
Капана.БГ
Регионален природонаучен музей – Пловдив Организира АРТ работилница „Разкази за Антарктида и картина от скандинавски мъх с чаша вино“
Регионалният природонаучен музей – Пловдив има удоволствието да покани всички любители на природата и изкуството на специална творческа – АРТ работилница „Разкази за Антарктида и картина от скандинавски мъх с чаша вино“, която ще се проведе на 16 октомври 2025 г. (четвъртък) от 19:00 ч. в залите на музея.
Събитието ще започне с вдъхновяваща тематична беседа за Антарктида, представена от – участник в 33-тата българска научна експедиция до Ледения континент. Участниците ще имат възможност да се запознаят отблизо с атмосферата, природата и предизвикателствата на най-южния континент.
След беседата ще последва творческа работилница, в рамките на която всеки участник ще създаде своя собствена картина от цветен скандинавски мъх и природни материали. Всичко това ще се случи в артистична обстановка, придружена от чаша вино.
Дата: 16.10.2025 г.
Начален час: 19:00 ч.
Продължителност: 2 часа
Възрастово ограничение: 18+
Такса за участие: 60 лв.
(цената включва всички необходими материали, участието в беседата и чаша вино)
Записване и допълнителна информация: 0894 390 861
Местата са ограничени – необходимо е предварително записване!
Осигурени материали от организаторите: рамка за снимка (формат A4), скандинавски лишей в различни цветове, естествена кожа, природни декоративни елементи
Заповядайте, за да сътворите своя шедьовър, и да чуете интересни разкази за Антарктида !
Дни на музиката в Балабановата къща кани на "Нощ в операта"
Есенното издание на Международният фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ продължава с изключително разнообразна програма през месец октомври. Тази събота - 4 октомври, любителите на оперетното изкуство ще имат възможност да се насладят на концерта „Нощ в оперетата“, с участието на двама изявени солисти и безспорни майстори в жанра – Валентина Корчакова – сопран и Марио Николов – тенор. Техен сценичен партньор е друг изявен изпълнител, пианистът Георгиос Филаделфефс.
Валентина Корчакова – сопран
Солистка на Държавния музикален и балетен център „Стефан Македонски“, носителка на престижни награди, сред които „Кристална лира“ и отличия от конкурси в България и чужбина. Изявява се активно с водещи оркестри и на камерни сцени. Завършила е НМА „Проф. П. Владигеров“ и е усъвършенствала изкуството си при Гена Димитрова и Райна Кабаиванска.
Марио Николов – тенор, режисьор, продуцент
Едно от най-утвърдените имена на българската оперета и оперна сцена. Гастролирал е в Европа, Япония и Америка, а на сцената на Националния музикален театър изпълнява всички централни тенорови роли. Като режисьор поставя редица хитови спектакли у нас и в чужбина. Носител е на „Златна лира“ за цялостен принос, няколко „Кристални лири“ и наградата „Музикант на годината“. Познат е и като водещ на телевизионното предаване „Вечната музика“.
Георгиос Филаделфефс – тенор
Гръцки оперен певец и пианист, възпитаник на НМА „Проф. П. Владигеров“. Лауреат на престижни конкурси, дебютира като Каварадоси в „Тоска“ и оттогава има над 40 роли в репертоара си. Гостувал е на международни фестивали и е солирал с водещи оркестри в България и Европа. Концертира в престижни зали като Palau de la Música в Барселона и Auditorio Nacional в Мадрид.
4 октомври, 18.30 ч.
Балабанова къща
НОЩ В ОПЕРЕТАТА
МАРИО НИКОЛОВ – тенор
ВАЛЕНТИНА КОРЧАКОВА – сопран
ГЕОРГИОС ФИЛАДЕЛФЕФС – пиано.
Билети в мрежата на Ивентим и на място преди концерта.
Фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив и носител на наградите „Музикален проект на годината“ на Българското Национално радио, награда „Пловдив“ за музика, Златен медал на Министерство на културата.
Представят книгата "ЦЕЛУВАМ ВИ, АСПАРУХ ЛЕШНИКОВ" в НБ "Иван Вазов"
Премиерата на книгата „ЦЕЛУВАМ ВИ, АСПАРУХ ЛЕШНИКОВ“ с автор д-р Веселина Узунова, историк и главен уредник в отдел „Най-нова история“ в Регионален исторически музей – Хасково, ще се състои на 7 октомври от 18:00 ч. в Конферентната зала на НБ „Иван Вазов“.
„Преди век един българин взривява европейските концертни зали с фантастичните си изпълнения на модерната за онези времена развлекателна музика. „Това беше успех“, спомня си години по-късно Аспарух Лешников-Ари – „Аз пеех за хората с разбирането, че текстът, мелодията и моето пеене ги прави щастливи“. Съхранените през годините документи, спомени и фотографии на големия тенор разказват за дългия му, изпълнен с много събития живот – от мечтите и надеждите на талантливия българин, през бляскавия път към върховете на творческата слава, до тъжната забрава в залеза на неговия живот“, пише авторът на първата биографична книга за Аспарух Лешников.
