
Капана.БГ
Хърватският художник Лука Петрач с изложба в Пловдив
Националната общност на българите в Хърватия и Дружество на пловдивските художници представят изложба на мозайки на Лука Петрач – хърватски художник, преподавател в Педагогическия факултет на Загребският университет и в Художествената академия на Загреб.
ВРЕМЕ И МЯСТО
Откриване: 22.05.2025 г., 18:00 ч. Изложбата продължава 04.06.2025 г.
Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153, гр. Пловдив; раб.време: от вторник до събота: от 12,30 до 18 ч.
За събитието:
На 22 май в Изложбената зала на „Дружеството на пловдивските художници“ на бул.“Цар Борис III-ти Обединител“ 153 от 18 часа Националната общност на българите в Хърватия представя изложба на мозайки на известният хърватски художник Лука Петрач.
Обединявайки произведения от няколко цикъла в тази изложба, Лука Петрач създава изцяло нова система за наблюдение на пищните възможности, които притежава каменната мозайка. Обикновеният зрител трудно може да предположи колко потенциал има в натрошения камък. Петрач създава образи с изключителна жизнена сила. Лекотата с която изгражда формата и установява тонални разновидности в мозаечната техника, наподобява рисуването с четка и е особено отчетлива в цикъла „Портрети“.
Лука Петрач е един от най-известните представители на този жанр на приложните изкуства в Хърватия. Това доказват големият брой изложби както в Хърватия така и в чужбина.
За автора:
Лука Петрач е роден през 1980 г. в Загреб. През 2001 г. завършва Учителската академия в Загреб, а през 2006 г. – отдел „Графика“ на Художествената академия към Загребския университет, в класа на проф. Невенка Ар- банас.Участва е в самостоятелни и групови изложби в Хърватия – Загреб, Дубровник, Сплит, Раб, а също така и в чужбина – Братислава, Бари, Краков, Скопие, Йоханесбург, Хуан Гриего (Венецуела). Освен с живопис, Петрач се занимава и с приложно изкуство. Награждаван е за своите творби както в Хърватия, така и в чужбина. Автор е на множество мозайки и витражи, по обществени поръчки от Хърватия и Словения.
Лука Петрач е редовен професор във Факултета по педагогика на Загребския университет и хоноруван преподавател в Художествената академия към Загребския университет.
Член е на Съюза на хърватските художници и на обществената културна организация „Матица хърватска“.
Карлос Насар представя „Моят път“ в Пловдив
Карлос Насар кани пловдивчани и гостите на града на един вълнуващ спектакъл, който ще представи пътя му към върха, като едно вдъхновяващо преживяване, което надхвърля спортното постижение и се превръща в разказ за смелост, страст и човечност.
На сцената ще оживее приказка, в която освен Карлос Насар ще се вплетат:
Мая Бежанска – българска театрална, филмова и телевизионна актриса.
Квартет „Дестини“ – музикални феи, които ще създадат специална атмосфера
Деца от Федерацията по адаптирана физическа активност – със свое вдъхновяващо участие, което ще трогне сърцата ви
Клуб по акробатика „Стефан Данчев“ – Сливен – с впечатляващо акробатично изпълнение, което ще виостави без дъх
Михаела Стойкова – талантлива танцьорка от Пловдив с множество национални и международни отличия, сред които 10 пъти титлата Best Talent Female.
7 юни 2025 • Зала Колодрум, Пловдив • Начало: 18:00 ч.
Радослав Чичев и Мирослав Христов гостуват в Петното
Литературен фестивал „Пловдив чете 2025“, литературен салон „Spirt & Spirit“, издателство за поезия „ДА“, издателство „Жанет 45“ и клуб „Петното на Роршах“ Ви канят на литературно четене с
Радослав Чичев и Мирослав Христов.
На 20 май, вторник Литературен салон Spirt & Spirit представя двама поети в разговор – Радослав Чичев и Мирослав Христов.
Те ще четат откъси от последните си книги – „Лоно“ ( Жанет 45) и „Очаквани места“ (Издателство за поезия ДА), които улавят красотата на ежедневието и дълбоките размишления за света, който ни заобикаля.
20 май 2025 г. (вторник), 19:00 ч.
