Капана.БГ

Капана.БГ

Дамски хор „Тримонциум“ чества 60 години с тържествен концерт „Път през годините“ в Епископската базилика

 

 

За своята 60 годишнина хор „Тримонциум“ ще изнесе поредица от 4 концерта в Пловдив и ще вземе участие в 2 международни хорови фестивала

 

На 31 май 2025 г., събота, от 18.30 ч. в Епископската базилика на Филипопол ще се състои тържествен концерт на Дамски хор „Тримонциум“ под надслов „Път през годините“, посветен на 60 години от основаването на хоровата формация. Диригент е Ваня Атанасова, хормайстор - Мая Йорданова, корепетитор - Диана Кънева.

 

През настоящата 2025г. се навършват 60 години от основаването на Дамски хор „Тримонциум“ при община Пловдив. В далечната 1965 г. към Дом на учителя  „П.Р.Славейков", гр. Пловдив е основан Хор на пловдивските учителки от известния музикант и педагог доц. Кръстю Михайлов. В него участват музикални ръководителки и учителки от пловдивските детски градини. Хорът се развива и постига големи успехи под вещото ръководство на именити пловдивски музиканти като Милчо Петров, Цветана Василкова, Боянка Бахнева, Георги Самарджиев и Гено Желязков. През годините съставът се променя и обновява. С общо решение на колектива, от 2000г. хорът приема името „Тримонциум“.

 

За времето на своето съществуване хорът постига големи успехи и получава многобройни заслужени награди. Под диригентството на Боянка Бахнева, хорът придобива званието „Представителен Хор“ и завоюва златни медали на 6-ти и 7-ми Републикански фестивали.

 

Под ръководството на Георги Самарджиев печели първото си отличие от Международен конкурс - бронзов медал от конкурса „Проф. Г.Димитров“, Варна. Голяма заслуга за развитието на състава има диригента Гено Желязков, с когото хор „Тримонциум“ осъществява десетки участия в страната и чужбина, представя се на Международни хорови фестивали и приятелски срещи, от където се завръща с грамоти, дипломи и награди.

 

През последните години развитието на хора продължава с търсене на нови форми на изява, усвояване на съвременни музикални жанрове и участие в големи музикални творби като Меса „Глория“ от А.Вивалди, Концертно изпълнение на „Сън в лятна нощ“ от Ф.Менделсон и Меса-танго „Буенос Айрес“ от М.Палмери, изпълнена в гр.Крагуевац, Сърбия.

 

За отличните си постижения в хоровото изкуство, съставът печели Първа награда от Международния конкурс „Музика и море“, Гърция и Сребърен медал от Международния конкурс в гр.Превеза, Гърция и Специална награда за най-добро автентично представяне на националния фолклор от гр.Крагуевац, Сърбия. Хорът е доказал певческото си майсторство с участия в 13 Международни хорови фестивали в различни европейски страни.

 

За своята 60 годишнина хор „Тримонциум“ ще изнесе поредица от 4 концерта в гр. Пловдив и ще вземе участие в 2 международни хорови фестивала.

 

Най-важното събитие, свързано с годишнината, ще бъде Тържествения концерт на 31 май 2025 г., събота, от 18.30 ч. в Епископската базилика на Филипопол.  В него ще прозвучат песни в различни жанрове от български и чужди композитори. Специално внимание ще се отдели на произведения от пловдивски автори. Скъпи гости на концерта ще бъдат световноизвестния цигулар Мичо Димитров и именитата пловдивска пианистка Ирен Капеловска, които ще зарадват публиката със своето изкуство.

 

В рамките на концерта ще бъдат излъчени документални кадри, свързани с историята на хора, подготвени от известния пловдивски журналист Владислав Севов.

 

С огромна радост и надежда за среща на поколенията, каним всички бивши диригенти, хормайстори, корепетитори и хористи да се присъединят към нашия празник.

 

Вход свободен! 

Участници от 14 държави взеха участие в престижния фестивал „Животът е красив” в Метаморфоси, Гърция

 

Женският народен хор „Родна песен” при читалище „П.Р.Славейков – 1908г.”- Пловдив се завърна със Специална награда и диплом от престижния XV Международен фестивал за култура и спорт „Животът е красив” в Метаморфоси, Гърция.

