
Капана.БГ
Община Пловдив кани млади поети за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“
Община Пловдив кани млади поети за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“
Община Пловдив отправя покана към млади поети от цялата страна за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“. Конкурсът е за издадена поетична книга на автори на възраст до 35 години , като темата е свободна. Конкурсът има състезателен характер.
Условия за участие :
- Всеки участник може да представи само по една поетична книга, издадена преди датата на обявяване на конкурса.
- За всяка календарна година, изданията се приемат в срок от 15 юли до 15 август (включително) като за валидна се счита датата на пощенското клеймо или товарителницата.
- Книгите се изпращат на адрес: гр. Пловдив 4000, пл. „Стефан Стамболов“ №1, Община Пловдив - „За Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“.
- В копието се поставя по един екземпляр от изданието, при възможност - текст на книгата на електронен носител и информация за съответния участник (три имена, ЕГН, адрес за кореспонденция, имейл и телефон за връзка, кратка биография).
Предоставените за участие поетични книги не се връщат.
Постъпилите предложения се оценяват от тричленна експертна комисия , съставляваща се от председателя и двама членове. Всеки член от състава на комисията има право на един глас.
Комисията присъжда следните награди:
- Голяма награда на Община Пловдив – грамота и парична награда, в размер на 2000 лв.;
- Две поощрителни награди на Община Пловдив, всяка от които включваща грамота и парична награда в размер на по 500 лв.;
- Поощрителни награди на съорганизаторите .
Организатор на поетичния конкурс „Добромир Тонев“ е Община Пловдив и партньори. Медиен партньор на конкурса „Добромир Тонев“ е БНР Радио Пловдив.
Обявяването на победителите и награждаването се извършва на официална церемония, която се провежда в навечерието или в деня на рождението на поета Добромир Тонев – 15 октомври.
Статут на Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“: https://culture.plovdiv.bg/
Пловдивските „Бамбини“ се завърнаха от престижен международен фестивал в Италия
Вокална група „Бамбини“ при ЦПЛР - Общински детски комплекс - Пловдив с ръководител и музикален педагог Снежана Донева се завърна от участие в Международния фестивал на музикалното и танцово изкуство “Acqua Azzurra” Лаго ди Гарда, Верона – Италия.
Фестивалът е член на културната организация - Европейска асоциация на фолклорните фестивали - ЕАФФ и се отличава със своя неконкурсен характер, като основната му цел е културен обмен и създаване на приятелства между артистите от различни държави. Вместо състезание, фестивалът се фокусира върху запознаването с историята и обичаите на различните култури и предоставя възможност за изява на всички участници - деца и възрастни пред широка публика. Освен за развитие и популяризиране на музикалното и танцовото изкуство, събитието дава възможност за сътрудничество между ръководителите на съставите с цел обмяна на опит и знания.
Първият фестивален ден премина изключително емоционално за децата на „Бамбини“. Те изпяха пред жителите и гостите на италианския град Малчезине свои авторски песни в съпровод на Димитър Донев – корепетитор на състава. С изключителна прецизност формацията представи пред публиката красотата на българския песенен фолклор с изпълнение на песните „Петруно, пиле шарено“, „Ерген деда“ и „Море пиле“, а песните „Това е България“ и „Детето в нас“ подчертаха авторския почерк на вокалната група.
„Щастливи сме, че взехме участие във фестивала “Acqua Azzurra”! Прекрасно е, че няма надпревара, а само приятелство и удоволствие от представянето на всички участници. А най – хубавото бе, когато видяхме и усетихме, че песните ни се харесват и аплодират силно от публиката“, споделят талантливите „Бамбини“.
В Гала концерта, с кратка програма се представиха всички участници във фестивала, като тази година те бяха от четири държави - България, Италия, Полша и Германия.
В извън фестивалната програма „Бамбини“ успяха да заснемат кадри за реализирането на видеоклип към песента „Шарена гайда“, която е включена в първия им самостоятелен авторски албум „Слънце над България“. Кадрите са снимани на едни от най - хубавите места в Италия, които талантливите „Бамбини“ успяха да посетят.
Пътуването на ВГ „Бамбини“ се осъществи с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 2 „Мобилност“ и е част от Календара на културните събития на града за 2025 г.
Вокалната формация не спира с изявите си до тук. След броени дни те ще бъдат част от проекта „Където музиката среща ТеатъРа“. Концертът на младите таланти се осъществява с подкрепата на община Пловдив и ще се реализира в лятната градина на ресторант „ТеатъРа“ в двора на Драматичен театър - Пловдив.
