
Капана.БГ
Концертите на Ара Маликян се отлагат за май
Испанският цигулар ще изнесе 7 вместо 3 концерта заради противоепидемичните мерки
Концертите на Ара Маликян, които трябваше да се проведат от 12 до 15 март се отлагат за месец май. Испанският цигулар ще изнесе 7 вместо 3 концерта заради спазване на противоепидемичните мерки в залите, като ще свири три пъти в София, и по два във Варна и Пловдив.
Новите дати са 18 и 19 май 2021г. – София, зала 1 на НДК, 20 май 2021г. – Варна, ДКЦ и 22 май 2021 г. – Пловдив, зала С.И.Л.А.
България се намира в извънредна епидемична обстановка до 30.04.2021 г., а съгласно заповед на здравния министър от 25.11.2020 г. е забранено провеждането на сценични прояви и концерти, които остават последният сектор, за който важат ограниченията за функциониране. Въпреки това, държавните оркестри и състави работят в противоречие със заповедта от 25.11.2020 г. В продължение на повече от месец, организаторът BG Sound Stage направи всичко възможно, отправяйки запитвания до всички отговорни институции – Министерство на здравеопазването, Министерство на културата, РЗИ, и други, с молба да бъде разрешено провеждането на концертите на Ара Маликян у нас при спазване на капацитет от 30 % и всички мерки. За съжаление, без резултат.
Беше получен отговор от министъра на културата Боил Банов, в което се казва, че разпорежданията на здравния министър трябва да се спазват и нарушителите подлежат на санкции.
Закупените билети за концертите на Ара Маликян важат за новите дати без презаверка, в съответствие с обявените в интернет страницата на организатора Правила и условия.
Скоро ще бъде съобщена конкретна информация за разпределението на билетите по дни и часове за съответните зали.
Изложбата „Дами канят“ – разказ за женското очарование в цвят и форма
Дружеството на пловдивските художници за 11-ти път завладя ценителите на изкуството с магията на женското очарование в цвят и форма. В навечерието на празника на жената и майката – 8-ми март, миналата вечер в пространството на галерия „Пловдив“ в сградата на Общинския съвет бе открита изложбата „Дами канят“.
В нея тази година със свои творби се представят 20 дами и 10 господа, членове на ДПХ, вдъхновени да покажат своята творческа интерпретация по темата за женската сила, мъдрост и красота.
Изложбата бе открита от Председателя на ДПХ Снежана Фурнаджиева и заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов. Музикалният фон на събитието бе осигурен от прекрасните изпълнения на Христина Венчева – солистка в Държавна опера Пловдив.
„В навечерието на празника на жената и майката – 8-ми март и в очакване на настъпващата пролет, Ви желая да бъдете здрави, винаги много обичани, ценени и уважавани. През всеки един ден от годината. Денят на майката и на жената не може да бъде просто един ден от календара. Темата за женската сила и красота е нещо, което вълнува всички, както творците, така и нас – публиката. Изложбата е вдъхновяваща и всяко произведение въздейства по свой собствен начин - излъчващо топлина или пък студенина. Точно както жената може да приобщава или дистанцира. При всички случаи е празник на хармонията и великолепието, които само една жена може да притежава“, каза заместник-кметът Пламен Панов на откриването.
Председателят на ДПХ Снежана Фурнаджиева благодари на участниците, които се включиха тази година в 11-тото издание на формата, на вярната пловдивска публика. Тя представи накратко авторите и обединяващата концепция, която всяка година провокира мартенския празник на красотата „Дами канят“, представяйки пъстри и разнообразни като тематика и техника творби.
Севдалина Кочевска и Петър Кочевски с изложба „Без герои“ в зала „2019“ на ул. „Гладстон“
Двама от най-разпознаваемите пловдивски художници аранжират творби от различни свои творчески етапи в Изложбена зала „2019“ на ул. „Гладстон“ №32. Петър Кочевски и Севдалина Кочевска са нарекли съвместната си изложба „Без герои“, а откриването ѝ е насрочено за 10 март от 17:00 до 19:00 часа.
Петър и Севдалина не са артистичен тандем, напротив – двамата имат ясно различима творческа кариера във времето.
Севдалина Кочевска от години е сред системните участници в изявите на „Изкуство днес“ („Седмица на съвременното изкуство“, „Арт позитив“). Петър Кочевски се включва само понякога в арт провокациите на съвременното изкуство, повече остава при живописта и нейния „език“.
Както отбелязват двамата художници: „Творбите ни са много различни, изразните средства - също.“ Севдалина определя повечето от работите си
„като концептуални и обвързани със социални или политически проблеми, а
Петър е на другия полюс – работите му са изпълнени с емоция и са много експресивни. В тази изложба не се противопоставяме като автори, няма победител, няма герои. А относно героите: аз харесвам герои, Петър – не.“
Една дегероизирана изложба ви очаква от 10 до 30 март.
