
Капана.БГ
Царете на комедията Любомир Нейков, Роберт Янакиев и Румен Угрински идват в Пловдив с „Не те познавам вече“
Хитът „Не те познавам вече“ с царете на комедията Любомир Нейков, Роберт Янакиев, Румен Угрински ще бъде представен премиерно в Пловдив на 6 юли (неделя) от 20.30 часа в Летен театър Бунарджика в програмата на Панорама на комедиите „Завеса под звездите“.
В спектакъла на Art Label участват още Илияна Лазарова, Дона Вълов и Катерина Борисова. Режисурата е поверена на самия Роберт Янакиев, докато сценографията е дело на Светла Колева.
Историята се върти около красивата Луиза, която изведнъж престава да разпознава съпруга си Паоло. Тя дори започва да подозира, че има друг мъж в живота ѝ и решава да го изгони от дома им. За да помогне на объркания си приятел, Паоло търси помощта на известния професор Алберто Спинели. Но когато Луиза се среща със Спинели, тя решава, че той е нейният съпруг – и нещата стават още по-объркани!
За да угодят на пациентката си, Паоло и Спинели решават да си разменят ролите, което води до поредица от комични недоразумения. Луиза става все по-привлечена от „новия“ си съпруг, докато отношението ѝ към истинския ѝ съпруг става все по-отрицателно. Но коя версия на съпруга ѝ е истинската? И как ще се разрешат всички тези объркващи ситуации?
Актьорите обещават да ви държат в смях през цялото време, докато се наслаждавате на тяхното майсторство и химията помежду им. Това е спектакъл, на който ще се насладите със семейството и приятелите си, осигурявайки вечер, пълна със смях и добро настроение.
Билети за „Не те познавам вече“ се продават в Билетните каси в Пловдив и онлайн на eventim.bg и grabo.bg. Панорама на комедиите „Завеса под звездите“ се осъществява с подкрепата но община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
Емоции, изразени с живописни абстракции, предлага Христо Бозуков в Градската галерия
Сред почитатели, приятели и колеги живописецът Христо Бозуков откри самостоятелната си изложба „Деструкция на реалното“ в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия – Пловдив.
Ярки, многоцветни и витални, абстрактните картини на младия артист емоциионално завладяват вниманието на зрителя, провокират оптимистични и смели асоциации.
„..платната на Христо звучат като изповед, като покана да съпреживеем творческите му вълнения и видения“ – заяви в словото си на откриването изкуствоведът Борис Китанов. С конкретни картини от изложбата той доказа тезата си, „че естетиката на деструкцията по своята дълбока същност е надграждане… това са платна, в които вътрешната светлина на авторовите идеи, съчетани с професионалните му възможности, проектират с нежна ненатрапчивост душата на твореца“.
Изложбата „Деструкция на реалното“ е придружена и с каталог. Тя може да се разгледа до 22 юли.
Фестивалът „Сцена на кръстопът“ събира театралния елит в Пловдив с тайно представление и спектакъл на Тиаго Родригес
29-ото издание на Международния театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ отново ще превърне Пловдив в притегателна точка за любителите на театралното изкуство тази есен. Между 10 и 21 септември зрителите ще могат да видят 18 разнообразни спектакъла и богата съпътстваща програма с изложби, прожекции, премиери на книги и срещи с автори.
„Ще бъде вълнуващо и ще има за всекиго по нещо. Запазваме традицията един ден да посветим на семейството – 20 септември ще бъде празник с арт ателиета и детски представления.“
Това обяви директорът на фестивала Кръстю Кръстев по време на пресконференцията в Музея на театъра днес.
Сред акцентите тази година е гостуването на световноизвестния режисьор Тиаго Родригес – артистичен директор на прочутия театрален фестивал в Авиньон, Франция. Родригес ще представи спектакъла си „Разстоянието“ в две поредни вечери, на който Пловдивският театър е съпродуцент, заедно с още десет престижни европейски театрални институции.
