
Капана.БГ
Започва фестивалът „Пловдив – СтоЛица на песента“ 2025
В 7-то издание участват над 120 певци от Арт Войс център и цялата страна, Биг Бенд Пловдив и гости от Сърбия
Започна 7-то издание на един от най-свежите и жизнерадостни музикални фестивали „Пловдив - СтоЛица на песента“, който се организира за пореден път от музикалната школа Арт Войс Център – Пловдив, с главен музикален педагог и ментор Руми Иванова. В пет последователни дни – от 27 до 31 май, над 120 талантливи певци от Арт Войс център – Пловдив, заедно с Биг Бенд Пловдив и гости от Габрово, Велико Tърново, Стара Загора, Белград (Сърбия), Тутракан, Нови Пазар и др. ще създадaт настроение и ще превърнат града в „Столица на младежкото творчество, песен и приятелство“, каквато е и главната цел на проекта. По време на Фестивала в Пловдив ще пристигнат солисти от цяла България, които със заряда си, с красивите си изпълнения, водени от потребността си да пеят, да музицират и да споделят заедно емоциите си, ще превърнат събитието отново в любим за града, проект.
Над 100 певци от Арт Войс център с вокални педагози – Руми Иванова, Ева Палакова, Алис Толвева, Евелина Ангелова, Габриела Шкодрева и Анастасия Баткова, ще изпълнят вечни хитове като „Високо“, „Детство мое“, „Междучасие“, „Панаири“, „Моя страна“ - доказателство за високото ниво на подготовка и работа на Арт Войс Център.
Гостуващите солисти са сред най- добрите млади изпълнители в страната, доказaли се на множество конкурси и формати. Те ще изпълнят с Бенда знакови песни като – „Синева“, „Остани тази нощ“, „Да започнем отначало“, „Feeling good“, „Price tag“, „Respect“.
Разбира се, цялата тази магия ще се случи с изключителното музикантско сътрудничество и подкрепа от Биг Бенд Пловдив, с диригент Николай Гешев, които през цялата фестивална програма ще репетират и свирят с всички деца и младежи на концертите. Гостите - участници, родители, преподаватели, ще разгледат забележителни места в Пловдив.
Фестивалът „Пловдив - СтоЛица на песента“ 2025, организиран от Арт Войс Център, е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година. Той със сигурност ще донесе много емоции, удовлетворение от свършената работа и нови идеи за следващото издание на фестивала, убедени са организаторите.
Ето и програма на фестивала по дни:
27 май 2025 г. от 19:00 ч. - район „Тракия“, в парк „ 2019“
28 май 2025 г. от 19:00ч. - район Южен, в парк „Райчо Кирков“
29 май 2025 г. от 19:00ч. - район Западен, в парк „Ружа“
30 май 2025 г. от 19:00ч. - район Централен, Античен форум Одеон
31 май 2025 г. от 19:00ч. - район Централен, площад „Стефан Стамболов“
Втори танцов уикенд на One Dance Festival 2025
Втори танцов уикенд на One Dance Festival 2025
4 спектакъла от България, Гърция, Белгия и Нидерландия гледаме между 30 май и 1 юни в Пловдив
17-ото издание на международния фестивал One Dance Festival продължава с впечатляващ втори уикенд, който отново ще превърне Пловдив в сцена на съвременния танц от 30 май до 1 юни 2025 г. Публиката ще има възможност да се наслади на четири зашеметяващи спектакъла от България, Гърция, Белгия и Нидерландия – среща на различни култури, естетики и артистични визии, обединени от езика на тялото.
30.05.2025, 19:30
Христос Пападопулос - “Моята свирепа невежа стъпка”
Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив
Има думи, които разтреперват плътта. Звуци – докосвания. Спомени, протичащи през тялото като ток. Заради тях гръцкият хореограф Христос Пападопулос прави крачка към нова естетика и физическа експресивност. “Моята свирепа невежа стъпка”, най-новият и най-откровеният му спектакъл – копродукция на One Dance Festival, го води в непознатата сценична делта на поезията и танца, на звука като материя и на тялото като музика.
Използвайки по-широк обхват на движенията, по-мащабна, но все така прецизна хореография, вдъхновена от словото, Пападопулос променя траекторията на своята работа, заради която днес е сред водещите хореографи и първи носител на престижната танцова награда Rose за спектакъла LARSEN С, който вече гостува на фестивала през 2021-а.