В книгата се проследява животът му в бурните години на две унищожителни войни, бляскавият Берлин от 20-те и 30-те години, сложното време на нацисткия режим в Германия и забвението на комунистическа България.
6Fest възпламенява Братската могила
Фестивалът за улични изкуства 6Fest се завръща в Пловдив със специалния си фестивален формат, посветен на огненото изкуство – „Фестивал за улични огнени спектакли 6Fest 2025“. На площадното пространство пред Братската могила на 9 октомври (четвъртък) от 19:00 ч. ще гледаме огнения спектакъл „Ритуалът на трите пламъка“ на група „Inferno Saga“ (София).
Трима „огнени пазители“ символизират три елемента – миналото, настоящето и бъдещето. Чрез игра с пламъка, всеки от тях разкрива своята сила, но едва когато тримата се обединят, огънят придобива истинска мощ. Формацията обединява Ангел Христов, Габриела Стефанова и Антон Хасан, които имат многогодишен опит в различни огнени формации у нас, но за първи път създават самостоятелна група преди година и половина. Вдъхновени от древни митове, съвременно театрално изкуство и ритъма на музиката, артистите от „Inferno Saga“ създават огнени истории, които се разказват не с думи, а с пламък, движение и енергия. Техните спектакли комбинират класически техники с нестандартни хореографски решения, визуални ефекти и емоционална атмосфера.
Непосредствено след първия спектакъл, в 19:30 ч. ни очаква огненият спектакъл „Изкушение“ на групата „Повелители на Мечти“ (Стара Загора). Две възвисени фигури оживяват пред очите на публиката и я правят свидетел на техния хармоничен танц. Плавен и красив, той визуализира пълнотата на тяхната връзка. Внезапно се появява, забулена в мъгла и червен дим, друга женска фигура — изкусителка, която с хитрост и манипулации се опитва да разруши техните отношения. Спектакълът изследва темата за връзките помежду ни – физически, емоционални и психически, – които водят до съблазън, разделение и възстановяване.
Диляна Николова с две отличия от Международното биенале „Майстори на карикатурата“
Приготвят Братската могила за реставрация и преобразуване в съвременна туристическа атракция и културен център
Управата на града вече е приключила с дейностите по обследване на Братската могила, за да може тя да бъде приведена в угледен и безопасен вид за посетители, разбра репортер на Под тепето. Това потвърди пред медията ни заместник-кметът по "Култура, археология и туризъм" на Община Пловдив Пламен Панов. Вече са направени и първите стъпки за реставрация на монумента, разказа той.
Регионалният исторически музей в града, който стопанисва паметника, е приключил с цялостно му заснемане.
"За това работим стъпка по стъпка от близо две години. Извършено е архитектурно, геодезично и конструктивно обследване. Специалистите откриха конструктивни нарушения и множество други проблеми, като течове, например", коментира директорът на музея Стоян Иванов.
Към момента той и екипът му правят прогнозна сметка за стойността на бъдещите ремонтни дейности. "Идеята е да се спаси каквото може, като ще се работи на етапи", допълни той.
"Следващата стъпка е подготовка на цялостен проект за основен ремонт", каза ресорният зам.-кмет Панов.
Всичко по темата може да прочетете в Под тепето.
Нови седем банди потвърдиха участие на Hills of Rock 2026
Под пълна пара върви организацията на HILLS OF ROCK 2026. От Fest Team днес обявиха имената на седем нови банди, които станаха част от програмата на фестивала догодина.
Новите артисти, които се присъединяват към HILLS OF ROCK 2026, са сред водещите имена на съвременната рок и метъл сцена с мощно присъствие на живо и стабилна фен база, която отдавна ги поставя сред най-желаните групи за българската публика. Към обявените по-рано Godsmack, Vended, Paradise Lost, Nothing More, Nevermore и Of Mice & Men се присъединяват още седем артисти, които разширяват стилистичния диапазон на фестивала и добавят нов интензитет към програмата. Lamb Of God, Electric Callboy, Black Label Society, Deafheaven и Karen Dio ще се включат на основната сцена на HILLS OF ROCK 2026, Orbit Culture и The Toy Dolls допълват селекцията с ключови сетове на втората сцена, а билетите са в продажба в мрежата на Тикет Стейшън. С новите си попълнения фестивалът, организиран от Fest Team, продължава да изгражда силен и многопластов афиш, в който се срещат различни поколения, сцени и посоки в тежката музика.
