Капана.БГ

Капана.БГ

Художниците - графици проф. д-р Мъгърдич Касапян и неговия брат - близнак доц. Крикор Касапян откриват тизложба тази вечер от 18,30 ч. в графична галерия "Абрис" на ул. "Отец Паисий" 17.  

Те творят предимно в графичната стилистика „Суха игла“.

За авторите:

Крикор Касапян: Роден през 1963 г. в гр. Пловдив. През 1982 г. завършва ССХУИИ „Цанко Лавренов“. Завършва НХА в София, специалност графика. Освен множеството самостоятелни изложби е участвал и в общи в Япония, Испания, Германия, Белгия, Холандия, Сащ, Англия и Полша. Член на СБХ и на ДПХ. Преподавател по рисуване в АМТИИ - Пловдив.

Награди:

2016 – Почетен плакет от Организацията на евреите в България "Шалом“ за цялостно творчество и забележителен принос в културния живот на българското общество и по повод изложбата „Светлина от Словото“ .

2016 – Номинация за графика в Годишна изложба на ДПХ.

2006 - Спонсорска награда на Второто Международно биенале на екслибриса - София. 

2005 - Почетен медал от ХХ Международно биенале на модерния екслибрис – Малборк – Полша.                                                                                                                                              

1996 - Четвърта Награда на III Международно триенале на графиката – Кочи, Япония.                                                                                                                                                    

1994 - Награда “Silver Scenes Purchase Prize” и “R. K. Burt Paper Prize” - Британска международна изложба за малка графика 1994/95 Бристол, Англия. 

1992 - Награда от Изложба конкурс на тема „Човекът и морето“.

Мъгърдич Касапян: Роден през 1963 г. в гр. Пловдив. През 1982 г. завършва ССХУИИ „Цанко Лавренов“. Завършва НХА в  София, специалност графика. Член на СБХ, ДПХ и The Print Center, Philadelphia, USA. Преподавател по графика, рисуване, композиция, анализ на графичен лист и др. в АМТИИ - Пловдив. Освен множеството самостоятелни изложби е участвал и в общи в Япония, Испания, Германия, Белгия, Холандия, Сащ, Англия и Полша.

Негови графиките му са притежание на Национална Художествена Галерия – София, Държавна Художествена Галерия – Пловдив, Галерия „Душиша“ – Япония и много частни галерии в България, Сащ,Германия, Испания, Франция и др.

Награди: 

2016 - Почетен плакет от Организацията на евреите в България „Шалом“ за цялостно творчество и забележителен принос в културния живот на българското общество и по повод изложбата „Светлина от Словото“.

2015 - Наградата за графика на годишната изложба на Дружеството на Пловдивските художници.

2008 - Номинация за графика на изложба-конкурс, организиран от „Алианц” – България.

2006 - Спонсорска награда на II Межународно биенале на екслибриса, София.

2005 - IV награда за екслибрис – Бодио Ломнаго, Италия.

Билети за фестивала на специални промоционални цени могат да бъдат закупени до 15 май

Музикалният фестивал „Франкофоли“ отново ще завладее Пловдив. На 20 и 21 юни, районът на Гребната база ще се превърне в музикална сцена, обединяваща звученето на световната и българската музика.

 

В петъчната вечер към международната поп звезда Александра Стан, покорила световната сцена с „Mr. Saxobeat“, се присъединява още една дама с изключителен глас и сценично присъствие – IN-GRID. Емблематичната изпълнителка на френскоезичната денс сцена и гласът зад хита „Tu es foutu“ пристига за първи път в Пловдив. Родена в Италия и израснала сред филми и музика, Ингрид Алберини, известна със сценичното си име IN-GRID носи страст и доза френски шик в своето изпълнение. С песни, превърнали се в химни на емоциите, тя ще поднесе на публиката пулсиращо шоу, пълно с танц, чувство и заразителна енергия. Кой още ще се присъедини към тях – ще разберем съвсем скоро.

 

Съботната вечер ще събере на сцената хип-хоп и поп сензацията Криско, един от най-успешните български изпълнители и продуценти. Своя фестивален дебют ще направи и Лили Иванова. А за финал ще се включи ZAZ – френската звезда, известна със своя уникален стил, който съчетава шансон, джаз, поп и световни ритми.