30.05.2025, 21:00
премиера – Александар Георгиев - “Fantastic Futures”
Драматичен театър, Пловдив
В новия си спектакъл “Fantastic Futures”, копродукция на One Dance Festival, хореографът Александар Георгиев избира да постави танца не фронтално, а в 360-градусово пространство, отворено за съвместно преживяване и въобразяване. Това е спектакъл между личните и колективните прочити на носталгията отвъд времето, в който движенията и насладата стават едно.
“Fantastic Futures” е покана да надникнем в това, което можем да изградим заедно, стига първо да си го представим. Така чрез носталгията и желанието, с танц, музика и светлина, изпълнителите и публиката могат да скицират повече от едно възможно бъдеще - бъдеще, което диша свободно, без да е предопределено или приватизирано. Бъдеще, което танцува.
31.05.2025, 20:30
предпремиера – Trevoga – “Xx-63”
Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив (фоайе)
Вдъхновен от завръщането на „рецесионния поп“ и хроничните онлайн тенденции, новият проект “Xx-63“ на колектива Trevoga, режисиран от Неда Ружева и Никола Стоянов, е безкрайна машина за фантазии, пропита от амбициозна зависимост, тревожна представителност и алгоритмично отчуждение от съвременната поп култура, които определят Поколението Z.
Месеци преди световната премиера на фестивала Julidans в Амстердам и в копродукция с One Dance Festival, “Xx-63“ се изправя срещу кървавите реалности на фантазиите за бягство на дигиталната епоха, водейки публиката през транса на безкрайното скролване и синтетичното удоволствие. Вместо морална критика, той цели да постигне баланс между антиутопия и надежда, представяйки сурови, но завладяващо красиви образи.
01.06.2025, 19:30
Чериш Мензо - “Франк”
Дом на културата “Борис Христов”, Пловдив
Чудовището, но не като външност и физическа обвивка, а като споделена фантазия вълнува хореографа Чериш Мензо в най-новия й спектакъл - FRANK, копродукция на One Dance Festival. Заглавието, както английската дума за честен, прям или краткото на Франкенщайн, e финалният акорд от нейната трилогия, в която лайтмотив е изкривяването и разтварянето на реалността, оттам и на танца.
В заключителната част Чериш разглежда плетеницата между чудовищното и човешкото. Тези “зли” създания – зомбита, митични герои, демони, духове, зверове – са наше творение. Те са метафори на страшни, но и притеглящи разкази. Те са призраци на прашни вярвания, отражения на страха, отрочета на непознатото, получили свои визуални черти, модели на поведение, гласове, реплики и движения дори. Фигурата на чудовището съществува, за да бъде победена, опитомена или отблъсната. Чрез нея се изгражда представа за Другия, за врага, за различния, подтиснатия.
One Dance Festival 2025 се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства и е част от програмата на Пловдив - Пловдив - Европейска столица на културата 2019 . Фестивалът се реализира с подкрепата на Министерство на културата и Министерство на туризма на Република България, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив и Фондация Лъчезар Цоцорков.
Ансамбъл „Тракия“, Оркестър за народна музика на БНР и оркестър „Канарите“ с общ концерт на Античния театър през юни
На 6 юни красотата и емоцията си дават среща на древната сцена, показвайки богатството на българския фолклор
„Ансамбъл Тракия и приятели“ е името на един много специален концерт, който пловдивчани и гостите на града ще видят на 6 юни 2025г., петък, от 19.00 часа на древната сцена на Античния театър в Пловдив. Главно действащо лице, както се подразбира, отново ще е любимият на публиката Фолклорен ансамбъл „Тракия“ - Пловдив с главен художествен ръководител и хореограф проф. д-р Даниела Дженева. Ансамбъл „Тракия“ е истинска емблема на българското фолклорно изкуство, емблема за град Пловдив и уникално българско постижение за световната сценична култура. Всеки път, във всяка концертна изява, на всяка сцена, виртуозните танцьори, певци и музиканти на ансамбъла очароват публиката с неповторимите си изпълнения и я пренасят в един свят на запленяваща красота и емоция, където традициите оживяват. Факт е, че всеки път, спектаклите на ФА „Тракия“ излизат от рамките на традиционните концерти и по един блестящ начин разкриват огромното фолклорно богатство на България от всички етнографски области.