Туристи ще „вкусват“ Пловдив през кулинарията и културата на различните етноси
Градски турове представят кухнята, историята и традициите на народностите в Града под тепетата
Поредица градски турове ще представят на пловдивчани и гостите на града различните народности на Пловдив през тяхната традиционна кухня, история, култура и обичаи. Първият - „Пловдив по арменски“, е планиран за 20 март, а през април ще се състои и вторият градски тур - „Османските перли на Пловдив“.
„Идеята е да представим различните етноси в града през тяхното кулинарно и културно наследство. Това не са просто обиколки на града с беседа от екскурзовод. Всеки един тур е замислен като вълнуващо преживяване, защото живеем в Пловдив – града, в който от векове мирно съжителстват много различни народности“, коментира Екатерина Терзиева, чиято агенция „СлоуТурс.БГ“ стои зад новата инициатива.
Градският тур „Пловдив по арменски“ е първи в календара, тъй като според историците Пловдив е основно средище на арменците на Балканския полуостров. Разходката започва от арменската църква “Сурп Кеворк” в Стария Пловдив, през къща “Хиндлиян” на богатия арменски търговец и дарител Степан Хиндлиян. Програмата продължава с разговор с арменец златар за занаята му и с дегустация на ефирни отлежали арменски коняци. А след подробна беседа за историята на арменската диаспора в Пловдив и защо Яворов възпява арменците в едноименното си стихотворение, следва обяд с най-вкусните арменски ястия като съхторац, хавгите долма, хайдари, баба гануш и съмпуг.
Значима е и турската общност в Пловдив, която наброява над 3000 души. Някои от най-вкусните блюда от турската кухня, включително и пищни ориенталски десерти, са в менюто за обяд след тура „Османските перли на Пловдив“. През април той ще представи типичната архитектура, културни паметници и традиции на османските турци, запазени в града още от XV век. Какви ще са темите на градските турове до края на годината, все още се пази в тайна.
„Пред последните 10-15 години, радвайки се на възможността да пътуваме навсякъде по света, сякаш предпочитахме повече екскурзиите и почивките зад граница. Сега пандемията от COVID-19 ни накара да преосмислим много неща и ни насочи вниманието към „скритите диаманти“ в туризма, които ни предлага собствената ни страна“, смята Екатерина Терзиева. Тя припомни, че от векове Пловдив е населен от българи, турци, арменци, роми, гърци, италианци, руснаци и още много други народности, като мирното им съжителство е едно от най-красивите лица на древния Град под тепетата.
В навечерието на 8 март в Пловдив откриват изложба за делото на забележителните жени в чешката и словашката история
На 5 март (петък) се открива любопитна изложба, която е обединена от темата за жената – вълнуваща, противоречива, почитана, успешна и белязала историята на Чехия и Словакия. Тя се осъществява по повод Международния ден на жената и е по инициатива на Посолствата на Чешката и Словашката републики в София, както и на Чешки център в София. Поканата за гостуване на експозицията е от страна на Общински институт „Старинен Пловдив”, който ще Ви я представи в Балабанова къща (дълбока зала) в периода 06 -31.03.2021 г.
Чешките героини са представени чрез илюстрирана мозайка с историите на забележителни чешки жени - владетелки, политици, художнички, изследователки, спортистки, които са оставили важни следи в историята и настоящето не само на Чехия, но и в международен контекст. Любопитното е, че те са показани през погледа на съвременната млада вълна илюстратори, студенти от Факултета по дизайн и изкуства „Ладислав Сутнар” в Западночешкия университет в Пилзен, ръководени от тяхната менторка и преподавателка Рената Фучикова.
Изложбата, представена от Посолството на Словашката република в София е озаглавена „Първите жени” и представя житейските истории на известни словачки. Те са се реализирали като първи в различни области на обществения живот и влизат в историята. Изтъкват се успехите на жените, отразяват се важни въпроси свързани с равенството между половете и ролята на жената в нашата история. В същото време се отразява приноса на представените личности за развитието на науката, културата и националната идентичност. Концепцията на проекта е създадена в сътрудничество с гражданското сдружение CHARAKTER - Film Development Association, с автори и режисьори на документални филми, както и други експерти.
От 06.03.2021 г. изложбата в Балабанова къща е безплатна, работно време 09:00 – 17:30 ч., без почивен ден. Достъпът се осъществява при стриктно спазване на актуалните в страната противоепидемични мерки.
Премиера на „Бомбето” по Йордан Радичков в Държавен куклен театър – Пловдив
В Държавен куклен театър – Пловдив ще се състои премиерата на спектакъла „Бомбето” по едноименната новела на Йордан Радичков. Текстът се поставя на сцена за пръв път
Проектът е част от програма "Наследство" на Пловдив - Европейска столица на културата 2019
С предизвикателството да открие театралния език, с който да представи необятната вселена на Йордан Радичков, се зае екипът от изключителни професионалисти - режисьор: Катя Петрова, сценограф: Рин Ямамура, композитор: Христо Йоцов, хореограф: Анна Пампулова, пом.- хореограф: Мария Димитрова, анимация: Сотир Гелев и актьорите: Балена Ланджева, Велизар Евтимов, Венцеслав Димитров, Димитър Николов - Шаблата, Елин Стоянова, Ивелин Николов, Мария Димитрова, Наталия Василева, Стайко Стайков.