 

За да бъде изживяването още по-запомнящо се, началото на съботната вечер ще бъде поставено от още едно българско участие – RILA. Певицата е изгряваща звезда на българската и международна музикална сцена, която ще направи своя дебют на фестивала „Франкофоли“. Нейни сингли като „Life Soldiers“ и „Rain“ се отличават с кинематографично поп звучене, напомнящо на изпълнители като Adele и Lana Del Rey. Музиката ѝ черпи вдъхновение от духовността, природата и човешките взаимоотношения, носейки дълбоки емоции и лични послания. RILA бързо набира популярност и се утвърждава като артист с уникален стил и визия.

 

Фестивалът се провежда с подкрепата на Община Пловдив и Фондация „Пловдив 2019“, продължавайки традицията, започнала през 2015 г., когато България стана част от семейството на легендарния френски фестивал „Les Francofolies“.

 

Билети за фестивала могат да бъдат закупени на специални промоционални цени – от 80 лева за еднодневен и 130 лева за двудневен пропуск до 15 май.

 

Билети ще намерите на официалния сайт на фестивала: https://francofoliesbg.com

За удобство на феновете те са налични и в мрежата на Eventim, Kupibileti.bg, EpayGo, както и на касите на EasyPay в цялата страна. Всяка покупка на билет носи и добро – 2 лева от стойността му ще бъдат дарени на Фондация „Слънчеви деца“, която подкрепя деца със специални потребности.

 

Дали организаторите са подготвили още интересни музикални имена, които ще се включат в програмата на фестивала? Ще разберете съвсем скоро!

 

Програма на фестивала „Франкофоли“ 2025 до тук:

 

Петък – 20 юни – Александра Стан, IN-GRID

 

Събота – 21 юни  – RILA, Криско, Лили Иванова, Zaz

 

Официални канали на фестивала:

 

Facebook:https://www.facebook.com/francofoliesbg

Instagram:  https://www.instagram.com/francofoliesdebulgarie

 

Web: https://francofoliesbg.com

Едни от най-ярките звезди на родната поп и хип-хоп сцена се присъединяват към малките-големи таланти от „Бон-Бон“ за концерта им на 1 юни в Античен театър в Пловдив. С шоуто „Нещо ново“ стартира националното турне за 30-годишнината на групата, а сред специалните гости ще са Мария Илиева, Графа, Дара Екимова, Венци Венц, Йоанна Драгнева, LATIDA, Niki Rice и мощен лайв бенд – Сара Чакърова, Цветан Маринов-Цецо, Александър Васев, Емилио Мархолев и Калоян Минчев.

 

Обединени от идеята за приемственост между поколенията, обичани изпълнители и подрастващи артисти ще влязат в изненадващи колаборации, част от които ще намерят място и в новия албум „30“.

 

Проектът включва 13 авторски визуализации, създадени от Сара Чакърова, LATIDA, Рози Караславова, B!ON,  „Бон-Бон“ и режисьора Радостин Събев – Шошо.  „30“ е първият по рода си български концептуален албум, създаден с участието на деца. Звученето му отваря нова глава в историята на „Бон-Бон“. Настроението, посланията и бийтмейкърското майсторство в „30“ отразяват колкото търсенията на тийнейджърския бунтарски дух, толкова и желанието на децата да бъдат чути и оценени като артисти. „Основното ни послание е: „Нищо не става по-малко страшно, просто ние ставаме по–смели.“ С този проект обръщаме представите в публиката – децата не правят музика за фон, те са нейният двигател“, казва Сара Чакърова – перкусионист, идеолог и музикален продуцент на „30“.

 

Албумът ще излезе в навечерието на Деня на детето и ще бъде подкрепен от поредица концерти в Царево (18 август), Лозенец (20 август), Sofia Summer Fest (1 септември), Велико Търново (4 октомври) и София (27 ноември). Шоуто в Пловдив ще бъде най-амбициозното до момента за „Бон-Бон“, които се превърнаха в машина за семейно забавление с авторските си мюзикъли през последните години. На 1 юни възпитаниците на Рози Караславова ще споделят с публиката аудио-визуален спектакъл на ръба на киното, който ще включи песните от албума „30“, но и всички знакови за репертоара на групата хитове. Хореографията ще бъде дело  на Милен Данков – човекът, който рисува картини с танц за продукциите на големите имена в родния шоубизнес.