Само преди дни, на 24 май, на сцената пред община Пловдив, пловдивчани станаха свидетели на невероятната симбиоза между Ансамбъла и музикантите от Гвардейския представителен духов оркестър, под диригентската палка на подполковник Ради Радев. Програмата включваше музикални изпълнения от Тракия, Добруджа, Странджа, Родопите, Северна България и Пирин, също и авторски композиции на Гвардейския представителен духов оркестър. Фолклорната и духовата музика са част от културната памет на българите, а в съчетание с честванията на събития от историята ни придобиват още по-силно значение и послание за поколенията, сподели тогава по повод концерта художественият ръководител на ансамбъла проф. д-р Даниела Дженева. (вижте снимки)
Сега, ФА „Тракия“ ще поведе пловдивчани и гости на града в още едно незабравимо музикално пътешествие, изпълнено с богатството на българския фолклор, но този път, заедно със своите дългогодишни, доказани във времето, приятели - Оркестър за народна музика на Българското Национално Радио, под диригентството на Димитър Христов и Оркестър „Канарите“, с ръководител - известният акордеонист, композитор и певец Атанас Стоев.
Концертът „Ансамбъл Тракия и приятели“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив. Той бе планиран като част от събитията, с които през 2024г. Ансамбъл „Тракия“ отбеляза 50-тия си юбилей, но по ред причини, не се състоя.
Тази година, на 6 юни, от 19.00 часа, фолклорната феерия ще „разлюлее“ сцената на Античния театър, за да срещне на едно сцена едни от най-обичаните и талантливи изпълнители на българска народна музика. Връзката на диригента Димитър Христов с ФА„Тракия“ е особено силна и специална, тъй като в миналото той е бил и диригент на ансамбъла. През годините, певици и музиканти от редиците на ансамбъл „Тракия“ са били част от състава и на оркестър „Канарите“, което допълнително засилва връзката между тези музикални състави. Със сигурност, участието на „иконите на сватбарската музика“ и любимци на публиката в цяла България, ще превърне концерта в незабравим празник, в който всеки ще усети радостта и енергията на българската народна музика.
Билети за концерта „Ансамбъл Тракия и приятели“ се продават в мрежата на Eventim.bg в цялата страна, на касите в Пловдив – каса „МаскАрт“ в ДК „Борис Христов“, Билетен център пред Община Пловдив, в Туристически информационен център на Римски стадион, каса на Античен театър и онлайн на Eventim.bg, както и в сградата на Ансамбъл „Тракия“, ул. Даме Груев № 1а.
Един даскалски тефтер и вечността на буквите
По повод отбелязания на 24 май Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, Исторически музей – Стрелча припомня на обществеността за една от най-ценните реликви в своя фонд – ръкописът „Статистика, преведена и наредена от Йоаким Груев“, грижливо преписан на ръка от Ганче Милев Чиширанов в Пловдив през 1865 г.
Ръкописът не е просто учебен тефтер – той е живо свидетелство за възрожденската епоха, когато знанието се е съхранявало чрез ръкописен труд, с отдаденост и отговорност към бъдещето. Освен статистически данни, тетрадката съдържа откъси от различни книги и учебни материали, каквито са използвани в класните стаи по време на Възраждането.
Ганче Чиширанов, възпитаник на Класното епархийско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив, където е учил под ръководството на бележития просветител Йоаким Груев, посвещава живота си на учителската дейност в родната Стрелча. Под негово ръководство местното училище прераства в трикласно и се утвърждава като водещо в региона. Чиширанов е и инициатор на първото Земеделческо дружество в града (1871 г.), както и на идеята за основаване на читалище.
Днес, повече от 150 години по-късно, тефтерът му не само ни разказва за една епоха, а и продължава да живее. С голяма отдаденост и професионализъм, д-р Румяна Дечева от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ при Софийския университет в момента реставрира тази ценна реликва – истински мост между миналото и настоящето.
В края на 2024 г. проектът на музея „Консервация и реставрация на ръкописни документи и старопечатни издания в аварийно състояние от експозицията на Исторически музей - Стрелча“ беше одобрен за финансиране от Министерството на културата. Сред обектите на реставрация е и този тефтер – свидетелство за просветното дело, духа и паметта на възрожденските ни учители.
