
Капана.БГ
Археологическият музей с четвърто издание на изложбата „Открития“
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила.
На 17 май 2025 г. Регионален археологически музей – Пловдив ще открие четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея през изминалия сезон. Тазгодишната изложба е със специална подтема – „Археологията и законът“, и предлага на посетителите възможността не само да видят новооткрити артефакти, но и да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие.
Какво означава да направиш откритие по правилата?
Какво се случва преди първия удар с мистрията?
Кой има право да копае и при какви условия?
На тези въпроси ще даде отговор новата експозиция, която представя законовата рамка и реда, по който се извършват археологическите проучвания – от издаването на разрешения за проучване до опазването на обектите и резултатите от тях. Обръща се внимание и на една от най-големите заплахи за културното наследство – иманярството. Посетителите ще разберат защо разрушаването на археологически обекти не е просто незаконно, но и непоправимо.
Сред находките, които ще бъдат представени публично за първи път, е и изключително интересен артефакт – главата на градската богиня на Филипопол, открита при спасителни археологически проучвания в Епископската базилика. Тя е символично и буквално лице на античния град и един от най-впечатляващите резултати от археологическия сезон 2024.
С тази изложба екипът на музея си поставя за цел да покаже, че археологията не е просто копаене – тя е внимателно регламентирана дейност с ясни правила, подлежаща на контрол. Посетителите ще видят не само откритията от археологическия сезон 2024, но и какво е нужно, за да бъде направено едно откритие – по правилата.
Цветни килими украсяват Пловдив за 24 май
Пловдив ще бъде преобразен с килими от цветя в рамките на фестивала Флоропополис. От 23 до 25 май Цар-Симеоновата градина ще бъде изпъстрена с мащабни цветни килими, съставени от над 8000 цветчета и други изцяло естествени материали.
Фестивалът се организира от Община Пловдив и има за цел да се превърне в ежегодна културна емблема на града. Първото издание на Флоропополис ще отдаде почит на кирилицата по повод предстоящия празник на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Цветните композиции, изобразяващи буквите, ще бъдат разположени на централната алея пред Виенския павилион.
Подготовката за събитието ще започне на 19 май, когато ще стартира изграждането на пъстрите килими. В тази връзка част от Цар-Симеоновата градина временно ще бъде ограничена за преминаване, за да се гарантира безопасност и качествена реализация на проекта.
В организирането на фестивала се включват над 170 човека – ученици от Национална гимназия за сценични и екранни изкуства , студенти от АМТИИ, артисти от художествени галерии, школи по изкуство и свободни творци.
Заповядайте на Флоропополис – един свят, в който цветята разказват истории!
Неда Узунколева в Литературен салон Spirt & Spirit
Литературен фестивал "Пловдив чете 2025", литературен салон "Spirt & Spirit", издателство "Рива"
и клуб "Петното на Роршах" Ви канят на среща разговор с Неда Узунколева.
13 май, 19:00 ч.
Клуб Петното на Роршах
Модератор: Владислав Севов
„Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда Узунколева проследява интензивния вътрешен монолог на трима герои, оголени до най-човешкото си състояние – това между живота и смъртта. Техните истории ни припомнят, че истинското живеене е за фанатиците, за способните да изживяват по хиляда живота на ден.
Това е възторжен трибют именно към тях – хората извън кутията. Тези, които макар и да прекосяват куп чужди съдби, остават самодостатъчни. Които свирят на една-единствена струна, но го правят гениално. Затова и вярата в създаването на самия себе си – в самоизмислянето си – е в центъра на този роман.
За Неда Узунколева истинският творец може да принадлежи само на онази порода хора, които са „изнасилили живота“, които „са страдали и накрая са изгорели като факли, за да осветят пътя на тези след тях“.