 

„През 2025 година формацията отбелязва своя  20 – годишен юбилей. Тази награда е много ценна за нас. Представихме повече от достойно град Пловдив на европейската културна сцена. Във фестивала взеха участие състави от България, Германия, Чехия, Хърватия, Литва, Молдова, Нидерландия, Северна Македония, Полша, Украйна, Турция, Словакия, Сърбия и Гърция. Отново доказахме таланта и високото ниво на нашия певчески състав. Хорът ни представи достойно не само Пловдив, но и цяла България, печелейки най-високото отличие. Поздравления за художествения ръководител Златка Стефанова и корепетитора Христо Христозов за упорития труд през всичките двадесет години! Хор „Родна песен” за пореден път допринесе за утвърждаване и популяризиране на нашето читалище в областта на българския фолклор”, отбеляза читалищният секретар Мария Андреева.

 

Участието в престижния международен фестивал се осъществи с финансовата подкрепа на Община Пловдив по компонент 2 „Мобилност” и е част от Културния календар на града.

 

 

 

 

 

 

Общински институт „Старинен Пловдив“ отбелязва 90 години от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро с поредица от събития с надслов "Изкуството не понася флиртове", съобщиха организаторите.

На 19 и 20 май в Къщата на Верен Стамболян, където е постоянната експозиция на ДиКиро, ще се проведе живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната гимназия за екранни и сценични изкуства – Пловдив.

Ще бъде открита изложбата „Изкуството на ДиКиро в градска среда“, която представя негови монументални произведения в града. Ще има и публична лекция на изкуствоведа проф. Галина Лардева, посветена на творчеството на художника и контекста на времето, в което той твори. Присъстващите ще могат да чуят гласа на големия български живописец, който разказва как се рисуват пловдивските къщи и защо с изкуството не може да се флиртува. Записът е от интервю на твореца, специално предоставено на Института от Златния фонд на Българското национално радио.

В Къщата на Верен Стамболян посетителите могат да се насладят и на постоянната експозиция на Димитър Киров, която включва най-добрите образци по теми и етапи от творчеството му и мозайки, вдъхновени от любимите му градове Пловдив, Париж и Истанбул, както и творби от ателието му, предоставени специално за годишнината на неговата муза и спътница в живота – Русалия Кирова.

 

Кметът на Пловдив Костадин Димитров снощи открива официално едно от най-мащабните събития в културния календар на града – Народен събор 2025. В любимия на пловдивчани и гостите на града парк „Лаута” юбилейното 10-то издание започва с фолклорни изпълнения на участниците от цялата страна.

„Народният събор е празник, който събира поколения, традиции и обич към родното. Тук се роди и продължава една прекрасна идея, която с годините се превърна в символ на българщината. Благодарение на всички, които пазят духа жив – изпълнители, танцьори, занаятчии, организатори, гости. Костадин Димитров при откриването.

Кметът на район „Тракия“ Георги Гатев също поздравява заинтересованите, благодари на организаторите в лицето на Димитър и Петя Михови, на администрацията за подкрепа и на многобройните изпълнители от цялата страна, чието число надхвърля 4500.

През трите фестивални дни – 16, 17 и 18 май, посетителите ще могат да се насладят на фестивална алея с над 60 основни занаята, демонстрации на ковачи, грънчари, дърворезбари и тъкачи, уроци по народни танци, изложби, детски работилници, възстановки и юнашки тренировки, както и на жива музика и танци без прекъсване.

Инициатори на събора са Петя и Димитър Михови от фирма „Ясмина“, а Община Пловдив и район „Тракия“ – партньори и съорганизатори.

 

Народен събор 2025 те очаква в пловдивския парк „Лаута” – 10 години традиция, емоция и български дух. Заповядайте!, призовават организаторите.