„За нас е огромна чест, че Пловдив може да посрещне творец от такава величина – не само като сцена, но и като публика. Това е признание за авторитета, който сме изградили през годините“, подчерта заместник-кметът по култура на Община Пловдив Пламен Панов.
Една от най-любопитните изненади в програмата е тайно представление на 11 септември.
„Само аз знам кое е заглавието, за което зрителите ще купят билети на тъмно. Идеята ни е да ги провокираме, да проверим доверието им, защото досега никога не сме ги подвеждали“, сподели още Кръстев.
Той разри, че сред спектаклите, които ще гостуват в Пловдив, са „Хамлет“ на Театър „Българска армия“, „Котка върху горещ ламаринен покрив“ на Театър „София“, „Слугините“ на Врачанския театър, „Малкият принц“ на Младежкия театър, „Албена“ на Родопския театър и „Боже мой“ – моноспектакъл на Христо Мутафчиев.
Фестивалът ще бъде открит с „Без кръв“ на Диана Добрева – постановка, която тази година се превръща в кауза. В партньорство с Българския червен кръст – Пловдив, организаторите стартират дарителска кампания в помощ на строежа на новата детска болница към УМБАЛ „Св. Георги“.
„Започваме инициативата заедно с БЧК, защото 28 000 деца годишно имат нужда от лекарска помощ, а 5 000 се налага да бъдат хоспитализирани. Искаме този фестивал да бъде символ на солидарността и грижата за живот„, каза директорът на Пловдивския драматичен театър Сюзанна Арутюнян-Василевска.
Програмният директор на фестивала Росица Обрешкова подчерта, че и тази година ще бъде отделено специално внимание на паметта за големите личности в българското изкуство. Сред съпътстващите събития е изложбата „Любов под тепетата“ на Георги Тошев, посветена на Катя Паскалева и Георги Божилов – Слона, както и премиера на книга и филм за актрисата.
Закриването на фестивала е на 21 септември със „Сън в лятна нощ“ на Младежкия театър, постановка на Диана Добрева.
Билетите за всички представления ще бъдат пуснати в продажба онлайн от 7 юли, когато стартира и новият сайт на форума с актуална информация и програма.
Фестивалът „Сцена на кръстопът“ е част от Културния календар на Община Пловдив и се реализира с подкрепата на Министерството на културата и партньори от цялата страна.
Нов сезон на "Успешните" във Фарго
Ицо пак тича и дава летящ старт на поредицата „Успешните“ в клуб „Фарго“
Поредицата "Успешните" се завръща в клуб "Фарго" този петък. Първият участник гарантира добър старт и славно протичане на сезона - бегачът на дълги разстояния Христо Цветков, известен още като "Ицо пак тича". Тъкмо нашумял с научнофантастичното постижение - "Витоша 100 км" за под седем часа. Ицо има навика да подобрява рекорди, поставени от самия него, но този успех е заветен за него и за бегаческата общност като цяло. В продължение на десет години повече от половината победи в това състезание са негови, а борбата за надскачане на рекорда е борба със самия себе си. Винаги обаче е завършвал състезанията недокрай удовлетворен - дали заради разкаляното трасе, или заради собствени неразположения и травми, все остава усещането, че нещо не е докрай издържано, че не е показал пълните си способности... И разбира се заветното "падане" под седем часа също е отдавнашна надежда. 6:56:40 часа - около 40 минути по-бързо от предишния рекорд, пак негов, разбира се.
Какви са представите на състезателя за успеха, кога първенството не е на всяка цена, как си представя развитието в спортен и в личен план... Такива теми ще присъстват в разговора на Христо Цветков с журналиста Владислав Севов на 4 юли от 19.30 часа в клуб "Фарго". Разговорът несъмнено би бил интересен и за неизкушените от спорта, тъй като надмогването на себе си и стремежът към движение са насъщни за живеенето въобще.
Именно на това е посветена и поредицата "Успешните" - срещи с вдъхновяващи личности, през чиито истории да усетим повече измерения на понятието "успех", стандартизирано днес в доста тесни и материални представи.
