
Капана.БГ
Избираме любимата българска книга до 24 май
Верига книжарници Orange стартира кампанията „Обичам българската книга“, посветена на родните автори и техните произведения, които изграждат културната идентичност и оставят следа в личните истории на читателите. Инициативата цели да ангажира обществеността в национален разговор за значението на четенето и да открои книгите, които формират ценностите и въображението на различните поколения.
Кампанията ще се реализира в три етапа, като първият ще се проведе между до 10 май. В него всеки читател може свободно да номинира любима българска книга, без жанрови или тематични ограничения, чрез специално създадена лендинг страница. Вторият етап ще бъде от 14 до 22 май, когато ще се проведе гласуване между най-често посочваните заглавия. Книгите-победители ще бъдат обявени на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
„С „Обичам българската книга“ провокираме читателите да споделят кои български заглавия са оставили следа в живота им – от първото произведение, което са прочели, до онова, което продължава да ги вълнува и до днес. Вярвам, че всеки пази в съзнанието си поне една „лична“ книга – като скъп спомен, вдъхновение или част от собствената си история. Затова каним всички – малки и големи – да се включат и да гласуват за любимите си български книги“– сподели Ния Арсениева, изпълнителен директор на верига книжарници Orange.
Кампанията „Обичам българската книга“ отправя покана към всички читатели да си припомнят онези произведения, които са ги вдъхновили, променили или съпътствали през годините. Чрез общото усилие да бъдат откроени най-обичаните заглавия се създава още една възможност българската литература да заеме своето заслужено място в съвременното културно пространство.
Повече информация за гласуването и правилата на кампанията можете да намерите тук.
Представят книгата "Пловдивската къща през епохата на Възраждането"
Изданието е посветено на безценният труд на архитект Христо Пеев за пловдивските възрожденски къщи
Кой е арх. Христо Пеев?
В Балабановата къща в Стария град на Пловдив предстои представянето на англоезичното издание на книгата "Пловдивската къща през епохата на Възраждането" - безценният труд на архитект Христо Пеев за пловдивските възрожденски къщи. Събитието е насрочено за 17 часа. Организатори са екипът на ОИ "Старинен Пловдив" и наследниците на арх. Христо Пеев - сем. Веска и Боян Илиеви и г-жа Юрка Цокова.

Освен с интерес към архитектурата на по-ранните епохи като изследовател, Пеев е и особено продуктивен в практиката си, често с изключително модерни проекти.
Вижте архитектурна обиколка на единственият дигитален гид за Града под тепетата - Lost in Plovdiv, около Изоставените красавици на арх. Христо Пеев – Фоторазходка.
Книгата представлява енциклопедичен труд, който успява да съхрани и да предаде на поколенията не само духа и красотата, но и знанията и разбирането за пловдивската възрожденска архитектура.
Входът е свободен, до заемане на местата.
Кой е арх. Христо Пеев? - четете в Под тепето
Снимка на корицата: Пловдив, къща на Елеонора и Алберт Малапел, ул. „Кръстьо Пастухов” № 8, архитект: Христо Пеев, 1933 г.
Концерт на обещаващата българска група Woomb в Пловдив на 3 май
“Мрачни, мистериозни, малко готически, много театрални, а понякога просто зад стена от бомбастичен рок” (Кевин Коул, KEXP)
Woomb се завръщат в Пловдив на 3 май в клуб Bee Bop Café малко преди да издадат ремикси към миниалбума си To Never Fear the Sun EP и чисто нов сингъл.
Песните на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов вече имат дълъг път. След дебюта на Woomb през 2023 г., проектът бързо намери вярна публика, стигна до ефира на Sirius XM, KEXP, Radio Eins и първи международни изяви.
През 2025 г. Woomb имаха участия на някои от най-големите световни шоукейси като ESNS в Холандия и MENT в Словения, бяха едни от 15-е номинирани за престижните музикалните награди на европейския съюз (MME), влязоха в селекциите за най-обещаващи имена на годината в Kaltblut Magazine и Independent Music Companies Association.
