
Капана.БГ
Изложбата „Моите будители“ в чест на Райна Кабаиванска гостува в Пловдив до 31 юли
От днес до 31 юли 2025 г. жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска чрез изложбата „Моите будители“. Експозицията е разположена в Градската градина до фонтана Деметра и представя над 150 фотографии, проследяващи живота, кариерата и благотворителната дейност на Райна Кабаиванска.
Създадена в рамките на проекта „Моите будители“ на ФАНТАСТИКО ГРУП, изложбата разкрива впечатляващия път на Райна Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в Ковънт Гардън, Ла Скала, Метрополитън опера и редица други престижни театри. Представени са и незабравими моменти от нейните изпълнения с легендите Лучано Павароти и Пласидо Доминго, както и култови роли в „Мадам Бътърфлай“ и „Тоска“.
Особено внимание е отделено на връзката на Райна Кабаиванска с Пловдив – града, в който са не само едни от най-знаковите ѝ концерти, но и лични спомени, свързани със семейството ѝ.
Един от акцентите в изложбата е оперната гала в чест на 90-годишнината на Райна Кабаиванска, състояла се през септември 2024 г. на сцената на Античния театър в Пловдив. Събитието събра седем от най-успешните ученици на примата – представители на Школата Кабаиванска и стипендианти на нейния дарителски фонд в Нов български университет, които изпълниха емблематични арии от нейния репертоар.
Връзката на Райна Кабаиванска с Пловдив датира от години. През 1999 година световната оперна актриса представи благотворителен концерт в подкрепа на дейността на нейната фондация за деца без родителска грижа. През 2014 г. Кабаиванска се завърна на сцената на Античния театър за грандиозен концерт с ученици от майсторските й класове в НБУ, посветен на 80-годишния й юбилей.
„Връщам се към най-скъпите спомени – Пловдив е градът, в който е роден моят баща, тук живееше дядо ми. Сега, на тази фантастична сцена, водя моите деца. Това е моето завръщане – към корените, към любовта, към музиката.“, сподели тогава Райна Кабаиванска.
Изложбата „Моите будители“ отдава почит на майсторските класове на Райна Кабаиванска, организирани от Нов български университет – вдъхновяващата й будителска дейност в подкрепа на младите оперни таланти.
През 2025 г. Майсторският клас на Райна Кабаиванска и НБУ навършва 25 години – четвърт век, в който над 250 млади певци са преминали обучение, а 111 от тях са получили стипендии, осигурени от дарителския фонд „Райна Кабаиванска“, с основен партньор ФАНТАСТИКО ГРУП.
Проектът „Моите будители“ се осъществява за поредна година по инициатива на българската търговска верига и цели да популяризира постиженията на изявени българи от различни сфери на обществения живот както и да подкрепя проекти в сферата на образованието и културата. Фотограф на ексклузивните изложби е роденият в Пловдив талантлив автор Костадин Кръстев-Коко. Негови са и основните портрети в изложбата, посветена на Райна Кабаиванска. Проектът включва кадри от личния архив на оперната прима, както и фотографии на изтъкнати български автори – Крум Стоев, Александър Томпсън, Иван-Александър Кютев, Виктор Викторов и други. Творчески ръководител на проекта е Петър Барбалов.
Юбилейното издание на Майсторския клас ще се проведе от 4 до 18 септември 2025 г. в Софийската опера и балет, а тържественият гала концерт с участието на лауреатите и звезди от Школата Кабаиванска ще се състои на 19 септември. Сред публиката ще присъстват директори на оперни театри, режисьори, музикални агенти и журналисти – златна възможност за младите артисти да бъдат забелязани на голямата сцена.
По инициатива на д-р Георги Текев, изпълнителен директор на НБУ, създател и продуцент на Майсторския клас на Райна Кабаиванска в България, юбилеят ще бъде отбелязан с редица специални събития, сред които:
Премиера на художествения албум RAINA DIVA – издание на Нов български университет и Scripta Maneant;
Оперни спектакли на „Селска чест“ и „Палячи“ в Софийската опера с участието на възпитаници на школата;
Официална премиера на документалния филм „Кабаиванска: Сезон XXI век“ – на 10 септември, с присъствието на Райна Кабаиванска.