Клуб „Петното на Роршах“ (ул. Йоаким Груев 36)
„Лоно“ е най-топлата и интимна стихосбирка на Радослав Чичев. В нея ту тихо и кротко, ту с гръм и трясък нахлува детето, което не спира да задава вселенски въпроси и с недоумение да се вглежда в човешкия ред. Пред което човек се чувства и силен, и безсилен, но и дете. „Лоно“ е разходка край морето и в парка, в паметта и емоционалността, след която, вече вкъщи, стоиш пред прозореца и се взираш в светлината на току-що падналия дъжд.
– Иван Димитров
Радослав Чичев е завършил история в СУ „Св. Климент Охридски“. Работи в БНР като един от водещите на предаванията „Гласът на времето“ и „Аларма“ по програма „Христо Ботев“. През март 2010 г. пиесата му „Колекционерката“ печели Първа награда на конкурса за камерна пиеса „Славка Славова“ на Театър 199. През 2011 г. излиза първата му стихосбирка „От прашинката на деня“ („Арс“, 2011), за която през 2012 г. е отличен с бронзов Пегас на „Южна пролет“ в Хасково. През 2012 г. е победител на фестивала „София: Поетики“. Един от участниците в поетичното представление „4х4“, заедно с Ясен Василев, Мирослав Христов и Иван Димитров. През 2013 г. излиза втората му поетична книга „Сърцето на ловеца е лисица“ („Сонм“, 2013). Следват още две: „5.6“ (Жанет 45, 2016), и „Светкавици“ (Издателство за поезия ДА, 2019). Има още три поставени пиеси – независимото представление „Траевремене“, с режисьор Ида Даниел, радиопиесата „Звездата на Планк“, с режисьор Анастасия Събева и радиопиесата „Голямото чудовище“. Един от авторите в подкаста „Градски детектив“. Работил е по три документални проекта: представлението на Студиото за документален театър Vox Рopuli „Невидими номер 3 – Дом“, радиосериала „Втората световна“ на БНР и радиопиесата „Сънят на сезоните“.
„Очаквани места“ на Мирослав Христов включва 32 поетични творби, които разказват за близостта, сезоните и вселенската свързаност на малките неща.
Мирослав Христов (р. 1982) е завършил философия и магистратура „Изкуства и съвременност” в Софийския университет. Пише поезия и пиеси. Дебютната му стихосбирка „Череша с гравитация” („Арс”, 2010) печели наградата на Националния литературен студентски конкурс в Шумен и е сред претендентите за „Южна пролет” 2011. Последвана е от „Зъби” („Ерго”, 2012), представена в рамките на пърформанса 4×4, и „Как ще посрещнем дъжда” (Small Stations Press, 2018). През 2022 г. получава първа награда на поетичния конкурс „Морето” в гр. Ахтопол. Дебютната му пиеса „Всичкоядецът” (реж. Ани Васева) се появява през 2012 г., като се играе последователно в The Fridge, „ТР Сфумато” и ДНК и е представена на фестивала Off Europe в Лайпциг. През 2019 г. пиесата му „Пустония” печели наградата за млад автор на конкурса „Иван Радоев” в гр. Плевен. Същата година се поставя пиесата му „Цикадите” (реж. Александра Петрова), която получава номинация за драматургичен текст на наградите „Икар”. Два пъти е отличаван на Нова българска драма в гр. Шумен и три пъти в селекцията на ПроТекст/Eurodram. Работил е като сценарист и преводач, а в момента работи в културния отдел на Гьоте-институт България.
Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/9JoABulhK.
Солисти от Миланската Скала и Националния оркестър на Франция идват в Пловдив
Гастролите са в рамките на XVI Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща”
За пролетното издание на фестивала пристигат знаменити музиканти от Виена, Париж, Лондон, Милано, САЩ – сред тях ярко се открояват солистите от оркестъра на Миланската Скала, от Националния оркестър на Франция, от хор “Мистерията на българските гласове” и много други. Откриването е на 20 май в Епископската базилика с концерт на световноизвестния цигулар с пловдивски корени Марио Хосен, наричан от възхитената публика “българският Паганини”, който ще музицира заедно с виртуозната пианистка от Виена Дора Делийска.
Във фестивалните вечери публиката ще се наслади на музика от Елизабетинската епоха в изпълнение на Георги Димитров – Жожо – носител на Нова Елизабетинска награда на гилдията на музикантите в Лондон, на джаз, барок, фолклор, бразилски ритми, мащабен Голям детски концерт-спектакъл на Римския стадион и мн.др.