И ако в един роман, подобно на приказка, може да има поука, то тук тя е тъкмо тази: че трябва да се живее, че от човека не се иска нищо друго. Малко са дебютите, които владеят с такава енергия разказването и увличат любопитството с всяко следващо привидно семпло, но попадащо право в целта изречение.
- Антония Апостолова
Зрял, интелигентен и пристрастяващ дебют, напоен със сладко-горчиви интроспекции и с попкултурни препратки, с персонажи, които трудно допускат до себе си, но веднъж сторят ли го, не можете да се отделите от тях; три автентично разгърнати и динамични съдби, на границата между разрухата и съзиданието, които обитават смущаващо позната градска екосистема, а след края продължават да съществуват и извън нея - в самите нас.
- Благой Д. Иванов
Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/4sNTuYg7D
Откриване на първа самостоятелна изложба на Демита Чернева в Пловдив
В Регионалния природонаучен музей – Пловдив на 22.05.2025 (четвъртък) от 18:00 ще бъде открита първата самостоятелна изложба на авторката Демита Чернева – „ЦАРЕ“. Изложбата е посветена на емблематични и редки видове хищни птици - гнездящи и срещащи се в България орли и лешояди. Серията включва 12 оригинални акварелни творби, представени с изчистена естетика и фин усет към детайла.
С почти научна точност, всяка птица е изобразена в характерна поза - кацнала, в пълен покой. Изключение правят царският орел и брадатият лешояд – изобразени в полет и в по-голям мащаб, те внушават движение и сила, превръщайки се в централни акценти на експозицията.
„Царе“ е повече от изложба – това е лична почит към природата, визуален архив на един застрашен свят, носеща и природозащитно послание - покана към зрителя да преосмисли крехкото равновесие между човека и дивото.
Демита Чернева завършва Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив и Националната художествена академия в София, специалност Скулптура. В последните години работи активно в областта на рисунката и акварела, като темите ѝ често се свързват с дивата природа и животинския свят.
В момента работи и по международния проект Central Asian Vultures, където чрез рисунки допринася за визуалната идентичност и популяризиране на опазването на лешоядите в Централна Азия. „Царе“ е първата ѝ самостоятелна изложба, посветена изцяло на хищните птици на България.
Посетителите на Музея могат да видят творбите в Изложбената зала до 22.06.2025.
Откриващото събитие е с вход свободен.
Изложба графика на братя Касапян
Художниците - графици проф. д-р Мъгърдич Касапян и неговия брат - близнак доц. Крикор Касапян откриват тизложба тази вечер от 18,30 ч. в графична галерия "Абрис" на ул. "Отец Паисий" 17.
Те творят предимно в графичната стилистика „Суха игла“.
За авторите:
Крикор Касапян: Роден през 1963 г. в гр. Пловдив. През 1982 г. завършва ССХУИИ „Цанко Лавренов“. Завършва НХА в София, специалност графика. Освен множеството самостоятелни изложби е участвал и в общи в Япония, Испания, Германия, Белгия, Холандия, Сащ, Англия и Полша. Член на СБХ и на ДПХ. Преподавател по рисуване в АМТИИ - Пловдив.
Награди:
2016 – Почетен плакет от Организацията на евреите в България "Шалом“ за цялостно творчество и забележителен принос в културния живот на българското общество и по повод изложбата „Светлина от Словото“ .
2016 – Номинация за графика в Годишна изложба на ДПХ.
2006 - Спонсорска награда на Второто Международно биенале на екслибриса - София.
2005 - Почетен медал от ХХ Международно биенале на модерния екслибрис – Малборк – Полша.
1996 - Четвърта Награда на III Международно триенале на графиката – Кочи, Япония.
1994 - Награда “Silver Scenes Purchase Prize” и “R. K. Burt Paper Prize” - Британска международна изложба за малка графика 1994/95 Бристол, Англия.
1992 - Награда от Изложба конкурс на тема „Човекът и морето“.