В началото на месец септември, „Бамбини“ ще бъдат част от проекта "Музикални приключения: Класика през детските очи". Това е иновативен класически концерт, предназначен да запознае децата с класическата музика, като ги направи част от преживяванията на музикантите и преки участници. Мястото ще бъде зала „България“, София.
Международен младежки фестивал на акварела
Галерия „Капана“ ще е домакин на III Международен младежки фестивал на акварела
На 8 юли от 18 часа в галеря „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията.
Фестивалът, който съчетава творчество, образование и културен обмен между поколения и нации, включва 20-дневна изложба, както и богата съпътстваща програма. Градската художествена галерия отново отваря врати за почитателите на акварелното изкуство с изключително му разнообразие от стилове, сюжети и техники, представени от млади художници от България и още 13 държави.
Сред младите български артисти до 35-годишна възраст участват студенти от Националната художествена академия в София, възпитаници на специализирани училища по изкуства в Пловдив и други градове в страната, както и ученици от частни арт школи, ръководени от утвърдени художници и педагози.
Публиката ще има възможност да види и оригинални творби на изтъкнати акварелисти от международното жури, както и на поканени изявени автори над 35 години от различни държави.
В конкурсната програма участват млади таланти от: България, Австралия, Нидерландия, Мексико, Албания, Индия, Русия, Украйна, Сингапур, Перу, Иран, Испания, Сърбия и Китай. Те са разпределени в две възрастови групи: 12–18 години и 19–35 години.
Изложбата показва осезаемо развитие на младите акварелисти от България, Индия, Мексико и Перу спрямо предходните издания, с открояващи се съвременни търсения и експерименти. Особено впечатление правят творбите в жанра композиция, където се наблюдава изключително богато и зряло художествено мислене.
ПРОГРАМА НА ФЕСТИВАЛА
• 8 юли, 18:00 ч. – Тържествено откриване на Международния младежки фестивал на акварела в Галерия „Капана“, Пловдив.
• 9 юли, 10:00 – 15:00 ч. – Ден на демонстрациите в Конферентната зала на 2-ри етаж, Галерия „Капана“. Утвърдени майстори като Игор Юрченко, Амит Капур и Игли Арапи ще представят своето майсторство пред публика. Предвижда се и лекция за акварела от Краси Тодоров.
• 9 и 10 юли – следобедни часове: Извън времето за демонстрации и специални събития, участниците ще могат да рисуват в пленер из града, вдъхновени от атмосферата и архитектурата на Пловдив.
• 10 юли, 10:00 – 12:00 ч. – Колективна демонстрация в дворното пространство на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“: 20 до 25 художници ще създадат съвместен 20-метров акварел върху ролка хартия „Арш“, като всеки ще допринесе със своя част в общата творба в реално време.
Изложбата може да се види до 27 юли.
„Намасте по хималайски“ и F1 на „Филмови нощи във Филипополис“ в следващите два дни
Летният кинофестивал на Пловдив „Филмови нощи във Филипополис“ продължава с вълнуващо заглавие за пътешественици из Азия и новия касов хит „F1: Филмът“ с Брат Пит.

В понеделник вечер можем да гледаме първото заглавие от поредицата филми, свързани с пътешествия и приключения. “Намасте по Хималайски“ ни среща с Ана и Михаел, които кръстосват Азия от Монголия, през Китай до Тибет и Хималаите. Те се срещат и разделят по пътя, като трябва да се съберат в Непал. Там ги изненадва пандемията, която променя всичко – плановете им, както и отношението на местните към тях. Прожекцията е тази вечер, 7 юли, от 21:15 часа.

Във вторник ще може да гледаме новият зареден с адреналин „F1: Филмът“. На големия екран ще видим Брат Пит и Хавиер Бардем. Филмът от режисьора на "Топ Гън: Маверик" Джоузеф Косински е заснет по време на реални Гран При състезания. Героят на Пит е застаряващ, но талантлив състезател, който се завръща след дълги години отсъствие в трудна борба със съвременната конкуренция. Прожекцията е във вторник, 8 юли от 21:15 часа.
Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.
Трета творческа лаборатория "Съвременните технологии и кукленият театър"
На 10 юли 2025 г. от 19:00 ч. в Куклен театър – Пловдив ще се състои открит показ на резултатите от десетдневната творческа лаборатория „Роботика“ – иновативен експеримент, който изследва границите между сценичното изкуство, технологиите и театралната образност. Входът за събитието е свободен.

Проектът се е дело на режисьорите Ева Кьосовска и Веселин Бойдев, носители на Награда „Пловдив“ 2024 в категория „Съвременни мултижанрови изкуства“. В лабораторията се включват актьори, програмисти, визуални артисти и техници, които създават сценични етюди с участието на LEGO роботи, сензори и микроконтролери, превърнати в пълнокръвни герои с характер, емоция и сюжет.