Международният фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща”, който година след година представя в Града под тепетата едни от най-добрите образци на изпълнителското изкуство в наши дни, е част от Културния календар на Община Пловдив и е носител на престижните отличия “Музикален проект на годината”, награда “Пловдив” за музика и Златен медал от Министерство на културата.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, Министерство на културата, Фондация Музикартисимо. Билети за концертите – онлайн в мрежата на Ивентим.бг и на място преди концертите. Пълна програма в уебсайта на фестивала: www.musicartissimo.com.
Букви от цветя ще бъдат разположени в Цар-Симеоновата градина
Флоропополис – новаторски празник, организиран за първи път от Община Пловдив, ще преобрази централната част на Цар-Симеоновата градина във вдъхновяваща експозиция на цветни пана, посветени на българската азбука.
В основата на темата на тазгодишното издание на събитието “Азбуката разцъфтява” стои оригиналното предложение на пловдивското студио за визуална комуникация Пункт всяко пано да представя стилизирана буква. Студиото разработва 30 оригинални авторски изображения – по едно за всяка буква, които ще бъдат изработени от цветни венчелистчета и разположени в Цар-Симеоновата градина.
Дизайнерите от Пункт създават и визуалната идентичност на празника, вдъхновени от формата на венчелистчета – материалът, от който ще бъдат изработени паната.
Като част от програмата на Флоропополис 2025, посетителите ще могат да разгледат и специална изложба, посветена на Plovdiv Typeface – шрифта на Пловдив, създаден от Пункт в съавторство с над 4000 жители и гости на града, споделили своя ръкопис по време на празниците за 24 май през 2019 година. Изложбата представя този уникален за света колективен проект, в който почеркът на хората допринася за изграждане на визуалната идентичност на града.
В рамките на Флоропополис на специален щанд всеки посетител ще има възможност да наблюдава демонстрации на печат на тениски в реално време, да поръча и отнесе със себе си тениска с избрани букви, както и да избере оригинални сувенири с визии от пъстрите пана – жив спомен от празника.
Студиото има дългогодишен опит в реализацията на знакови за Пловдив визуални и комуникационни проекти с каузата градът да се превръща във все по добро място за живеене и вдъхновяваща дестинация за посетители.
Музикален песенен фестивал озари обновената зала на Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“
Вълнуващ и вдъхновяващ празник на музиката събра на една сцена три различни по дух, но сродни по призвание музикални формации от три български града. Обновената зала на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ за първи път отвори врати за такова мащабно събитие – Музикален песенен фестивал, посветен на хоровото изкуство, културния диалог и приятелството чрез музика.
Срещата бе организирана по инициатива на маестро Илиян Тиганев – диригент на домакините от ППД „Ангел Букорещлиев“, както и от художествения съвет. Организацията по посрещането бе изцяло дело на хористите, с активното участие на партньорски състави от Сливен и София. Събитието се превърна в истински мост между поколенията, жанровете и творческите търсения, с основна цел: обмен на опит, вдъхновение и създаване на трайни музикални приятелства.
Гордост за събитието беше участието на смесения хор „Туида“ от Сливен, воден от младия и енергичен диригент Симон Павлов. От столицата пристигна вокално-инструменталната група „Вдъхновение“ към НЧ „Младост – 1971“, чийто ръководител Георги Богданов – впечатляващ със своята достойна възраст и неизчерпаем творчески заряд – трогна всички със своята отдаденост към музиката.
Фестивалът бе открит с тържествено слово от маестро Илиян Тиганев, който се обърна към гостите с дълбоко емоционално приветствие. В речта си той подчерта силата на изкуството да свързва хората и значимостта на културното общуване в съвременното общество.
„Ние сме събрани не просто на концерт, не просто на фестивал – ние сме събрани в името на една мисия... на духовността, на изкуството, на културното просветление! (...) Нека днес говори песента! Защото там, където звучат обединени човешките гласове, там има надежда, съпричастност, бъдеще!“, отбеляза Илиян Тиганев.
Концертната част откриха домакините от Пловдив. Под диригентството на Илиян Тиганев, хористите представиха завладяващ репертоар: „Тебе поем“, южноафриканската „Сия Хамба“, любимата „Хубава си, моя горо“ в оригинален аранжимент, както и въздействащите „Облаче ле бяло“ и „Каква мома видях, мамо“.