Мъгърдич Касапян: Роден през 1963 г. в гр. Пловдив. През 1982 г. завършва ССХУИИ „Цанко Лавренов“. Завършва НХА в София, специалност графика. Член на СБХ, ДПХ и The Print Center, Philadelphia, USA. Преподавател по графика, рисуване, композиция, анализ на графичен лист и др. в АМТИИ - Пловдив. Освен множеството самостоятелни изложби е участвал и в общи в Япония, Испания, Германия, Белгия, Холандия, Сащ, Англия и Полша.
Негови графиките му са притежание на Национална Художествена Галерия – София, Държавна Художествена Галерия – Пловдив, Галерия „Душиша“ – Япония и много частни галерии в България, Сащ,Германия, Испания, Франция и др.
Награди:
2016 - Почетен плакет от Организацията на евреите в България „Шалом“ за цялостно творчество и забележителен принос в културния живот на българското общество и по повод изложбата „Светлина от Словото“.
2015 - Наградата за графика на годишната изложба на Дружеството на Пловдивските художници.
2008 - Номинация за графика на изложба-конкурс, организиран от „Алианц” – България.
2006 - Спонсорска награда на II Межународно биенале на екслибриса, София.
2005 - IV награда за екслибрис – Бодио Ломнаго, Италия.
IN-GRID и RILA стават част от фестивала „Франкофоли“
Билети за фестивала на специални промоционални цени могат да бъдат закупени до 15 май
Музикалният фестивал „Франкофоли“ отново ще завладее Пловдив. На 20 и 21 юни, районът на Гребната база ще се превърне в музикална сцена, обединяваща звученето на световната и българската музика.
В петъчната вечер към международната поп звезда Александра Стан, покорила световната сцена с „Mr. Saxobeat“, се присъединява още една дама с изключителен глас и сценично присъствие – IN-GRID. Емблематичната изпълнителка на френскоезичната денс сцена и гласът зад хита „Tu es foutu“ пристига за първи път в Пловдив. Родена в Италия и израснала сред филми и музика, Ингрид Алберини, известна със сценичното си име IN-GRID носи страст и доза френски шик в своето изпълнение. С песни, превърнали се в химни на емоциите, тя ще поднесе на публиката пулсиращо шоу, пълно с танц, чувство и заразителна енергия. Кой още ще се присъедини към тях – ще разберем съвсем скоро.
Съботната вечер ще събере на сцената хип-хоп и поп сензацията Криско, един от най-успешните български изпълнители и продуценти. Своя фестивален дебют ще направи и Лили Иванова. А за финал ще се включи ZAZ – френската звезда, известна със своя уникален стил, който съчетава шансон, джаз, поп и световни ритми.
За да бъде изживяването още по-запомнящо се, началото на съботната вечер ще бъде поставено от още едно българско участие – RILA. Певицата е изгряваща звезда на българската и международна музикална сцена, която ще направи своя дебют на фестивала „Франкофоли“. Нейни сингли като „Life Soldiers“ и „Rain“ се отличават с кинематографично поп звучене, напомнящо на изпълнители като Adele и Lana Del Rey. Музиката ѝ черпи вдъхновение от духовността, природата и човешките взаимоотношения, носейки дълбоки емоции и лични послания. RILA бързо набира популярност и се утвърждава като артист с уникален стил и визия.
Фестивалът се провежда с подкрепата на Община Пловдив и Фондация „Пловдив 2019“, продължавайки традицията, започнала през 2015 г., когато България стана част от семейството на легендарния френски фестивал „Les Francofolies“.
Билети за фестивала могат да бъдат закупени на специални промоционални цени – от 80 лева за еднодневен и 130 лева за двудневен пропуск до 15 май.
Билети ще намерите на официалния сайт на фестивала: https://francofoliesbg.com
За удобство на феновете те са налични и в мрежата на Eventim, Kupibileti.bg, EpayGo, както и на касите на EasyPay в цялата страна. Всяка покупка на билет носи и добро – 2 лева от стойността му ще бъдат дарени на Фондация „Слънчеви деца“, която подкрепя деца със специални потребности.