На сцената зрителите ще видят етюди, в които технологиите не просто „подкрепят“ действието, а се превръщат в активни участници в него – задвижвани от програма, но оживели чрез въображението и изразните средства на кукления театър.
Всичко по темата четете в Под тепето.
Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект BALKAN MOODS
„Камерна сцена Пловдив“ и Международен младежки фестивал „Кръстопът“ представят в Пловдив BALKAN MOODS. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима виртуозни артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ се с богата изразителност и иновативна музикална естетика. Легендарният български кавалджия Теодосий Спасов, всепризнат със своя изключителен талант и уникален стил, споделя сцената с четирима международно признати музиканти - китаристите Атанас Уркузунов, Георги Василев, Димитър Иванов и контрабасистката Ирина-Калина Гудева.
Пловдивската публика ще види и чуе BALKAN MOODS на 16 юли, сряда, от 19.00 часа в Малката Базилика.
Репертоарът на ансамбъла е силно повлиян от завладяващите мелодии, сложните ритми и богатите културни традиции на Балканите и представлява симбиоза между три жанра: класика, джаз и фолклор. В музиката и изпълнението на квинтета се забелязва хармонично сливане на тези стилове, където строгостта и изтънчеността на класическата музикална форма срещат свободата и импровизацията характерни за джаза, като всички тези аспекти са дълбоко вдъхновени от нашито вековно фолклорно наследство.
Програмата на BALKAN MOODS включва творби на именити съвременни композитори от България и Сърбия, в които виртуозността и артистичната експресия на музикантите повеждат слушателя на едно своеобразно и вълнуващо пътешествие през звуковите пейзажи на Балканите, съчетавайки традиционното с модернистичното.
Билети се продават в мрежата на Ивентим и на място преди концерта.
„Камерна сцена Пловдив“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
В Пловдив започва Творческа лаборатория за хорова музика „Крикор Четинян“
Творческата лаборатория за запознаване с хорова музика „Крикор Четинян“, създадена по идея на Крикор Четинян и Кръстин Настев, ще се проведе тази година между 31 юли и 6 август в Пловдив. Участници и преподаватели от Испания, САЩ, Канада, Южна Корея, Северна Македония и България ще се подготвят в рамките на една седмица за традиционния заключителен концерт. Проектът се финансира от Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 г.
Настоящото издание, което отбелязва десет годишнината от създаването на Лабораторията, включва и майсторски клас по пеене, който ще бъде ръководен от изтъкнатите педагози от САЩ – доц. д-р Сердар Илбан, проф. д-р Майкъл МакАндрю и Десислава Гавраилова от Канада.
Дванайсет млади диригенти ще бъдат обучавани от артистичния директор на Лабораторията д-р Кръстин Настев, доц. д-р Сергей Павлов от Медисън, САЩ, проф. д-р Джеймс Хан от Тексаския Ламар университет и проф. д-р Жеоншик Янг от Сеул, Южна Корея.
В заключителния концерт, който включва разнообразна програма, ще участва гостуващият Kамерен хор "Санта Чечилия" от Онда, Испания, с ръководител Надежда Стоянова. Концертът ще се състои в Голямата епископска базилика в Пловдив на 6 август от 19 ч., при вход свободен – до запълване на предвидените за концерта места.
Творческата лаборатория се провежда със съдействието на Община Пловдив, НУМТИ „Добрин Петков“ и Общински институт „Старинен Пловдив“.
Творческата лаборатория е създадена през 2015 год. по идея на Крикор Четинян – изтъкнат български хоров диригент, дългогодишен преподавател по дирижиране в АМТИИ-Пловдив и НМА „Панчо Владигеров“- София и Кръстин Настев – негов ученик и последовател, който понастоящем съчетава позициите на преподавател по хорово дирижиране в Държавното висше училище за музика на Кастия-Ла Манча и диригент на Варненската опера.
Летния курс дава възможност на млади хорови диригенти, студенти и учители по музика да работят с водещи специалисти в областта на хоровата музика, разнообразен репертоар, който често включва неизпълнявани произведения в България.
В рамките на една седмица участниците има възможност да работят с хор, да усъвършенстват диригентската си техника в индивидуални или групови занимания и да присъстват на различни теоретични лекции или ателиета. Майсторският клас се провежда в Националното училище за музикално и танцово изкуство” – Добрин Петков, Пловдив и завършва с публичен концерт, който по традиция се провежда в емблематично архитектурно пространство в Пловдив.