 

През последните 15 години „Бон-Бон Мюзик“ подкрепя каузите на УНИЦЕФ в България и тази година ще продължи традицията, като ще дари 5 % от приходите от концертите си в Пловдив и София за най-уязвимите момичета и момчета в страната.

 

Албумът „30“ е естественото продължение на мисията на „Бон-Бон“ – да създава проекти, в които децата са главните действащи лица, автори и носители на идеи. През годините групата остави ярка следа с участия в Детската Евровизия, авторски телевизионни формати и мюзикъли, които се превърнаха в символ на качествено семейно забавление.

 

Билетите вече са в продажба в Grabo.bg  и в  Eventim.bg.

 

Последвайте “Бон-Бон Мюзик“ във Facebook, TikTok и Instagram.

Регионалeн етнографски музей –Пловдив кани публиката от 15 май 2025 г. на вълнуваща среща с текстилното наследство на България –изложбата „Жив (от) тъкан“, посветена на майсторската изработка на котленски килими и превръщането на един домашен занаят в изкуство.

 

Вплитайки багри, символи и лични истории, тази изложба разказва за жени, които не просто тъкат – те запазват памет, създават култура и предават знание. Представени са килими от фонда на музея и частни колекции, които разкриват разнообразието и дълбочината на традицията, съхранена през поколения. 

 

Изложбата е по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и е придружена от богата съпътстваща програма: творчески работилници, образователни модули, представяне на книги и концерти. Особено внимание е отделено на детската и ученическата публика чрез дейности като оцветяване на шаблони с мотиви от килими, редене на пъзели, четене на приказки и боядисване с естествени багрила.

 

„Жив (от) тъкан“ показва, че килимът не е просто вещ – той е културна памет, вплетена в цвят и нишка. Това е изложба, която се преживява – с очи, с ръце и със сърце.

 

Място: Регионален етнографски музей – Пловдив

 

Откриване: 15 май 2025 г., 18:00 ч.

 

Период: 15 май – 30 септември 2025 г.

 

Организатор: Регионален етнографски музей – Пловдив

Известният пловдивски скулптор Атанас Карадечев ще посреща почитатели и приятели от 8 до 27 май на ретроспективната си изложба в Градска художествена галерия – Пловдив (ул. „Княз Александър“ №15).

 

Откриването е днес – 8 май, от 18:00 часа.

 

В експозицията ще могат да се видят 40 негови пластични творби от бронз, както и  акварели, маслена живопис, рисунки и скици. Някои са правени скоро, други са създавани през годините назад. Като главна тема на своето творчество самият автор посочва Жената и свързаните с нея преживявания и естетически търсения. В повечето пластики се съдържат алегории и метафори, провокиращи зрителя към размисъл и търсене на скритите послания.

 

Атанас Карадечев е роден на 26.08.1955 г. в родопското село Смилян . Завършил е Художествената гимназия „Акад. Дечко Узунов“ (НУПИД) в Казанлък. Дипломира се със специалност „Скулптура“ във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Като млад скулптор трупа познания и майсторство в ателиета на едни от най-големите български артисти – проф. Валентин Старчев, Георги Чапкънов, проф. Крум Дамянов, проф. Емил Попов. Член е на СБХ.

 

В творческата си биография има десетки самостоятелни изложби и участия в общи изяви в България и чужбина: Швейцария, Австрия, Германия, Финландия, Чехия, Италия, Гърция, Франция, Венецуела.

 

Гордее се с продажбата на свои творби чрез международни аукционни къщи като „Шулер“ и „Отел Друо“, търгуващи с произведения на Ван Гог, Хенри Мур и други световни имена. Творбата му „Любов“ участва в „The Millennium Art Collection“, организирана от „Фондация 2000″ – Хага, Холандия. Изложбата с тези произведения стартира в Токио и беше представена в Лос Анджелис, Буенос Айрес, Сидни, Оман и Берлин.

 

На много места в България са експонирани негови монументални творби: паметници на Атанас Буров във Варна, на Васил Левски в Стамболийски и в с. Марково, на пророчицата Ванга в местността Рупите, композицията „Коса“ в Куклен, фигурата „Гайдар“ в Златоград. В Пловдив са ситуирани паметникът на полк. Борис Дрангов, монументът за спасяването на българските евреи, паметникът на загиналите в трудови злополуки. Негова е скулптурната композиция на светите братя Кирил и Методий, поставена пред българското посолство в Берн, Швейцария.