Те също така представиха музиката си в Сърбия, Хърватия, Унгария, Чехия и Словакия, снимаха сесия за немската телевизия WDR, а това лято ще са на сцени на фестивали като Sziget и Electric Castle.
Билети на предварителна продажба: 15 лв.
https://bilet.bg/bg/events/woomb-live-at-bee-bop-cafe-6214
В деня на събитието: 20 лв.
Врати: 20 ч.
Музика преди и след: Svetoslav (Indioteque)
Снимка: Петър Тухчиев
С интересна и занимателна програма НГСЕИ посрещна многобройни гости в „Ден на отворени врати“
Занимателен и вълнуващ „Ден на отворени врати“ се състоя днес в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в град Пловдив. Поводът за инициативата е изпълнението на дейностите по проекта „Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи“, който се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Инвестицията е по Процедурата за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“ и е в размер на 191 814,73 лв. Днес бяха презентирани нова техника и софтуер, закупени по проекта.
Гости в „Деня на отворени врати“ бяха учениците от ОУ „Васил Левски“, с. Караджово и ученици от клуб „ИКТ за високи постижения“ и от Драма кръжока към ОУ „Душо Хаджидеков“ Пловдив. Те имаха възможност да видят демонстрация в реална среда на възможностите на новото оборудване, да се запознаят с творческата атмосфера в Гимназията и да наблюдават работата на учениците в часовете.
Децата присъстваха на кратка демонстрация на ученици от 12 клас, специалност „Компютърна анимация“ с преподавател Робърт Попов и демонстрация на новия софтуер в обучението по „Компютърна графика“ с преподавател Кънчо Касабов. Гостите наблюдаваха работа в час с интерактивни учебни дъски и специалните таблети, научиха детайли за начина на създаване на анимационен филм и създаване на графичен дизайн.
Учениците посетиха и ателиетата по специалностите „Сценичен костюм“, „Театрален грим и перуки“ и „Театрална кукла“. След края на демонстрациите, възпитаниците на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства зарадваха гостите от двете училища с театрален спектакъл в 3-то ателие.
Децата успяха да видят и част от репетицията на спектакъла “Ние, мюзикълните?” на 11б клас, режисьор Русалия Игнатова, който ще се играе тази вечер. Спектакълът е част от програмата на вечерните представления, които се играят по повод 50 – годишния юбилей на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. В продължение на благотворителната кауза, която учениците от НГСЕИ подеха преди време за събиране на средства за техните връстници от Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, на всички представления до 19 май в 3-то ателие е поставена кутия, в която могат да дарят средства за училището в Трявна, засегнато от пожар.
В изпълнение на договор № BG-RRP-1.015-0493-C01 по проект „Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи“, в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в град Пловдив са закупени: Компютърна система с монитор 15 бр.; Компютърен модул 7 бр.; Интерактивен дисплей 75“ 5 бр.; Интерактивен дисплей 65“ 2 бр.; 3D принтер 1 бр.; Консуматив за 3D принтер 1 бр.; Режещ плотер 1 бр.; Преносим компютър 17 бр.; Графичен таблет 15 бр.; Комплект от функционални точки за безжичен достъп; Устройство за безжична връзка 6 бр.; Абонамент за софтуер; Очила за виртуална реалност 6 бр.; Развойна платка 8 бр.; Широкоъгълна конферентна камера 6 бр.; Стенна стойка за екран 6 бр.; Стойка с колелца 1 бр. и Стативи за рисуване 9 бр.
Пловдивският спортен клуб „Севън Стормс“ с блестящо представяне на световното първенство в Орландо
Пловдивският спортен клуб „Севън Стормс“ и атлетите Павлена Николова и Рая Папазова, със старши треньор Мариана Данева, за втора поредна година представиха град Пловдив и България на най-голямото световно събитие за мажоретни спортове - ICU World Cheerleading Championships 23- 25 April, Orlando, USA.