Силата на природата оживява с музика и мапинг на Античния
Тазгодишното 11-то издание на фестивала Opera Open 2025, под надслов „Невидимите светове“, се открива тази вечер официално
Петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер оживяват, в откриващото фестивално събитие с екстравагантния цигулар Алесандро Куарта
OPERA OPEN 2025: НЕВИДИМИТЕ СВЕТОВЕ отвежда зрителите на Античния театър отвъд границите на видимото, където музиката и изкуството разкриват дълбоки, неизследвани измерения. Официалното откриване на фестивала е тази вечер, 1 юли, от 21 часа и ще разкрие пълната сила на природата чрез музика в концептуалния спектакъл “Петте елемента“ на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив.
С хипнотизиращи мелодии и мощни звуци, италианският цигулар въплъщава петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер – заедно с тяхното сътворение, в своята нова композиция, която е едновременно завладяваща и провокираща размисъл. Въздействието на музиката ще бъде допълнено от визуални картини, създадени от видео артиста Петко Танчев.
По традиция откриващите събития на фестивала обръщат гледната точка на публиката като я поставят на сцената на Античния театър срещу „бялото платно” от каменни седалки, където се разгръща спектакъла за по-интимно и незабравимо изживяване.
01.07 – „ПЕТТЕ ЕЛЕМЕНТА/ THE FIVE ELEMENTS “ – 21ч.
Официално откриване на фестивала!
Композитор – Алесандро Куарта
Диригент – Диан Чобанов
Солисти – Алесандро Куарта – цигулка и Джузепе Маганино – пиано
Интерактивен видео мапинг – Петко Танчев
Оркестър на Опера Пловдив
ВАЖНО: Организаторите напомняте, че влизането на публикате е САМО ОТ ВХОД ЮГ (Тунела), Входът от страна на Стария град няма да работи!
OPERA OPEN e част от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC.
Билети за OPERA OPEN на Античния театър се продават на касите на Опера Пловдив и фестивалната каса на Главната улица, билетните центрове и каси на Ивентим, онлайн на eventim.bg и grabo.bg.
Военният духов оркестър към Съвместното командване на специалните операции отбелязва 5-годишнина
Създаден на 1 юли 2020 г. с мисията да възроди и поддържа богатите традиции на военната музика в Българската армия, под диригентството на старши лейтенант Венцислав Стефанов, оркестърът изпълнява важна представителна и церемониална роля както в гарнизон Пловдив, така и извън него.
Съставен от високо подготвени професионални музиканти, Военният духов оркестър на СКСО изпълнява разнообразен репертоар от маршове, патриотични и класически произведения, като допринася за тържествената атмосфера на военни и държавни събития. За последните пет години формацията се утвърди като важен културен и духовен елемент в структурата на СКСО и въоръжените сили на Република България. Тържественият концерт на 1 юли по повод 5-тата годишнина от основаването на оркестъра е с вход свободен и е част от усилията за засилване на връзката между армията и обществото чрез музика, традиция и дух.
Откриване на изложба „Съвременна живопис“ 2025 на Дружество на пловдивските художници
Дружество на пловдивските художници открива изложба „СЪВРЕМЕННА ЖИВОПИС“ на 01.07.2025 г. в Галерия “ДПХ” и Галерия “Пловдив”. Изложбата ще продължи до 31 юли.
След големият успех на второто издание на “Съвременна графика”, ДПХ организира за първа година изложба и за другия фундаментален вид изкуство – живописта.
„Под термина “съвременност” вземаме предвид това, което се прави в момента в тази област. Считаме, че в днешно време няма установен “изъм” или мода, авторите са със своето субективно развитие и избор на изразни средства, и методи на работа. Поради тази причина, в първото издание няма определена тема или опорна точка, а всеки автор преценява каква творба да представи“, казват организаторите.