Исторически музей – Стрелча изразява своята признателност към всички, които съхраняват българската духовност и историческа памет. С реставрацията на тази безценна реликва се прави важна крачка към опазване на културното наследство и предаването му на бъдещите поколения.
Публикацията е реализирана по проект, рег. № СМГ -114/02.10.2024 г. “Консервация и реставрация на ръкописни документи и старопечатни издания в аварийно състояние от експозицията на Исторически музей - Стрелча”, по Тема 1: „Дейности по опазване на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии”, финансиран от Министерството на културата на Република България.
Пролетният панаир на занаятите преобразява Малката главна
Регионална занаятчийска камара – Пловдив и Община Пловдив канят пловдивчани и гости на града на традиционния Пролетен панаир на занаятите, който ще се проведе от 29 май до 1 юни 2025 г. на ул. „Райко Даскалов“/Малката главна/. Сърцето на Пловдив ще тупти в ритъма на живите български традиции, претворени от творческия дух и сръчни ръце на над 50 занаятчии.
Занаятчии от цяла България ще представят своето майсторство – красиво, автентично и непреходно. Ръчно изработени изделия, съхранили духа на поколения, ще очароват посетителите със своята красота и оригинални решения.
Рубриката „Докосни се до занаят – сътвори вълшебство“ предоставя възможност на всички желаещи – малки и големи – да се включат в безплатни демонстрации и работилници.
Под ръководството на утвърдени майстори те ще се докоснат до тайните на занаятите: Ножарство, Калоферска дантела, Художествена керамика и Художествени тъкани.
В необикновено пътешествие, в което се срещат вкусът на традицията, ароматът на хляба, сладостта на живота и кулинарната философия, ще ни пренесат майстор-пекар Георги Лефтеров, майстор Варта Торосян – участник във втори сезон на “Hell’s Kitchen” и радетелят за чиста храна Шеф Росен Чакъров. Във викторини с награди, могат да се включат и всички желаещи да провокират своите знания.
Акцентът в събитието е уникалната изложба „Код Носия – Кукли, пазители на традицията“, която ще се разположи на две локации – Галерия „Занаяти“ и на самата ул. „Райко Даскалов“.
Посетителите ще имат възможност да се докоснат до изяществото на ръчно изработени плъстени кукли, облечени в народни носии от различни етнографски области на България. Всяка кукла е миниатюрна вселена от багри, шевици и вълнена топлина. Авторът на изложбата, майстор Румяна Герчева от гр. Шумен, ще разкаже историята за сътворяване на куклите и детайлите по тяхната изработка. В обособена изложбена зала на Малката главна тя ще очаква всички желаещите да се потопят в света на сухото плъстене и да изпробват своите умения.
Подкрепата за деца със синдром на Даун е кауза, която РЗК – Пловдив неотклонно следва, за да направи живота им по щастлив и пълноценен, гост на Панаир на занаятите ще бъде Фондация „Ап Уид Даун“.
Събитията стартират на 29 май. Изложба „Код Носия – Кукли, пазители на традицията“ се открива в Галерия „Занаяти“ в 17.00ч , след което с дефиле съпроводено от звуците на гайда, занаятчии и участници се отправят до Площад Римския стадион, където в 18.00ч се открива Панаир на занаятите. За доброто настроение ще допринесат Школата за народни танци Луди Млади към НЧ“Проф. Кирил Дженев-2018“.
Пролетен панаир на занаятите се финансира от „Годишната програма за развитие на туризма на Община Пловдив за 2025г.“ и се осъществява с подкрепата на ХОЛДИНГ КЦМ 2000.