 

Фотоизложбата „100 години Общогръцко дружество на Театъра на сенките в Атина“ може да бъде разгледана до края на месец май

 

Една вековна културна традиция от Гърция се пренася в Пловдив. До края на месец май пловдивчани и гости могат да се запознаят с историята на Сдружението на артисти от Театъра на сенките от южната ни съседка.

 

Фотоизложбата „100 години Общогръцко дружество на Театъра на сенките в Атина“ е експонирана в Цар Симеоновата градина до фонтан „Деметра“. Тя е част от проекта на Сдружение „АртеВизия“ - „Театърът на сенките – Академия „Отворени врати“ и се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

 

Паната са запечатали паметни моменти от създаването на артистичната организация, показват постиженията на кукловодите през годините и са летопис на най-добрите спектакли от Театъра на сенките в Гърция. Как традицията от Балканите е станала част от залите на Световни музеи е другият акцент в изложбата.

 

Освен, че провокира интерес към древното сценично изкуство под закрилата на ЮНЕСКО, експозицията „отваря врати“ пред зрителите и на Къщата на сенките – най-новия център за експериментално театрално творчество в Солун.

Единадесетото издание на международния франкофонски фестивал „Франкофоли“ ще се проведе от 20 до 22 юни 2025 г. на Гребната база в Пловдив. Организаторите обявиха пълната програма, която включва звезди от световната сцена и любими български изпълнители. Специалната изненада за всички почитатели на фестивала тази година е, че събитието ще продължи три дни – от петък, 20 юни, до неделя, 22 юни, включително.

 

Програмата на фестивала „Франкофоли“:

 

Петък, 20 юни:

Началото на фестивала ще бъде дадено от френската група La Caravane Passe, която ще предложи много динамично и цветно шоу с джипси и номадски фолклор. През 2023 г. La Caravane Passe отбеляза 20-годишнината си на сцената с издаването на албума „Hotel Karavan“, който включва сътрудничества с артисти от пет континента, сред които La Rue Ketanou, Mehdi Nassouli и Amsterdam Klezmer Band. След тях сцената ще завладее румънската поп звезда Alexandra Stan, позната с хита „Mr. Saxobeat“, както и с други любими парчета като „Lemonade“, „Get Back (ASAP)“, „Dance“, „All My People“ и много други. След нея на сцената ще излезе италианската певица In-Grid – гласът зад френскоезичния денс хит „Tu es foutu“. Финалът на вечерта ще бъде даден от Master KG – южноафрикански музикант и продуцент, известен с глобалния хит „Jerusalema“. Съчетавайки африкански ритми с електронно звучене, той се утвърждава като един от най-влиятелните съвременни артисти от континента.

 

Събота, 21 юни:

Вечерта ще започне с RILA – българо-французойка, израснала в сърцето на българските планини. Със своя поп стил, обогатен с кинематографични мелодии, тя впечатлява и напомня за звезди като Adele и Lana Del Rey. След нея на сцената ще се качи Криско – един от най-успешните български изпълнители и продуценти. Фестивалният си дебют ще направи и Лили Иванова. Гвоздеят на вечерта ще бъде френската звезда ZAZ – изпълнителка със собствен почерк, съчетаващ шансон, джаз, поп и световни ритми.

 

Неделя, 22 юни:

Последният ден на фестивала ще започне с обичаните български музиканти Братя Мангасариян. Известни със своя хумор и сценично присъствие, те ще внесат настроение и усмивки. След тях публиката ще се наслади на изпълнението на Kiril Dzajkovski и вокали, които ще поднесат неповторимо музикално пътешествие с микс от етно мотиви и електронни бийтове. Финалът на фестивала ще постави легендарната група Gipsy Kings с участието на Тонино Балиардо, които със сигурност ще накарат публиката да танцува под ритмите на „Bamboléo“, „Djobi Djoba“, „Un Amor“ и други вечни хитове.

 

 

Билети за фестивала може да намерите на официалния сайт на фестивала.

За удобство на феновете те са налични и в мрежата на Eventim, Kupibileti.bg, EpayGo, както и на касите на EasyPay в цялата страна.

