Официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата  и се осъществява с финансовата подкрепа на фондация “Пловдив 2019” и фондация “Музикартисимо”.

Живи човешки съкровища показват редки домашни занаяти като: тъкане на вертикален стан, грънчарство, ковачество и ножарство, изработка на плъсти, кене и везба

И тази година Регионален етнографски музей – Пловдив събира майстори занаятчии, нашите „живи човешки съкровища“ за участие в ХVІІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти. Това събитие се утвърди през годините и гостите на музея го очакват с нетърпение. Предстои ни една изключително интересна, цветна и неповторима като изживяване, майсторска седмица, когато двора на музея се превръща в истинска занаятчийска чаршия.

Тази година мотото, под което ще премине „Седмицата на традиционните занаяти“, е „знакът“ или символният език, който присъства във всяко майсторско изделие. Дали ще погледнем шевиците, изпъстрени с орнаменти, плъстените, тъканите или грънчарски изделия, навсякъде откриваме подобни антропоморфни, геометрични или растителни мотиви, които от древността до днес са езика, на който „говори“ предмета. Целта ни е да покажем оцеляването на това хилядолетно знание и каква частица от него е достигнала до съвременните майстори, предадена чрез културния продукт.

Ще могат да се наблюдават редки домашни занаяти като тъкане на вертикален стан, грънчарство, ковачество и ножарство, изработка на плъсти, кене и везба, писане на великденски яйца, свещолеене и бижутерство и други.

Всичко по темата четете в Под тепето.

Страница 1 от 2413

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…