И този сезон "Успешните" ще заложи на разговори със забележителни личности от разнообразни поприща и с многолики таланти. Срещите започват в юлските жеги, но ще продължат и следващите сезони почти до самия край на годината. Екипът още обмисля как ще развие колекцията от вдъхновители, но със сигурност началото задава известна посока - не широката популярност ще накланя най-тежко везните на селекцията, а истински впечатляващите призвания и умения на поканените. Сред тях със сигурност ще има още спортни, но и творчески натури… И никакви халтури.
Поредицата „Успешните“ се осъществява в клуб „Фарго“ с подкрепата на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 година.
БАНФФ и Кино за пътешественици на Филмови нощи във Филипополис
В програмата също са 4 световни филмови класики и летните филмови хитове
Богато разнообразие от филми за любителите на пътешествията, екстремните спортове и екзотичните дестинации предстои на тазгодишното издание на „Филмови нощи във Филипополис“. Любимият кинофестивал под звездите ще се проведе на традиционното си място лятно кино „Орфей“ от 5 до 25-и юли.
За поредна година Филмовите нощи са домакин на селекцията филми за екстремни спортове BANFF Mountain Film Festival. В рамките на една вечер ще видим селекция филми от най-големия и един от най-престижните планински кино фестивали, който се провежда в Банф и след това тръгва на световно турне. Тази година в Пловдив ще видим филми за зимни спортове, планинско катерене, ултрабягане, уингсют полети и опазване на околната среда. Екстремната кино вечер ще се проведе на 17 юли.
Под тепетата с две прожекции се завръща и фестивалът с филми от Северна Африка, Централна Азия и Близкия Изток – МЕНАР Филм Фест. На 14 юли ще имаме възможност да гледаме „Кухня под звездите“ – история за Язид, който още от дете краде яйца, за да прави сладкиши и по-късно попада сред висшия ешалон на световното сладкарство в борба за три звезди Мишлен. На 22 юли ще можем да гледаме „На първа линия“. Алжирският филм ни среща със семейството на Захра и нейните пет деца, което опитва да прекара спокойна почивка на плажа, но различни навлеци пречат на този план, докато не пристигат и досадните им врагове от семейство Кадури.
В програмата влизат и две вечери прожекции от селекцията „Кино за пътешественици“. Първият филм от програмата е в началото на Филмови нощи във Филипополис – на 7 юли, когато можем да гледаме „Намасте по Хималайски“. Историята ни разказва за двама пътешественици из далечния Изток – Монголия, Китай, Тибет, докато те попадат в Непал, където ги заварва и пандемията високо в планината. На 23 юли пък ще имаме възможност да гледема два филма с един билет – „През Памир към Каракорум“ за пътешествие през Азия, както и „Около света за 1000 дни“, в което ще научим повече за велосипедна тригодишна обиколка на шведката Фредрика.
В програмата на Филмови нощи във Филипополис влизат още селекция от най-новите световни кинохитове, сред които „F1: Филмът“, „Джурасик Парк: Прераждане“, „Супермен“ и „Смърфове“. Освен тях ще можем да видим и няколко легендарни кинокласики: „Гадни копилета“ на Тарантино, „Американска история Х“, „Дух в броня“ и „Американски психар“.
Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.
Христо Бозуков представя „Деструкция на реалното“
37 платна, създадени специално за проекта „Деструкция на реалното“, ще представи живописецът Христо Бозуков в Градска художествена галерия – Пловдив. Откриването на изложбата ще бъде на 2 юли от 18 часа в Залите за временни експозиции на ул. „Княз Александър I“ №15. Тя ще може да се разгледа до 22 юли 2025 г.



Преди броени дни художникът даде интервю за Под тепето. Подробности четете в статията – Живописецът Христо Бозуков се завръща в Градска художествена галерия – Пловдив.
Изложбата „Моите будители“ в чест на Райна Кабаиванска гостува в Пловдив до 31 юли
От днес до 31 юли 2025 г. жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска чрез изложбата „Моите будители“. Експозицията е разположена в Градската градина до фонтана Деметра и представя над 150 фотографии, проследяващи живота, кариерата и благотворителната дейност на Райна Кабаиванска.