 

Може да закупите своите билети на цени от 70 лева за еднодневен и 140 лева за двудневен билет. Специално за всички фенове на фестивала – до края на месец май, при покупка на двудневен билет за петък и събота, получавате бонус – безплатен вход за неделя. Същото важи и за вече закупените двудневни билети.

 

След края на месец май в продажба ще бъдат пуснати и билетите за всички три дни от фестивала.

 

Всяка покупка на билет носи и добро – 2 лева от стойността му ще бъдат дарени на Фондация „Слънчеви деца“, която подкрепя деца със специални потребности.

 

Фестивалът се провежда с подкрепата на Община Пловдив и Фондация „Пловдив 2019“, продължавайки традицията, започнала през 2015 г., когато България стана част от семейството на легендарния френски фестивал Les Francofolies.

 

Програма на фестивала „Франкофоли“ 2025:

Петък – 20 юни

 

La Caravane Passe

 

Alexandra Stan

 

In-Grid

 

Мaster KG

 

 

Събота – 21 юни

 

RILA

 

Криско

 

Лили Иванова

 

ZAZ

 

Неделя – 22 юни

 

Братя Мангасариян

 

Kiril Dzajkovski

 

Gipsy Kings с участието на Тонино Балиардо

 

Официални канали на фестивала:

 

Facebook:

 

https://www.facebook.com/francofoliesbg

Instagram:  https://www.instagram.com/francofoliesdebulgarie

 

Web: https://francofoliesbg.com

Пловдивските момичета от хор „Евмолпея“ ще честват Деня на българската азбука, просвета и култура в Румъния, с която сме в историческа, духовна и географска близост. В навечерието в най- хубавия български пролетен празник - Деня на българското училище, на всички ученици и учители  - 24 май, ще е начало на юбилейните дни по повод 280 години от основаването на първото българско училище в света, носещо името на книжовниците и първоучители Кирил и Методий в Стар Бешенов. Девическият хор „Евмолпея“ не случайно е поканен да изнесе цикъл концерти в северната ни съседка Румъния. Преди 174 г. първото светско честване по българските земи на  двамата равноапостоли и покровители на Европа става през Възраждането в Пловдив и е организирано в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ от Найден Геров.

 

Този празник ще бъде отбелязан на 23 май от най-голямата и най-старата запазена българска диаспора в Румъния, населена от 3500 българи, намираща се в областта Банат на района Трансилвания, включваща Стар Бешенов, Винга и Тимишоара. Тези селища са център на българщината и кътчето, запазило душата на България за повече от 300 години. Поканата е персонална към хор „Евмолпея“  при ЦПЛР-ОДК- Пловдив с диригент д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова. Получена е чрез кмета на гр. Пловдив, г-н Костадин Димитров, от извънредния и пълномощен Посланик на Република България в Румъния г-н Радко Влайков и е с подкрепата на г-н Георги Наков - депутат на българското национално малцинство в Румънския парламент, лидер на Съюза на банатските българи и почетен Консул на България в гр. Тимишоара.

 

За банатските българи Денят на светите братя Кирил и Методий е изключителен празник. От 2015 г. в Румънския парламент е приет закон, с който 24 май е обявен за Ден на българския език в Румъния. Именно поради значимостта на празника и за да си припомним вековните връзки между българи и румънци е поканен хор „Евмолпея“ след многобройните му участия пред българските общности в Сърбия, Хърватия, Северна Македония, Турция, Германия и Франция, а този път и в Румъния.

 

Хор „Евмолпея“ е високо оценяван състав сред българските малцинства в тези страни. Топлите връзки с българските дружества, дипломати, специалисти с хорови състави, незабравимите концерти в много градове с българско население и ценители на хоровото изкуство, предопределиха по естествен начин избора на пловдивските момичета. През годините хор „Евмолпея“ е участвал в различни културни-дипломатически мисии, но и тази се очертава като много затрогваща, защото е свързана с един от най- светлите български празници, скъп на сърцето на всеки българин, с езика на нашите деди и с гордостта, че и ний сме дали нещо на света!