Живописта е област на изобразителното изкуство, в която основният акцент е цветът. Непосредствена и достъпна за правене във всички достъпни медии и форми, тя е това, към което посягат много от рисуващите хора. Но за нея основната специфична цел е изразяването чрез цвят. Създаването на картинното пространство чрез полагане на боя, нюансиране, напластяване, велатурно третиране. Цветът като тайнствената сила, която създава строго характерната за всеки творец атмосфера и светлина, сам по себе си въздейства и придава дори скрити за своя създател значения и усещания. Боята има сугестивна сила: от голямо значение е начина на полагане, натрупване или леко докосване с материала.
Изложбата е в две локации – в Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153 и в Галерия „Пловдив“, ул. „Авксентий Велешки“ 20. В нея участие вземат над 60 автора, около 100 творби.
Организацията в двете локации е по признак на две основни направления в съвременната живопис: творби с по-условен, абстрактен характер, и такива, които са вдъхновени от реалността. Основен принцип неизменно и за двете е изразяването чрез цвета. Сред художниците са както добре познатите на пловдивската публика утвърдени имена, така и творци от други региони.
Идеята, около която се организира тази изложба, е да се създаде експозиция с разнообразни по своя характер творби, която показва развитието на живописта в момента. Ще бъде издаден каталог, който ще остави бъде документално свидетелство за изкуството в гр.Пловдив за настоящата година.
„Имаме за цел това събитие да стане ежегодно и чрез него да се проследява развитието на този вид изкуство през годините.“
Изложбата се подкрепя финансово от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.
Автор на плаката: Александър Гьошев
Дамски хор „Тримонциум“ и Дамски хор „Уондърласт“ от град Сиатъл, САЩ със съвместен концерт в зала „Съединение“
На 5 юли 2025г., събота, от 18.30ч. в Зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив, ще се състои съвместен концерт на Дамски хор „Тримонциум“ с Дамски хор „Уондърласт“ от град Сиатъл, САЩ. Входът е свободен!
Дамският хор „Скитнички“ от Сиатъл, САЩ, полага усилия да осъществява връзка с хората по целия свят и да сплотява общността, като споделя красивата и вдъхновяваща хорова музика, която изпълнява. Възхвалява, подкрепя и почита жената, чрез докосването до най-разнообразна, прекрасна хорова музика. Дамският хор „Скитнички“ е основан с цел да пътува и пее. 40-те опитни хористки са събрани от различни хорове в Сиатъл и са носителки на множество награди. Много от тях са диригенти, професионални певици, учителки по музика и се събират заедно, за да споделят любовта си към пеенето и пътуването.
През 2019г. хорът направи успешно турне в Унгария, Словения и Северна Италия, а през 2023г. изнесе няколко концерта в Северна Испания. Певиците и ръководителките на хора нямат търпение да реализират лятното си турне в България. Хорът изпълнява песни в широка стилистична палитра, като се старае да повдигне настроението на публиката. Жените пеят с енергия, темперамент и отдаденост, които с радост споделят по време на турнетата си. Диригенти на хора са Бет Бонекрой и Дори Баунсгард.
Бет Ан Бонекрой е утвърден диригент, изпълнител и вокален педагог. На първо място за нея са здравословното пеене и развиването на индивидуалните певчески техники на участничките в хора, което допринася за лекотата и красивото звучене на нейните възпитанички.
Бет Ан преподава пеене и дирижира също Женския хор на Сиатълския Университет Пасифик. Тя е сред музикалните ръководители в Лутеранската църква Фини Ридж, като дирижира Църковния хор и Хора на звънчетата. Освен това е диригент на Северозападен средношколски девически Хор „Виваче". Тя е съосновател и 13 години е била диригент на прочутия Дамски хор „Радост". Бет Ан е прекрасно сопрано, което често концертира в Сиатъл. Има бакалавърска диплома по музика от Колежа „Сейнт Олаф“ и магистърска степен в специалност „Вокален изпълнител“ от Аризонския държавен университет.
Дори Баунсгард е прекарала голяма част от музикалната си кариера отвъд океана, като е дирижирала хорове и е преподавала музика в Япония и Индия. Връща се в Сиатъл през 2011г. и до днес пее и дирижира много хорове, включително и хор „Виваче“ заедно с Бет Ан. Хоровите състави на Дори са известни не само с прекрасното си звучене и музициране, но и с интересния си и иновативен репертоар. Освен хоровата дейност, Дори се е занимавала с музикален театър и е направила много постановки. В момента е помощник - диригент на хоровете „Колумбия“, като от 2014г. дирижира Дамския хор Con Brio. Тя има бакалавърска диплома по музика от Сиатълския университет Пасифик и магистърска степен по „ Хорово дирижиране“ от Западния Вашингтонски университет.