 

Атанас Карадечев е предал страстта си към изкуството на поколения български таланти като преподавател в двете артистични училища в Пловдив – НХГ „Цанко Лавренов“ и над 25 години в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства.

Археологът Мая Мартинова-Кютова разкрива тайните на Римския Пловдив тази събота

 

Тази събота, 10 май, в 10:00 ч. пловдивчани и гости на града могат да се включат в първия маршрут от новия сезон на проекта на издателство „Летера“ – „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Сборният пункт е пред входа на късноантична сграда „Ирини“ в подлез „Археологически“, а водач в това вълнуващо пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова. Тя е проучвател на едни от най-значителните археологически обекти в Пловдив, участвала в проектите за експониране на Одеона, Форум-север, Стадиона на Филипопол, Източна порта.

 

Мая Мартинова-Кютова ще поведе участниците през южното подножие на Трихълмието, между Античния театър и Епископската базилика, където е експонирана късноантичната сграда „Ирини“. До нея се достига по оригиналните римски улици – кардо и декуманус, днес пешеходна зона на съвременния подлез „Археологически“. Изграждането ѝ се отнася към края на ІІІ – началото на ІV в. сл. Хр. Сградата е перистилна, т.е. помещенията са разположени около вътрешен двор с каменна настилка и портици. Разграничават се две части – стопанска и представителна. На място са експонирани чудесните полихромни мозаечни подове на помещенията и портиците с фигурални изображения на соломонов възел, меандри, плетеници, кантароси и др. В централното помещение има мозаечно пано – женски образ с надпис EIPHNH, а до него е изграден осемстенен фонтан. Специална улица свързва „Ирини“ с Епископската базилика, което свидетелства за особения статут на сградата и нейния собственик.

 

Маршрутът преминава и през сутерена на хотел „Вила Флавия“, където са експонирани останки от обществена сграда, датирана в римската епоха. Останките принадлежат на римска баня – терми, които са част от по-голям комплекс. При археологически разкопки е разкрито помещение с басейн, полукръгла ниша и стълби. Отлично запазена е системата за подподово и стенно отопление (хипокауст). Топлият въздух е циркулирал между изградена система от тухлени колонки под мраморния под. Подовете и стените на залата са облицовани с правоъгълни мраморни плочи.

 

В Пловдив могат да бъдат видени безброй исторически, археологически и културни забележителности. Новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив“ ще се проведе на два етапа – през май-юни и през септември-октомври. Първият етап ще разкаже за Римския Пловдив – късноантична сграда „Ирини“ и римски терми, за Небет тепе, ще поведе любознателните по Главната улица на Пловдив, Градската градина и Бунарджика.

 

Следващата дата на „Духовни маршрути в Пловдив“ е  17 май, събота, със сборен пункт пред входа на Небет тепе в 10.00 часа. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен специалист в областта на елинистичната епоха е и ръководител на разкопките на Небет тепе.

 

Проектът „Духовни маршрути в Пловдив 2025“ е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на града.

В артистичното пространство на Изкуствотеката на НБ „Иван Вазов“ на 14 май – сряда, от 19:00 ч., Сдружение „Изкуство във времето“ ще изнесе за пета поредна година камерния концерт „През чудния месец май“. 

 

Юбилейното издание на концерта е подкрепено от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.

 

Участват представителите на Сдружението: Евгения Ночева (цигулка), Павел Генов (цигулка), Никола Николов (виолончело) и Злателина Коларова (пиано).

Гост-изпълнители: Ивелина Рашкова (сопрано), Мария Стоименова (сопрано), Емануил Татеосян (виола), ученици от НУМТИ „Добрин Петков“: цигуларите Калина Борисова, Адам Рамадан, Теодора Василева и Натали Недялкова (класически танц)

 

В програмата: творби от Й. С. Бах, В. А. Моцарт, Л. Бокерини, Ф. Шуберт, К. Сен-Санс, Х. Виенявски, Ал. Глазунов, Ф. Бридж, Г. Славчев и др.

 

Вход свободен.

 

Страница 1 от 2392

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…