След тях сцената бе озарена от младия хор „Туида“. Макар сформиран преди по-малко от година, съставът демонстрира завидна зрялост, ентусиазъм и музикална изразителност. Сред изпълненията им се откроиха „Върви, народе възродени“ – в навечерието на 24 май, нежната „Хубава си, моя горо“ в нов прочит и темпераментната фолклорна песен „Бре Петрунко“. Изпълненията на техните солисти докоснаха сърцата на публиката.
Кулминацията дойде с вокално-инструменталната група „Вдъхновение“. Те поднесоха едночасова програма, изпълнена с енергия, стилово разнообразие и искреност. Особено вълнуващо бе изпълнението на тяхната авторска песен и едноименен химн „Вдъхновение“, написан от Георги Богданов. След него прозвучаха познати и обичани мелодии – „Ке Сара“, „Изгубена любов“, „Коимбра“, както и емоционалната „Асад адио“, която предизвика импровизиран танц сред публиката и хористите в залата.
Залата бе пълна до последното място. Атмосферата пулсираше с енергия, уважение и споделено вдъхновение. Музикалният диалог между градовете и поколенията показа на дело колко вярна е мисълта, че „песента сдружава, развеселява и утешава“, както се пее в химна на Пловдивското певческо дружество.
След концертната част, събитието продължи с неформална среща между участниците, придружена от вкусна почерпка, топли разговори и множество усмивки. Нови познанства, споделени идеи и покани за бъдещи съвместни изяви се родиха в тази непринудена атмосфера.
Фестивалът завърши с благодарност към всички участници и с ясно заявено намерение тази среща да бъде първата от поредица – нова традиция, която ще обединява хора чрез изкуството. Организаторите изразиха надеждата събитието да се превърне в ежегоден форум за хорово и вокално творчество.
В един ден, на едно място, музиката събра хора, сърца и мечти. А песента – тази вечна спътница на човека – продължи да носи светлина, човечност и надежда.
Изложба и уъркшоп „Камъкът говори“ на Огнян Читаков в Пловдив
„Камъкът говори“ – изложба скулптура на Огнян Читаков
Графична Галерия „Абрис“, гр. Пловдив, ул. “Отец Паисий” № 17 30.05 – 14.06.2025
Откриване: 30 май от 18:00 ч.
Творческа работилница за скулптура: 1 юни от 11:00 ч. пред галерията
Камъкът - като глас, като спомен, като възможност за трансформация
В изложбата „Камъкът говори“ утвърденият български скулптор Огнян Читаков разгръща философията на формата чрез въздействаща серия от съвременни скулптури. Проектът е част от програмата на онлайн платформата и галерия Integrated Artists Gallery, която от години работи в посока представяне на съвременното българско изкуство в международен контекст.
Сътрудничеството на автора с галерията отваря нови хоризонти пред творческото му развитие – от участие в международни онлайн платформи за изкуство до стилово и тематично разширяване на изразните му средства. Работите му придобиват нова сила, като комбинират дълбоко вкоренена скулптурна традиция с езици на модернизма, минимализма, постмодернизма и абстрактния експресионизъм.
„Камъкът говори“ е поле за диалог между традиция и иновация. Чрез обработката на различни видове камък – мрамор, варовик, гранит, андезит, базалт, габро и др. – Читаков изгражда абстрактно експресивни и силно въздействащи форми, в които се усеща ритъмът на земята и дъхът на времето. Той става медиатор на различни стилове в историята на изкуството, като ги пречупва през своя личен артистичен почерк и превръща суровия материал в носител на емоции, вътрешни състояния и социални внушения. Скулптурите му са визуални гласове – едновременно деликатни и монументални, съзерцателни и мощно изразителни. Те отразяват неговото разбиране за изкуството като трансцендентален жест, който не само се докосва до миналото, но го разказва наново за съвременния зрител.
Работилницата по скулптура на 1 юни от 11 часа ще предложи жива среща с творческия процес. Под открито небе, пред графична галерия „Абрис“, Огнян Читаков ще демонстрира техники и подходи в работата с камък, създавайки пространство за споделяне на знания и вдъхновение.
За допълнителна информация:
https://www.integratedartists.gallery/blog
https://abrisgallery.com/bg
Контакти за медии и партньорства:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.