В Световното първенство тази година участие взеха над 4300 състезатели от шейсет държави от целия свят: Гърция, Австралия, Австрия, Барбадос, Белгия, България, Канада, Чили, Китайска Народна Република, Колумбия, Хърватия, Чехия, Дания, Еквадор, Финландия, Франция, Германия, Гватемала, Унгария, Ирландия, Израел, Италия, Ямайка, Япония, Република Кореа, Литва, Мали, Мексико, Молдова, Монако, Монголия, Холандия, Норвегия, Полша, Пуерто Рико, Румъния, Сингапур, Словакия, Словения, Южна Африка, Испания, Швеция, Швейцария, Тайпе, Тайланд, Украйна, Тринидад и Тобаго, Великобритания, Англия, Северна Ирландия, Шотландия, Уелс, Остров Ман, Аржентина, Бахамски Острови, Бразилия, Египет, Коста Рика, Нова Зеландия и САЩ.
Нашите атлети се състезаваха в дисциплина Cheer Pom Doubles и се класираха на полуфинал на 28-мо място от шейсет държави – пореден повод за гордост за Пловдив и България, за постигнатия успех в този съвсем нов за страната ни спорт.
За своята подготовка за ICU World Cheerleading Championships, атлетите тренираха пет дни седмично по четири астрономически часа в продължение на цяла година, под вещото ръководство на личен и старши треньор. Момичетата са изключително щастливи от постигнатите резултати, а треньорите много горди за този успех, постигнат само за година.
Спортен клуб „Севън Стормс“ Пловдив е лицензиран клуб в Министерството на младежта и спорта и е член на Bulgarian Cheer Union. Клубът развива спортовете чирлидинг, батон туърлинг и мажоретни танцови техники freestyle jazz, hip-hop, pom- poms. работи се с атлети на възраст от 4 до 35- годишна възраст.
Клубът се помещава и тренира в Многофункционална спортна зала „Колодрум Пловдив“.
Председател на Спортен клуб „Севън Стормс“ е Мариана Данева.
Световното събитие ICU World Cheerleading Championships 23- 25 April, Orlando, USA се излъчваше на живо по олимпийския канал Olympics (www.olympics.com)
Художникът Орхан Исмаил кани на изложбата "Абстрактни хоризонти"
Художникът Орхан Исмаил кани пловдивчани и гости на града на своята самостоятелна изложба "Абстрактни хоризонти" на 2 май 2025 г., от 18 ч., в Галерия "Пловдив" /ул. "Авксентий Велешки" 20, Общински съвет/!
В изложбата ще имате възможност да се насладите на над 50 живописни творби на автора, които той представя за първи път пред зрителите.
Художникът е родом от Лудогорието. Живее и работи в Разградска област. В творческата си биография има множество самостоятелни изложби, съвместни и групови участия, международни пленери в България и Турция. Участвал в изявите на СБХ в Разград. Самостоятелните му изложби са в различни градове на страната: София, Стара Загора, Разград, Хасково, Шумен и др. В Пловдив това е първата му изява.
Повече за автора и неговите творби: https://orhanismail.com/
Удостояват грузинския писател и поет Гурам Одишария с титлата „доктор хонорис кауза“ на вестник „Пловдивски университет“
На 8 май 2025 г. от 15,30 часа в Заседателната зала на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще се състои тържествената церемония по удостояването на грузинския писател и поет Гурам Одишария с титлата „доктор хонорис кауза“ на вестник „Пловдивски университет“.
След тържествената част ще бъде представен и неговия роман „Котаракът на президента“, преведен на повече от 20 езика. Вече има и българско издание – то е със знака на Пловдивското университетско издателство, а преводът е на Ивана Колева – лектор в Сухумския държавен университет. За книгата ще говори литературоведът проф. д.ф.н. Жоржета Чолакова.