Французите от PAREIDOLIA с концерт в Пловдив през юли
Младата френска алтернативна рок група PAREIDOLIA пристига в България за два концерта през юли. Открийте обещаващите съвременни музиканти и тяхната страст към свободата!
На 8 юли, вторник, музикантите ще забият в двора на Галерията в Пловдив от 19 ч. На 10 юли, четвъртък, този път в клуб Mixtape 5 в София от 19 ч. (билети на място и онлайн на https://epaygo.bg/3474853722)
PAREIDOLIA е основана преди три години в Страсбург, където свири предимно по клубове. Състои се от Вивиан Бенуаст (глас и китара), Оливър Рауни (китара), Етан Наон (барабани) и Куентин Фифре (бас). Групата е движена от идеала за музикален сблъсък, възникващ от вътрешната битка между усилени класически китарни рифове и прогресивни пънк ритмични игри. На сцената Pareidolia блести чрез връзката между своите взаимосвързани части, като или достига до щателни каденци, или се разпада на висящи шумни сегменти.
В момента музикантите правят своето първо турне по повод издаването на първото им EP Ajar, което излиза на 2 юли. Ще посетят София и Пловдив веднага след лайва си в Париж.
Ако не сте ги чували до момента, наваксайте тук:
PAREIDOLIA* с два концерта в България през юли:
· 08.07.2025 (вторник), 19 ч., двора на Галерията, Пловдив;
· 10.07.2025 (четвъртък), 19 ч., Club Mixtape 5, София.
*Парейдолия е способността да откриваш познати образи/ форми на случайни места – например лице във вратата на гаража, куче в облаците и т.н.
Международен младежки оркестър с концерт – подарък за Пловдив
Гала концертът на българо-швейцарския младежки оркестър TUTTI SOLISTI ще се проведе на 10 юли на Римския стадион с вход свободен
Проектът „Младежка платформа PROGRESSIVE – Гала концерт на българо-швейцарския младежки оркестър TUTTI SOLISTI” представя международния младежки оркестър TUTTI SOLISTI, съставен от талантливи музиканти от Швейцария и България на възраст от 9 до 18 години. Швейцарските участници се обучават в консерваториите в Лозана и Сион (Швейцария) и са ръководени от изтъкнатата цигуларка Деница Казакова, а българските участници са част от ансамбъл „Концертино”, създаден през 2016 г. към НУИ „Панайот Пипков” – гр. Плевен на основата на ансамбъл от малки цигулари от класа на Елена Николова. Оркестърът се отличава с уникалния си репертоар, който варира от бароковата до съвременна музика и включва не само оригинални произведения, но и аранжименти за солист и струнен оркестър на концерти и пиеси, написани за солист и голям симфоничен колектив. Всички негови членове са едновременно солисти и оркестрови музиканти, откъдето идва и името Tutti solisti. Младите оркестранти получават своята подготовка по време на уроци с изтъкнати преподаватели от България и Швейцария, като кулминацията на усилената им работа е ГАЛА Концертът на 10 юли 2025 г. от 18.30 ч. на Римския стадион в гр. Пловдив. Входът е свободен!
Проектът предоставя безценната възможност на български и швейцарски таланти да свирят заедно и да получат подготовка от именитите педагози Паскал Десарзан (професор в консерваторията в Ню Шател, Швейцария), Деница Казакова (професор в консерваторията в Лозана, Швейцария), Елена Николова (преподавател от НУИ „П.Пипков”) и др. Представянето на оркестър от съвсем млади изпълнители от България и Швейцария, които музицират заедно на много високо ниво, представлява мощна притегателна сила и стимул за по-нататъшното развитие и реализация на техните връстници в цялата страна.
Проектът е част от Официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата и се осъществява с финансовата подкрепа на фондация “Пловдив 2019” и фондация “Музикартисимо”.