ПРОГРАМА ПАНАИР НА ЗАНАЯТИТЕ
ОТКРИВАНЕ: 29 май, четвъртък, 18.00ч – площад „Римски стадион ”
29 май /четвъртък/
Панаир на занаятите – Демонстрации, базар на авторски изделия. /10.00ч-19.00ч/
Безплатна работилница „Докосни се до занаят – сътвори вълшебство“ – „Художествени тъкани“ с майстор Жана Иванова. /12.00ч-16.00ч/
Откриване Изложба „Код Носия – Кукли, пазители на традицията“ в Галерия „ЗАНАЯТИ“, ул.Д-р Вълкович №3. /17.00ч/
Дефиле от Галерия „ЗАНАЯТИ“ до Площад „Римски стадион“. /17.30ч/
Откриване Панаир на занаятите – Площад „Римски стадион“. /18.00ч/
30 май /петък/
Панаир на занаятите – Демонстрации, базар на авторски изделия./ 10.00ч-19.00ч /
Изложба „Код Носия – Кукли, пазители на традицията“, представяне и демонстрации с майстор Румяна Герчева. /11.00ч-16.30ч/
Безплатна работилница „Докосни се до занаят – сътвори вълшебство“ – „Художествена керамика“ с майстор Венцислава Панова /ПИЛЕТО/ /10.00ч-14.00ч/
Майстор – пекар Георги Лефтеров –Разкрива тайната на вкусния хляб. /Викторина с награди/ /11.00ч-15.00ч/
31 май /събота/
Панаир на занаятите – Демонстрации, базар на авторски изделия. /10.00ч-19.00ч/
Изложба „Код Носия – Кукли, пазители на традицията“ представяне и демонстрации с майстор Румяна Герчева. /11.00ч-16.30ч/
Безплатна работилница „Докосни се до занаят – сътвори вълшебство“ – „Ножарство“ с майстор Антон Анастасов /10.00ч-14.00ч/
Майстор Варта Торосян– Разкрива тънкости при приготвяне на класически празнични сладкиши. ВИКТОРИНА с награди. /11.00ч-15.00ч/
1 юни /неделя/
Панаир на занаятите – Демонстрации, базар на авторски изделия. /10.00ч-19.00ч/
Изложба „Код Носия – Кукли, пазители на традицията“ майстор Румяна Герчева -разказ за сътворяването на куклите и детайлите по тяхната изработка. /11.00ч-16.00ч/
Безплатна работилница „Докосни се до занаят – сътвори вълшебство“- „Калоферска дантела“ с майстор Галина Симеонова /10.00ч-14.00ч/
Шеф РОСЕН ЧАКЪРОВ със здравословни съвети и за промяна на кулинарната култура с новата си книга „Живодар – кулинарни истории на две колела“ ВИКТОРИНА с награди. /11.00ч-15.00ч/
Всички събития са с вход свободен!
Артисти от 6 държави пристигат в Пловдив за фестивала „Черната кутия“
19-тото издание на Международния фестивал за театър и съвременен танц „Черната кутия“ ще се проведе от 29 май до 11 юни в Пловдив на сцените на Драматичен театър Пловдив и Държавен куклен театър Пловдив. Участват артисти от Франция, Италия, Нидерландия, Германия, Англия и България.
През годините фестивалът е представил над 160 театрални и танцови трупи от 4 континенти. Фестивалът е с фокус върху хибридните стилове и тяхното сливане в театъра и танца.
Събитието e част от Културния календар на град Пловдив за 2025 година и се провежда с изключителната подкрепа на Община Пловдив. Фестивални партньори са още Министерство на културата, Италиански културен институт, ХОЛДИНГ КЦМ 2000, ГД Будител, Драматичен театър Пловдив, Държавен куклен театър – Пловдив и Галерия „Арсенал“.
Един от акцентите в тазгодишната програма е новаторската английска танцова компания Spoken Movement. Тя ще представи спектакъла си “Family Honour”, който насърчава диалога между културните концепции и между хип-хоп танца и театъра като изследва семейните и лични травми. Спектакълът печели престижната френска награда Danse Élargie и Rotterdam International Duet Choreography Competition. Той е копродукция с Saddler’s Wells, Лондон.
Артистичният директор на компанията Kwame Asafo-Adjei работи с ментори като Jonzi D (Breakin Convention) и Jonathan Burrows (Royal Ballet London) и това дава тласък на работата му в създаването на хип-хоп театър.