Спектакълът е посветен на великата Юлия Огнянова – режисьор, оставил дълбока следа в историята както на Държавен куклен театър – Пловдив, така и на световното куклено-театрално изкуство. Юлия Огнянова е учителят, вдъхновил Катя Петрова да създаде представлението.
„Това е абсурдна, гротескова, трагикомична игра, разказана през предмета – шапка. Човек цял живот си мисли, че той си избира шапката, а всъщност шапката избира човека.”, казва Катя Петрова. „Това е патологична мостра на обезличения човек. Всичко решава шапката, а тя е символ на социалното начало.”
Това е четвъртият съвместен проект на екипът на Катя Петрова и сценографа Рин Ямамура, която борави фино с условностите и намира визията на метафоричния литературен материал. Прекрасната музика, въздействащата анимация и движенческата партитура на актьорите допълват и засилват внушението на спектакъла.
Трупата на театъра с пълна отдаденост се включва в търсенето на средства, с които да преведе образното богатство и дълбочина на радичковия свят. Актьорът Димитър Николов споделя, че за него текстът е философски прочит на преходността на човека от „птичия поглед” на автора. Към актьорския екип се присъединява и гост-актрисата Балена Ланджева, която е част от фамилията Сивинови – едни от знаковите артисти, създали облика на Куклен театър – Пловдив през годините. Съвместната работа на новите актьори и на техните по-опитни колеги, дава много интересен резултат – различни гледни точки към почти стогодишния период от историята, който обхваща новелата. Всички обаче споделят обща цел - да провокират зрителя и да поставят пред него трудните въпроси за избора, идентичността и свободата.
Великият Йордан Радичков прави прекрасен анализ на човешката същност, който продължава да звучи актуално и днес. Самият той задава въпроса „Защо да говорим за бомбето, а не за човека?” и сам отговаря метафорично - човекът се ражда, слагат му различни шапки или той сам ги избира, но накрая винаги го изпращаме с „Шапки долу!”.
Зрителите на театъра могат да закупят билети за „Бомбето” за датите 11-ти, 18-ти и 25-ти март.
Снимки от пресконференция: Ванеса Попова
Снимки от спектакъла: Мартин Атанасов
Проект Ех Corpore в Първо студио на БНР
От 14 до 19 март Първо студио на БНР-Пловдив ще е домакин на поредица от събития и работилници, посветени на театъра, философията, сценичните техники, звуковите образи и дигиталните технологии.
Проектът Ex corpore, стартира още през 2020 като част от програма „Наследство“ на Пловдив 2019. В програмата тогава бе представена и онлайн премиерата на видеоспектакъла „Един ден, в който има всичко“.
Като част от проекта, тази година, в рамките на една седмица през март, ще се проведе и втората поредица от събития на организаторите от Сдружение „Метеор“. Първото от тях е двудневен безплатен актьорски уъркшоп с Леонид Йовчев на 14 и 15 март, в който участниците ще работят с драматургични текстове. Работата на дигиталните апарати за сценична употреба ще бъде представена в презентация от художника Стефан Дончев.
„Може ли революцията да преобразува не само света, но и самия субект?“ ще е една от темите, които ще засегне Боян Манчев в лекцията си „Изкуството и неговата сянка: Танцът на мрака и революцията на тялото“ в сряда на 17 март от 18:00 часа, когато ще бъде представена и новата му книга „Свобода въпреки всичко“.
Цикълът прояви завършва на 18 и 19 март с два спектакъла на режисьора Ани Васева – Ex corpore и „Хиджиката, Самураят от Севера“.
Всички събития са с вход свободен, но със задължителна предварителна регистрация на имейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.. Местата са ограничени.
Проследете и линковете от кратката програма за повече информация:
14 и 15 март - Актьорски уъркшоп с Леонид Йовчев. Заявки за участие в уъркшопа се приемат до 6 март на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., резултатите се обявяват на 8 март.
16 март (вторник) - 18:00 ч. – Презентация на Стефан Дончев:„Дигитални апарати за сценична употреба“.
17 март (сряда) - 18:00 ч. – Лекция на Боян Манчев: „Изкуството и неговата сянка: Танцът на мрака и революцията на тялото“ и 19:30 ч. – Представяне на новата книга на Боян Манчев „Свобода въпреки всичко“, както и на поредицата негови книги, появили се в последната година на български, японски, френски и английски език.
18 март (четвъртък) - 19:00 ч. – Представление Ex corpore.
19 март (петък) - 19:00 ч. – Представление „Хиджиката, самураят от Севера“.