Дали организаторите са подготвили още интересни музикални имена, които ще се включат в програмата на фестивала? Ще разберете съвсем скоро!
Програма на фестивала „Франкофоли“ 2025 до тук:
Петък – 20 юни – Александра Стан, IN-GRID
Събота – 21 юни – RILA, Криско, Лили Иванова, Zaz
Официални канали на фестивала:
Facebook:https://www.facebook.com/francofoliesbg
Instagram: https://www.instagram.com/francofoliesdebulgarie
Web: https://francofoliesbg.com
„Бон-Бон“ стартира турне за 30-годишнината си на Античния театър
Едни от най-ярките звезди на родната поп и хип-хоп сцена се присъединяват към малките-големи таланти от „Бон-Бон“ за концерта им на 1 юни в Античен театър в Пловдив. С шоуто „Нещо ново“ стартира националното турне за 30-годишнината на групата, а сред специалните гости ще са Мария Илиева, Графа, Дара Екимова, Венци Венц, Йоанна Драгнева, LATIDA, Niki Rice и мощен лайв бенд – Сара Чакърова, Цветан Маринов-Цецо, Александър Васев, Емилио Мархолев и Калоян Минчев.
Обединени от идеята за приемственост между поколенията, обичани изпълнители и подрастващи артисти ще влязат в изненадващи колаборации, част от които ще намерят място и в новия албум „30“.
Проектът включва 13 авторски визуализации, създадени от Сара Чакърова, LATIDA, Рози Караславова, B!ON, „Бон-Бон“ и режисьора Радостин Събев – Шошо. „30“ е първият по рода си български концептуален албум, създаден с участието на деца. Звученето му отваря нова глава в историята на „Бон-Бон“. Настроението, посланията и бийтмейкърското майсторство в „30“ отразяват колкото търсенията на тийнейджърския бунтарски дух, толкова и желанието на децата да бъдат чути и оценени като артисти. „Основното ни послание е: „Нищо не става по-малко страшно, просто ние ставаме по–смели.“ С този проект обръщаме представите в публиката – децата не правят музика за фон, те са нейният двигател“, казва Сара Чакърова – перкусионист, идеолог и музикален продуцент на „30“.
Албумът ще излезе в навечерието на Деня на детето и ще бъде подкрепен от поредица концерти в Царево (18 август), Лозенец (20 август), Sofia Summer Fest (1 септември), Велико Търново (4 октомври) и София (27 ноември). Шоуто в Пловдив ще бъде най-амбициозното до момента за „Бон-Бон“, които се превърнаха в машина за семейно забавление с авторските си мюзикъли през последните години. На 1 юни възпитаниците на Рози Караславова ще споделят с публиката аудио-визуален спектакъл на ръба на киното, който ще включи песните от албума „30“, но и всички знакови за репертоара на групата хитове. Хореографията ще бъде дело на Милен Данков – човекът, който рисува картини с танц за продукциите на големите имена в родния шоубизнес.
През последните 15 години „Бон-Бон Мюзик“ подкрепя каузите на УНИЦЕФ в България и тази година ще продължи традицията, като ще дари 5 % от приходите от концертите си в Пловдив и София за най-уязвимите момичета и момчета в страната.
Албумът „30“ е естественото продължение на мисията на „Бон-Бон“ – да създава проекти, в които децата са главните действащи лица, автори и носители на идеи. През годините групата остави ярка следа с участия в Детската Евровизия, авторски телевизионни формати и мюзикъли, които се превърнаха в символ на качествено семейно забавление.
Билетите вече са в продажба в Grabo.bg и в Eventim.bg.
Последвайте “Бон-Бон Мюзик“ във Facebook, TikTok и Instagram.