Събитието е част от програмата на Международния фестивал на поезията „Орфей“, в който участват 12 поети от 9 държави. МФП „Орфей“ се открива същия ден, 8 май, от 18 часа в Малката раннохристиянска базилика на Пловдив. Проектът Международен фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК“. Той се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.
От 1998 г. датира традицията един писател (предимно възпитаници на ПУ) да се избира за „доктор хонорис кауза“ на в. „Пловдивски университет“. Той произнася и академично слово, посветено на литературата. Досега с това почетно звание са удостоени Христо Карастоянов, Иван Вълев, Гриша Трифонов, Валери Станков, Красимир Йорданов, Антон Баев, Александър Секулов, Емил Милев, Петър Краевски, Румен Денев, Веселин Стоянов, Георги Янев, Иван Митев, Екатерина Костова. Има и двама чуждестранни членове на тази престижна колегия – канадската поетеса Клодин Бертран и грузинският поет Роберт Месхи. Към тях вече се присъединява и Гурам Одишария, който е новоизбраният доктор хонорис кауза на вестника.
Гурам Одишария е грузински поет, писател, драматург, общественик, носител на повече от десет национални и международни награди, министър на културата и опазването на паметниците на Грузия в периода 2012-2014 г., конфликтолог, участник в над 80 грузинско-абхазки, грузинско-осетински, кавказки и международни конференции. През 2008 г. от Федерацията за всеобщ мир в Сеул получава статут на посланик на мира.
Роден е през 1951 г. в Сухуми – столица на Абхазката АССР, която тогава е в границите на Грузинската съветска социалистическа република и на Съветския съюз. Завършва Историко-филологическия факултет на Сухумския педагогически институт „Максим Горки“. Работил е като журналист в различни печатни медии в Грузия, главен редактор на абхазкото литературно списание „Рица“. Автор е на около 30 книги с поезия и проза, пиеси, филмови и телевизионни сценарии. Стихосбирки: „Псалми за теб“, „Неочаквани молитви“, „Правенето на дъжд“, „Ключът за морето“, „Седем рисунки за едно дете“, „Мир на този дом“. Стихотворенията на Гурам Одишария са свързани с екзотиката на неговия роден град, сюрреалистичните морски пейзажи и приморската флора. Критиците често го определят като „морски поет“.
Сред най-известните му романи са: „Котаракът на президента“, „Океанът Черно море“, „Завръщане в Сухуми“, „Бомба с очила“. Основната тема в прозата на Гурам Одишария са особеностите на постсъветския период в Грузия и Кавказ; войната и мира, любовта и омразата в края на 20-и и началото на 21-ви век (примерът с Грузия); историите за спасение от смъртта и състраданието един към друг на хора, намиращи се в противоположни лагери в трудни и екстремни ситуации; носталгията по живота преди войната и надеждите на хората, станали бежанци в резултат на въоръжения конфликт; Черно море като главен герой в прозаичните произведения на писателя и феноменът на мултикултурно пресичане на обществата; търсенето на визии, които отварят пътя към нови хоризонти и допринасят за процеса на възстановяване и развитие на отношенията между държавите, които в резултат на войната се озоваха на различни страни.
Удостоен е с Държавната награда на Грузия, наградата „Иля Чавчавадзе“ за литература, наградата на Грузинското театрално дружество (за пиесата „Далечно, далечно море“), със златен медал на името на Антон Павлович Чехов за принос в съвременната литература, медал на името на Александър Довженко (Украйна, 2019 г.). Произведенията на Гурам Одишария са преведени на повече от 25 езика. Романът „Котаракът на президента“ е първата му книга, преведена на български език. Преди 3 месеца тя имаше премиера в Харвардския университет, където в едно книжно тяло са събрани романът на Гурам Одишария и на абхазкия писател Даур Начкебия – „Брегът на нощта“. Преди броени дни на Фестивала на книгата в Париж Гурам Одишария представи френското издание на „Проходът на бежанците“. След края на войната в Абхазия през 1992 – 1993 г. Гурам Одишария живее в грузинската столица – Тбилиси.