Създадена в рамките на проекта „Моите будители“ на ФАНТАСТИКО ГРУП, изложбата разкрива впечатляващия път на Райна Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в Ковънт Гардън, Ла Скала, Метрополитън опера и редица други престижни театри. Представени са и незабравими моменти от нейните изпълнения с легендите Лучано Павароти и Пласидо Доминго, както и култови роли в „Мадам Бътърфлай“ и „Тоска“.
Особено внимание е отделено на връзката на Райна Кабаиванска с Пловдив – града, в който са не само едни от най-знаковите ѝ концерти, но и лични спомени, свързани със семейството ѝ.
Един от акцентите в изложбата е оперната гала в чест на 90-годишнината на Райна Кабаиванска, състояла се през септември 2024 г. на сцената на Античния театър в Пловдив. Събитието събра седем от най-успешните ученици на примата – представители на Школата Кабаиванска и стипендианти на нейния дарителски фонд в Нов български университет, които изпълниха емблематични арии от нейния репертоар.
Връзката на Райна Кабаиванска с Пловдив датира от години. През 1999 година световната оперна актриса представи благотворителен концерт в подкрепа на дейността на нейната фондация за деца без родителска грижа. През 2014 г. Кабаиванска се завърна на сцената на Античния театър за грандиозен концерт с ученици от майсторските й класове в НБУ, посветен на 80-годишния й юбилей.
„Връщам се към най-скъпите спомени – Пловдив е градът, в който е роден моят баща, тук живееше дядо ми. Сега, на тази фантастична сцена, водя моите деца. Това е моето завръщане – към корените, към любовта, към музиката.“, сподели тогава Райна Кабаиванска.
Изложбата „Моите будители“ отдава почит на майсторските класове на Райна Кабаиванска, организирани от Нов български университет – вдъхновяващата й будителска дейност в подкрепа на младите оперни таланти.
През 2025 г. Майсторският клас на Райна Кабаиванска и НБУ навършва 25 години – четвърт век, в който над 250 млади певци са преминали обучение, а 111 от тях са получили стипендии, осигурени от дарителския фонд „Райна Кабаиванска“, с основен партньор ФАНТАСТИКО ГРУП.
Проектът „Моите будители“ се осъществява за поредна година по инициатива на българската търговска верига и цели да популяризира постиженията на изявени българи от различни сфери на обществения живот както и да подкрепя проекти в сферата на образованието и културата. Фотограф на ексклузивните изложби е роденият в Пловдив талантлив автор Костадин Кръстев-Коко. Негови са и основните портрети в изложбата, посветена на Райна Кабаиванска. Проектът включва кадри от личния архив на оперната прима, както и фотографии на изтъкнати български автори – Крум Стоев, Александър Томпсън, Иван-Александър Кютев, Виктор Викторов и други. Творчески ръководител на проекта е Петър Барбалов.
Юбилейното издание на Майсторския клас ще се проведе от 4 до 18 септември 2025 г. в Софийската опера и балет, а тържественият гала концерт с участието на лауреатите и звезди от Школата Кабаиванска ще се състои на 19 септември. Сред публиката ще присъстват директори на оперни театри, режисьори, музикални агенти и журналисти – златна възможност за младите артисти да бъдат забелязани на голямата сцена.
По инициатива на д-р Георги Текев, изпълнителен директор на НБУ, създател и продуцент на Майсторския клас на Райна Кабаиванска в България, юбилеят ще бъде отбелязан с редица специални събития, сред които:
Премиера на художествения албум RAINA DIVA – издание на Нов български университет и Scripta Maneant;
Оперни спектакли на „Селска чест“ и „Палячи“ в Софийската опера с участието на възпитаници на школата;
Официална премиера на документалния филм „Кабаиванска: Сезон XXI век“ – на 10 септември, с присъствието на Райна Кабаиванска.