 

Честването ще се състои в Стар Бешенов,  с тържествено отбелязване на патронния празник на Теоретическия лицей „Св. св. Кирил и Методий“ - Дудещий Веки и ще се състои в Дома на културата „Яку Ронков“ – носещ името на първия учител по български език в областта Банат. Гимназията е открита през 1745 г. и от тогава до днес няма нито една година прекъсване на учебния процес. (Априловската гимназия, първото светско училище в поробена България е основана 90 г. по- късно през 1835 г.). Гимназията тук е единственото в Румъния училище, в което български език се учи от детската градина до 12 клас.

 

Изключително силен акцент в рамките на тържествата ще бъде 200 - годишнината от издаването на първия български учебник „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон. С оглед обвързаността и жизнения път на големия български общественик и будител с различни градове в Румъния, както и поради огромния му принос за запазването на българската традиция и слово, тази двувековна годишнина бе включена в списъка на бележитите годишнини по линия на ЮНЕСКО, по инициатива на България, подкрепена от Румъния и Франция. Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО също дава патронажа на честването. В културен център „Карол Телбиз“, носещ името на най-младият и най-важният кмет в историята на банатските българи, ще бъде представен за първи път пред широка аудитория юбилейния тритомник с произведения на д-р Петър Берон, издаден от пловдивското издателство „НИТОН,  а то ще запознае публиката и с други издания от наши възрожденци, като Г. С Раковски и Петко Славейков (екземпляри от които, както и от юбилейната трилогия ще бъдат дарени на българските читатели в Румъния). За българската общност ще бъдат подготвени безплатни брошури за значимата годишнина и за съдържанието на сборника. Ще се състои премиерна прожекция на документален филм за личността и делото на д-р Петър Берон, за този „Достоен наследник на Хумбулта“, както Славейков нарича д-р Берон в некролога за него от май от 1871 г.

 

В тези празнични дни хор „Евмолпея“ ще изнесе самостоятелни концерти и в красивата българска Римокатолическа църква „Успение на Пресвета Богородица в Стар Бешенов, построена от българите католици, дошли по тези земи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 година. На самия 24 май, момичетата ще отпътуват за Винга, където ще огласят великолепната неоготическа църква, най- големия храм в района. Винга е селище от градски тип, което е начело на банатското българско национално възраждане през 19 век. Селището е в български граници по времето на хан Крум, при цар Симеон и при сина му Петър I. Градът е заселен от българи през 1723 г., а Мария Терезия потвърждава с тържествена грамота заселването им.

 

В един от дните също с представяне на хора в гр. Тимишоара, момичета ще се запознаят със забележителностите на третия по големина град в Румъния и главен град на областта Банат. Наричан „Малката Виена“ и „Виена на Балканите“, градът е сърцето на Румъния, един от най-красивите градове на Европа, който крие много история, археология и красота. Ще посетят площада на Обединението в центъра на старата част на града, Католическата катедрала с гробницата на единствения български епископ - Никола Станиславович, дошъл с прадедите си от България в Тимишоара, ще видят бароковият дворец и най-големия търговски център в Европа. Предстои им срещнат и с представители от лектората по българския език към Западния университет в града. Тук през 1849 г. е роден Йосиф Иванович, най-известният композитор на валсове след фамилията Щраус.

 

С обновения състав на формацията хористките, заели местата на абитуриентките ще представят многоцветна програма и пъстър репертоар от 20 песни с различни стилове на няколко езика, но тъй като XXXIV – то им задгранично турне обхваща дните за празника на българската писменост и култура, на всеки концерт ще започват неизменно с химна „Върви народе възродени“ по музика на Панайот Пипков и текст на Стоян Михайловски.

 

За пореден път младите пловдивски хористки ще развеят знамето на българската култура, а като носител на званието „Посланик на добра воля“ ще са и културни дипломати, които през годините на своята 20 годишна творческа дейност, успешно представят българския дух, красота и талант при срещите си с нашите сънародници зад граница, защото България е навсякъде, където се говори български, където се събираме под българския флаг и заедно честваме важни исторически дати.

 

Да пожелаем и този път на хор „Евмолпея“ светъл път със закрилата на Св. Св. Кирил и Методий.

Страница 1 от 2395

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…