Electric Callboy се включват в програмата на HILLS OF ROCK 2026 след стотици желания от феновете и с репутацията на едно от най-ярките явления в съвременната европейска метъл сцена. Групата с лекота съчетава синтпоп естетика от 90-те, алтернативен рок и експлозивен метълкор, като резултатът е звук, който не признава жанрови граници и превръща всяко тяхно участие в еуфорично преживяване. Без страх от крайности и експерименти, Electric Callboy миксират дет метъл с немски шлагери, еврокласики с постхардкор и го правят с такава невинна небрежност, че ще впечатлят и най-твърдоглавите и закостенели метъл фенове. Това е групата от новото издание на фестивала, която не следва никакви правила, а директно създава нови тенденции и така – и милиони фенове по цял свят. Electric Callboy разпродават безпроблемно световни турнета, имат собствен фестивал, непрестанно растящ брой последователи в социалните мрежи, модерни прически и толкова разпознаваем моден стил, че са абсолютна културна сила. Енергия, ирония и безгрижна ярост на сцена, Пловдив, не си готов за тях!
Lamb Of God е безспорно една от най-важните групи в съвременната метъл сцена. Появили се в началото на 2000-те, те разкъсват границите между мейнстрийм и ъндърграунд с безпощаден нов звук, който комбинира смазващ груув метъл и отровен траш, перфектна алтернатива на постгръндж и ню метъла с гневния, като излязъл от Ада, глас на Randy Blythe. С албуми като Ashes of the Wake и Sacrament, Lamb Of God се превръщат в двигател на цяла епоха, NWОAHM или Новата вълна на американския хеви метъл и доказват, че най-екстремните форми на жанра могат да достигнат върховете на световните класации. Участието им в България е дълго чакано и ще предложи както класики, така и нови експерименти, които продължават да оформят звука на бандата, а и на целия жанр.
За следващата група всичко започва и свършва с негово величество рифа. Black Label Society се включват в програмата на HILLS OF ROCK 2026 с цялата тежест, традиция и сила на американския хард рок. Начело със Zakk Wylde, китарист с легендарен статус, известен с характерното си звучене и сценично присъствие, групата е изградена около едно просто, но фундаментално правило – китарата е господ. От сцената до студиото, Black Label Society са смесица от суров блус, безпощаден груув и неподправен рокендрол, която действа като жива машина, част нашествие, част скитнически карнавал, изграден от шум, огън и емоция.
Deafheaven и техният блекгейз от Сан Франциско имат уникалната способност да превръщат хаоса в красота. С комбинация от блек метъл, пост-рок и шугейз, групата създава композиции, които вълнуват както с интензивност, така и с емоционална дълбочина. Музикалната критика нарича концертите им “трансцендентно изживяване“ много преди първата им номинация за Grammy за „Най-добро метъл изпълнение“ през 2018, а догодина и българската публика ще може да се увери в това определение.
Атрактивната Karen Dio е сред най-смелите и обещаващи нови гласове на алтернативната сцена. С участия с групи като Limp Bizkit и Sum 41, тя бързо излиза на преден план с експлозивна енергия, сценично самочувствие и звук, който отговаря на нуждите на съвременното поколение фенове. HILLS OF ROCK 2026 ще бъде нейната първа среща с българската публика, която ще я види в разцвета на нейния възход.
И втората сцена на HILLS OF ROCK 2026 вече има своите силни международни попълнения. Orbit Culture, създадени в шведския град Екшьо, са сред най-обсъжданите нови имена в съвременния метъл. Звукът им съчетава груув, мелодия и кинематографична дълбочина, стъпила върху стабилна DIY основа. След турнета със Slipknot и Machine Head, както и участие на Madison Square Garden, групата пристига в Пловдив в ключов момент, с новия си, пети албум, който излиза утре( 3.10.) за Century Media.
The Toy Dolls носят различна, но не по-малко мощна енергия – пънк с ярко чувство за хумор, абсурд, сценична лудост и култов статут. Основани през 1979 г. в Англия, те успяват вече десетилетия да бъдат едновременно анархични, мелодични и заразително забавни, а България ги обича. Въпреки че съществуват от края на 70-те, The Toy Dolls звучат така, сякаш току-що със смях са избягали от репетицията си в гаража, за да се преместят непринудено на сцената.
HILLS OF ROCK 2026 се провежда на 24, 25 и 26 юли на Гребната база в Пловдив. Все още могат да се намерят промо билети в мрежата на Тикет Стейшън, а след изчерпването им, цените ще се променят на 240 лв. за членовете на Fest Club и 260 лв. – за всички останали. Членството в лоялната програма на Fest Team носи и други предимства – осигурява достъп до ексклузивни новини, специални предложения и отстъпки в десетки търговски и културни обекти. Обновеното приложение е достъпно както за iOS, така и за Android операционни системи.
За допълнителна информация, следете festteam.bg, hillsofrock.com и ticketstation.bg, както и в официалните профили на фестивала в социалните мрежи.
HILLS OF ROCK 2026 се организира от „Фест Тийм“ ООД, като част от програмата „Наследство 2023“ на Фондация „Пловдив 2019“ и с подкрепата на Община Пловдив.