Фестивалът ще представи още:
“Memento” на базираната в Неапол Cornelia Dance Company, която разработва своите продукции между традицията и иновацията и постави под въпрос кодовете на танца, като създава пространство за изследване на тялото в движение. Компанията се развива много успешно благодарение на сътрудничеството с различни дигитални и визуални артисти. Cornelia Dance Company работи в Италия и в чужбина. Продукциите им са представени в Fondazione Nazionale della Danza – Arterballetto, Teatro delle Muse в Анкона, Teatro Bellini в Неапол, Teatro comunale във Виченца, Teatri di Siena и мн. други. Участват в най-важните фестивали за танц и видео танц както на национално ниво (Biennale di Venezia 2020, Campania Teatro Festival 2021, VisAVi Gorizia и други), така и на международно ниво (Filmpride в Брайтън, Choreoscope в Барселона), както и в проекти, показвани в Ню Йорк, Лондон, Белград, Швеция, Иран.
“Antibodies” на Константин Тромлиц /Нидерландия/. Дуетът обединява елементи на breaking и съвременен танц в иновативен движенчески език.
“Apres tout” на хореографите Манон Мафричи и Паскуале Фортунато от френската компания Gipsy Raw. Манон Мафричи e мултидисциплинарен танцьор, работила с ARTMOVE CONCEPT, ръководена от Soria Rem и Mehdi Ouachek и с Hervé Koubi. Паскуале Фортунато е част от мюзикъла “Notre Dame de Paris” , където е главен bboy от 2012 г. насам. Той работи и с трупата на Hervé Koubi и с компания Accrorap на Кader Аttou в спектаклите „Allegria“ и „The Roots“.
Програмата на „Черната Кутия“ включва още: среща с Койна Русева и представяне на театър на маса – пиесата „Дон Жуан и Бялата Дама” с Деян Донков.
Програма на фестивала:
29 май – Apres tout – GIPSY RAW, Франция, 19:00 ч., Драматичен театър Пловдив
2 юни – Memento – Cornelia Dance Company, Италия, 19:00 ч., Драматичен театър Пловдив
3 юни – Antibodies – Constantin Trommlitz, Нидерландия, 19:00 ч., Държавен куклен театър Пловдив
5 юни – Творческа среща с Койна Русева, 19:00 ч., Галерия „Арсенал“
10 юни – Family Honour – Spoken Movement, Англия, 19:00 ч., Държавен куклен театър Пловдив
11 юни – Официално закриване: Деян Донков представя театър на маса: пиесата „Дон Жуан и Бялата дама“ от Н. Славов, 19:00 ч., Драматичен театър Пловдив
За повече информация посетете официалния сайт на фестивала: https://bg.theblackboxfestival.com
Теодора Сукарева спечели конкурса #ДО 40 „Тя беше там“
Теодора Сукарева спечели второто издание на конкурса за стихосбирка #ДО 40, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. До крайния срок - 24 май 2025 г., постъпиха 10 ръкописа.
Жури в състав доц. д-р Елка Димитрова, д-р Антон Баев и Красимир Димовски отличи стихосбирката "Тя беше там" заради автентичен образен и емоционален свят, оригиналност и завършена композиция.
Журито присъди второ и трето място съответно на Петя Апостолова и Атанаска Челебийска за стихосбирките „Вихри и огледала“ и „Баснослов“.
Стихосбирката „Тя беше там“ от Теодора Сукарева ще бъде публикувана в електронен вариант в многоезичния литературен сайт Plovdivlit до края на юни. По регламент авторът не се задължава да предоставя правата си за книжно издание. Ето и две стихотворения от Теа Сукарева:
***
Световете се трупаха
в ъглите на малката стая
купища вещи,
образуваха различни вселени.
Човекът седеше в центъра сам,
незнаещ накъде да поеме.
Някой излъга,
че там му е мястото
и той се заклещи
хем някъде там,
хем никъде истински.
***
Търсейки пътя, намерих стена
и тъкмо да я прескоча,
видях на онзи зад мен
как му отварят вратата.
На Петя Апостолова, Атанаска Челебийска и останалите седем участници Plovdivlit пожелава спорно писане, творчески успехи и догодина да се включат в конкурса с по-цялостни ръкописи. Конкурсът е за автори от Пловдив на възраст до 40 години, а ръкописите не бива да надхвърлят 40 стихотворения.
В първото издание на конкурса бяха отличени и публикувани две стихосбирки – „Небесно гнезно“ на Жени Щерева и „В утрото на мрака“ на Анна Велкова.
За осем години от своя старт, многоезичният сайт PlovdivLit се превърна в най-голямата литературна платформа в града под тепетата. В най-престижния сайт за литература досега са публикувани 2407 произведения от 242 автори.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.